51

Re: Soupaž na závodech

Trepifajxl napsal:

není "fakt dobrá" resp. síla je její nejslabší parametr, získává v těžkém profilu kde se jde nahoru dolu, ztrácí na upachtěných rovinách, kde je třeba soupažit, v tomto ohledu budeme trochu modifikovat trénink, nicméně Rozmezí soupaží dá

zrovna jsem si dělal statistiky TD za 2015 a tak jestli tě to zajímá, tak loni měla v posilovně 26 tréninkových jednotek (40 hodin) a z celkové přípravy to dělá 10%, plus kolce 30 tréninkových jednotek a opět cca 10 % z celkového objemu přípravy, ovšem na kolcích samotné soupaže mohly dělat tak 30%, čili se dá napsat, že celkově se posilování a soupažím věnovala tak 50 hodin a dělalo to tak 15% celkového objemu přípravy ve kterém však 60% zabírá běhání jakožto další závodní sport

(plus samozřejmě trénink soupaží během tréninků na běžkách, zde ale rozepisuji jen přípravu)

taková příprava stačila k tomu, aby vyjela soupaží Rozmezí, nestačila však k tomu, aby byla v soupaži dobrá, na příští rok bude posilovna a soupaže na kolcích zabírat víc procent z přípravy

Jsem bývalý atlet - mílař... ale je to už dávno. Za našich dob se tradovalo, že dobrý vytrvalec běžec je taky slušný běžkař, pokud zvládne techniku. Dnes to trochu platí ve světovém poháru, už skoro vůbec v laufech. Pokud vím, tak dcera je ještě celkem mladá... na ten věk mi připadá silových tréninků dostatek. Víc mě ale udivuje snaha tak mladou a nadějnou běžkařku nutit již od začátku do laufů... Na to má tak minimálně 10 let času. Myslím, že by se slušně prosadila v normálních závodech, tím spíše, že dívek a žen se slušnou výkonností je u nás jak šafránu.. Ale to je jen můj názor.

52 Naposledy upravil: Trepifajxl (9. 2. 16 15:41)

v pořádku, když už jsme to nakousli, tak ono to souvisí s mou řekněme "filosofií sportu"... vím jak to chodí a nechci aby šla cestou státní institucí organizovaného sportování, již jen antidoping je pro svobodně myslícího člověka neakceptovatelná ztráta osobní svobody, povinnost jít se vymočit nebo si nechat vzít krev, když se zrovna někdo rozhodne, povinnost hlásit kdy kde sportovec přesně bude k zastižení, vím o případu, kdy se komisař násilím dobýval do bytu přední české atletky, vím o případu, kdy byl sportovec sdruženář odvolaný z pohřbu rodinného příslušníka k dopingové kontrole atd., pro mě neakceptovatelná extempore, nechci jí vést tímhle směrem (nejde samozřejmě o možnost dopovat, jde o tu totální nesvobodu a zotročení)

dále pak samozřejmě situace, kdy budoucnost sportovce, jeho účast na závodech a zajištění závisí na rozhodnutí nějakého pitomého činovníka svazu

ne, ne, ne, podstatu sportu vidím v něčem jiném, vidím ji třeba v tom jak to dělá třeba Marek Pazderský, vidím ji prostě v laufech a bězích mimo dosah Svazů...

a kromě toho jí laufy i dlouhé běhy (nyní trénuje na 5 a 10 km) baví, více  méně k nim přešla sama poté, co si je zkusila a snad jí tím předávám i tenhle svůj přístup ke sportu obecně

omlouvám se za off topic, ale byl vznesen dotaz

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

53

Trepifajxl napsal:

není "fakt dobrá" resp. síla je její nejslabší parametr, získává v těžkém profilu kde se jde nahoru dolu, ztrácí na upachtěných rovinách, kde je třeba soupažit, v tomto ohledu budeme trochu modifikovat trénink, nicméně Rozmezí soupaží dá

zrovna jsem si dělal statistiky TD za 2015 a tak jestli tě to zajímá, tak loni měla v posilovně 26 tréninkových jednotek (40 hodin) a z celkové přípravy to dělá 10%, plus kolce 30 tréninkových jednotek a opět cca 10 % z celkového objemu přípravy, ovšem na kolcích samotné soupaže mohly dělat tak 30%, čili se dá napsat, že celkově se posilování a soupažím věnovala tak 50 hodin a dělalo to tak 15% celkového objemu přípravy ve kterém však 60% zabírá běhání jakožto další závodní sport

(plus samozřejmě trénink soupaží během tréninků na běžkách, zde ale rozepisuji jen přípravu)

taková příprava stačila k tomu, aby vyjela soupaží Rozmezí, nestačila však k tomu, aby byla v soupaži dobrá, na příští rok bude posilovna a soupaže na kolcích zabírat víc procent z přípravy

Já bych právě řekl, že soupaž z Kristiánova na Rozmezí není o síle, ale o vytrvalosti a schopnosti se nějakou dobu trápit. Na sílu je třeba takový Vlašský hřeben, ten jsem loni dal soupaž jen jednou.
Můj osobní cíl je vyjet Smědava - Knajpa, až dám tohle, tak věřím že objedu celou padesátku (ne při závodě, tam to funguje tak trochu jinak jsem zjistil).

54

Ještě jeden postřeh z TV (Kaiser Maxmilian Lauf) - nevím už kdo to byl - při odrazu holemi neměl nohy u sebe (zarovnané špičky), ale jednou vždy popojel vpřed, následně vystřídal... Všimli jste si ?

55

Trepifajxl je náročný trenér, takže jeho názory je třeba brát s rezervnou a současně s velkým respektem. V zásadě souhlasím, že Rozmezí zas až takový oříšek není. Je to více o vršku jako celku, ale hlavně o hlavě. Obrovský rozdíl je vyjet to a vyjet to v tempu. Předloni jsem to dal, ale tím to pro mě skončilo, protože jsem z toho nic neměl. Preferuji střídák, protože je to na pohled i na pohyb téměř dokonalé. A to i přesto, že je to pomalejší.

56

tak jiste, stridak je mnohem elegantnejsi a Rozmezi jim vyjedes rychleji, tady se probira Rozmezi soupazi spis jako urcity stupen soupaznych schopnosti

57

Honza K. napsal:

Ještě jeden postřeh z TV (Kaiser Maxmilian Lauf) - nevím už kdo to byl - při odrazu holemi neměl nohy u sebe (zarovnané špičky), ale jednou vždy popojel vpřed, následně vystřídal... Všimli jste si ?

ano, nekdo tak jezdi kvuli stabilite, nekomu vyhovuje, nekomu ne

58

presne tak .. je rozdil vyjet to soupaz a bejt pak uplne ko nez to vyjet kdyz na to clovek ma .. v minulosti (2013) jak jel L. Bauer Jizerskou jim stridakem jen za pul kopce ujel Lukas nekde o 30-50sekund , pak ho docvaknul jen Aukland ..  to stejne kdyz si clovek pusti bylo pocasi .. https://www.youtube.com/watch?v=H9-wuBaaxjU

59

Trepifajxl napsal:

v pořádku, když už jsme to nakousli, tak ono to souvisí s mou řekněme "filosofií sportu"... vím jak to chodí a nechci aby šla cestou státní institucí organizovaného sportování, již jen antidoping je pro svobodně myslícího člověka neakceptovatelná ztráta osobní svobody, povinnost jít se vymočit nebo si nechat vzít krev, když se zrovna někdo rozhodne, povinnost hlásit kdy kde sportovec přesně bude k zastižení, vím o případu, kdy se komisař násilím dobýval do bytu přední české atletky, vím o případu, kdy byl sportovec sdruženář odvolaný z pohřbu rodinného příslušníka k dopingové kontrole atd., pro mě neakceptovatelná extempore, nechci jí vést tímhle směrem (nejde samozřejmě o možnost dopovat, jde o tu totální nesvobodu a zotročení)

dále pak samozřejmě situace, kdy budoucnost sportovce, jeho účast na závodech a zajištění závisí na rozhodnutí nějakého pitomého činovníka svazu

ne, ne, ne, podstatu sportu vidím v něčem jiném, vidím ji třeba v tom jak to dělá třeba Marek Pazderský, vidím ji prostě v laufech a bězích mimo dosah Svazů...

a kromě toho jí laufy i dlouhé běhy (nyní trénuje na 5 a 10 km) baví, více  méně k nim přešla sama poté, co si je zkusila a snad jí tím předávám i tenhle svůj přístup ke sportu obecně

omlouvám se za off topic, ale byl vznesen dotaz

Tohle už jsme spolu trochu řešili. Jsem toho názoru, že to o čem píšeš platí pro kategorie top juniorů a dospělé profíky. Mě osobně taky vadí "boj" proti dopingu (to je na jinou debatu). Na druhou stranu - lidi kterých se toto týká už za sport berou prachy - pravidelný plat - a mají tudíž i nějaké povinnosti. Ty jako zaměstnanec si taky přišel o část svobody, protože musíš prostě chodit do práce.

Rozhodně se to netýká kategorie starších žáků a dorostu. To žes vyloučil svazové závody jí dle mého názoru dost ochudilo - taky o možnost zazávodit si se sobě rovnýma - laufy mladí ze skiklubů nejezdí. To že pravidelně vyhrává své kategorie toho neříká moc o výkonnosti (nepochybuju že je dobrá - ale chybí srovnání). Tohle nemám zjištěné, ale pokud bude top a bude jezdit Elite na laufech, stejně bude muset být registrovaná - bude muset mít FIS code - a potenciálnímu antidopingu se nevyhne. A i na laufech se chodí na andidoping.

Dále mi připadá, že poslední dobou se z laufů stala velká komerce. Naopak na "svazových závodech" pořádaných pro děti a mládež ale i dospělé - krajské poháry a ČP - je to o srdíčku. Startovné oproti laufům zanedbatelné, lidi ze ski klubů kteří závody pořádají to dělají ve svém volném čase skoro zadarmo. Narozdíl od laufů, kde se taky živí různé pořadatelské profi agentury apod. Samozřejmě "svazové závody" jsou pro lidi, kteří umí lyžovat (to Anna je), ne pro masu, která se potácí na laufech, tudíž z business pohledu jsou svazové závody absolutně nezajímavé.

60

ahoj Víte, přenáším odpověď do pokecu, tam odpovím, tady bych to uzavřel a pokračoval v topiku jen o soupažích

61

Tak jsem si při studiu fotek z Karlova běhu všiml, že Trepifajxlova dcera nedělní klasiku objela na skate lyžích tedy komplet soupaž. Pokud mě nešálí zrak a je tomu tak, tedy hluboká poklona.

62

ahoj, ano, zvolili jsme tuto variantu, především na vyzkoušení a celkem se s tím poprala a zvládla to objet, volili jsme skate lyže, klasičky boty kvůli lepší variabilitě pohybu a hole něco mezi klasičkami a skejty, ztratila minutu na vítězku, kterou by asi na namazaných neztratila, ale jak jsem psal, chtěli jsme to hlavně vyzkoušet a podle toho směřovat letní trénink

ona má teď hlavně natrénovanou všeobecnou kondici z běhání a ta se lépe uplatní při klasickém stylu, při soupaži nikde nešla na tak vysoké tepy jak je zvyklá delší dobu vydržet (95 % TF max) což je dáno tím, že výkon limituje síla v pažích a trupu, stehnech, tedy silová vytrvalost, obecně je tedy pro soupaže vhodně část kondičního tréninku přesunout na trénink síly, která si při této technice prodá lépe

63

Každopádně úctyhodný výkon a výzva pro nás ostatní. Já si tedy v neděli také zasoupažil víc než dost, ale neplánovaně (lyže moc nahladko). Na rovinách v pohodě, ale kopce byly boj a byl jsem rád, že jsem si mohl nohama aspoň trochu připomoct. Komplet soupaž bych to asi nedal, ta síla prostě chybí. Největší šok jsem zažil v nejdelším stoupání, kdy vedle vytrvale soupažil tak desetiletý kluk z místního oddílu a já mu stěží stačil. Až na rovině jsem mu (soupaž) odjel. Což má své logické vysvětlení. Na rovině rozhoduje absolutní síla (kterou má dospělý přirozeně větší), zatímco v kopci poměr síly a hmotnosti.

64

přesně tak, na rovině dcerce odjedu jedním - dvěma odpichy, v kopci se musím mnohem víc snažit. Nejde jen o absolutní sílu, ale i o prostý pákový mechanismus dlouhých paží a získanou setrvačnou rychlost danou vyšší hmotností, v kopci má, přesně jak píšeš, lví podíl poměr síly a hmotnosti

jinak mázu jsem testoval, měla připravené oboje lyže, ideální mi vyšla kombinace klistrů KR 30 dolů + KR40 nahoru + REX Hydrex aby to nenamrzalo, takto připravené lyže jí ráno při rozjetí stoupaly perfektně, skluz díky Hydrexu na tutové Swix klistry také dobrý

65

Trepifajxl napsal:

hele, nejsi ty ten co při skate závodu Nightlight 2016 zběsile soupažil rovinku od Nové Louky k buku?

Tak v tomhle popisu poznávám sebe. :-)
Ke konci závodu (naštěstí jsem jel jen jedno kolo) mě braly křeče do stehen. Ale soupažil jsem tam i výjezd k Buku na začátku, startoval jsem hodně vzadu a potřeboval předjíždět. V mém podání není v rychlosti na rovině moc velký rozdíl mezi soupaží a bruslením, protože mám problém s rovnováhou a po jedné lyži se moc nesvezu. Ale pracuju na tom :-).

66

jo, jo, známá věc, chce to pilovat techniku i při vysoké intenzitě