1

Téma: Karlovská 50 a máza

Ahoj,
po včerejším závodě se chci zeptat zkušenějších, co mazali za stoupací vosky na Karlovské 50?

Já jsem mazal modrý VR 40 vzhledem k teplotě (ráno -15, během dne -6, zataženo) a novému sněhu, ale na trati se ukázalo, že to nebyla dobrá volba. Nového sněhu nenapadlo tolik, aby se rolba při najíždění stopy nedostala až na zmrzlý základ a sníh nepromísila. Chtělo to teda tenkou vrstvu klistru (třeba fialové Rode) a překrýt VR 40? Díky

2

Re: Karlovská 50 a máza

Já jsem zažehlil base a pak 4 či 5 vrstev modrý extra a neměl jsem žádné extra potíže ve stoupání.

3

Ja to taky vesele promazal....mel jsem tam zazehleny VG30 jako zaklad na to tenka vrstva zeleneho a dve VR40...rano pri rozjizdeni odraz v pohode, takze jsem na premazavani ani nepomyslel, ale jak se pak vcelku rychle oteplilo, tak to bylo v haji... Takze celou trasu jsem vesele odsoupazil, coz by nebyla az takova tragedie, kdybych mel dobre parafiny, ale tam jsem to taky uplne netrefil default/big_smile Inu co delat...ale 25. misto jsem nakonec vydrel

4

Využiju téma, ať nezakládám nové, ikdyž trochu odbočím. Jeli jste někdo s GPSkou, kolik jste naměřili? Mělo to skutečně 50km?
Jinak máza zelená grundwala VG35, 3x VR40 a nestěžoval jsem si, odraz tutovej celou dobu, skluz - no dovedu si představit rychlejší lyže.

5

Já jsem to čistil takto:
Parafíny jely jak ďas a jak říkali kámoši... až moc default/big_smile:
Ski go grafit LF  - 1.vrstva
Ski go blue LF - 2. vrstva
Holmenkol bílej Hybrid FX s trochou černého Holmenkolu.

Stoupací:
Ski go Base zažehlený plus 5 tenkých vrstev ski go Blue HF (-1 až -20)

Pocit: S tím Holmenkolem hybrid jsem dost spokojený. Vždycky frčí jak ďas a nestojí ani tolik peněz co HFka od Skigo.
Se stoupáním jsem byl letos rovněž spokojen, ale jen jedno kolo. Pak mi to totiž, díky brždění na trase, přestalo na prudších kopcích brát. Jinak na loukách a na těch mírných kopcích bral furt v pohodě. Kdyby byla fyzička a kila dolů, byla by to super máza...
Jinak mě ještě překvapil kámoš. Napatlal tam modré ski go HF blue jako my, nicméně v hrubší vrstvě a rozhodně to nesjel.. Naopak si docela chrochtal..

6 Naposledy upravil: veteran (19. 2. 15 21:49)

Jak vidíte mázu na letošní  ročník? Tipl bych zažehlit modrou gumu a na to mix fialový a červený klistr. Ale mám obavy, aby ze
začátku když bude trať ještě zmrzlá ten červený nenamrzal a nedrhl.

7

já mazal včera na blind, tedy jen základ, ale měl jsem nějaké informace ze stavu trati ve středu a vidím to, pokud se nezmění podmínky, nezačne padat apod. na zelenou gumu KR30 a na to směs obou fialových + anti ice roztok, ale tohle si nechávám až na hodinu před startem, těžko soudit z Prahy co bude na druhém konci republiky

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

8

S tím anti-icem už máš nějaké zkušenosti? Co to  udělá? - přestane lepit  a odraz zůstane stejný nebo to bude náchylnější na smekání. Jak dlouho to vydrží?

9

A  ještě asi spíš teoreticky a asi to bude blbost- dát na gumu napřed červený a  překrýt fialovým klistrem s tím, že se  ten červený dostane postupně navrch.
Spíš zkusím  dát červeného  jen trochu a budu doufat, že  se z toho až trať  povolí odrazím. A když to bude lepit, tak  zkusím překrýt nějakým  tuhým  voskem, nebo vyzkouším  no-ice.

10

v zásadě jsou dvě varianty, jak zlepšit skluznost klistru a zabránit namrzání, dražší je posypat hotovou mázu práškem, levnější je anti ice spray. Anti ice nezlepší příliš skluznost a ani nezhorší odraz, jen má lyže menší tendenci namrzat, prášek zlepší skluznost a mírně zhorší odrazové vlastnosti, ale pokud máš dobrý odraz není s tím problém, já používám obě varianty, rozhoduju na místě, když je to opravdu na nebezpečí namrzání mázy, volním ten spray, když jde o hladší mázu a je přesto nutné používat klistry, volím prášek. do specifických podmínek pomáhá taky zatřít  klistr vrstvičkou pevného fluorového stoupáku

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

11

a jde to i bez fluoru default/smile

12

jo... a občas to nejde ani s fluorem... tak já mizím směr Beskydy, SKOL

www.bsorabbit.eu

13

Ptal jsem se už předloni, nikdo neodpověděl, zopakuji dotaz letos znovu.
Kolik měla letošní Karlovská 50 skutečnou délku? Pokud někdo máte něčím změřeno, hoďte sem kolik to měřilo - 50 i 25-ka.
Díky.

14

Karlovická 25 má 21,85 km... padesátka bude necelý dvojnásobek (jela se s kratším začátkem)

https://flow.polar.com/training/analysis/57899497

www.bsorabbit.eu

15

V roce 2012, kdy se to jelo na klasické, nezkrácené trase, jsem naměřil 43,64 km, což sedí na Trepim měřenou 25.

16

Hmm, docela o dost kratší 50ka default/hmm Nemělo by se to jmenovat "maraton"?

17

hmm a Orlický maraton měl mít tyto parametry: 20 km a 40 km

skutečné parametry pak byly: 25,5 km a 37,5 km

Kašperská třicítka pak měřila rovných 23 km

a teď... babo raď

www.bsorabbit.eu

18

A Šumavský skimaraton 47 km, to je o 5 víc než maraton, takže tam to naopak přehnali ;-)