1

Téma: Montaz vazani NNN

jak spravne zadelat vazani NNN T3 ? najdu teziste lyze,sjednotim lyze,do teziste hrazdu vazani,prilozit vazani,opsat diry,vrtat....
     prumer by mel byt 3.6mm ?? hloubka?cim zalepit srouby? herkules? teziste hledam na holy lyzi bez vazani?

2

Re: Montaz vazani NNN

Ahoj,
Těžiště se hledá bez vázání, protože jinak by to bylo složité (a vázání je stejně blízko těžišti, takže jeho vliv na rozložení hmoty je minimální. Jakmile budeš mít těžiště na obou lyžích, postavíš je vedle sebe a vyznačíš si jednotné "těžiště" podle lyže, která má to skutečné těžiště blíž k patce. Vždycky je lepší, když u jedné lyže špička nepatrně padá do stopy, než když se u jedné lyže špička neustále zvedá. Takže prostě zvolit to těžiště víc vzadu.
Pokračoval bych tak, že bych si někde stáhnul papírovou šablonu, vytisknul (musí to být ta správná - poznáš podle polohy děr) - přiložil a vyvrtal podle ní první díru - třeba tu přední (a pohlídal si, aby bylo vázání přesně v ose). Pak bych ji zakápnul Herculesem a vrznul tam to vázání - zatím jen lehce, aby s ním šlo otáčet. Teď si můžeš vázání pěkně vycentrovat, aby bylo v ose i v zadní části a dotáhnout šroub - ostatní díry bych klidně vyvrtal skrz  to vázání - myslím, že nic nehrozí - maximálně si trochu odřeš tu díru ve vázání - zakryje to šroub, takže to nebude vidět. Pokud je zadní část vázání posouvací, přiložil bych botu a zadní část dal tak, aby akorát seděla pod patkou. Zakápneš Herkulesem (tohle jde skrz to vázání malinko hůř, ale i tak celkem ok) a našroubuješ a všechno dotáhneš. Pokud by ti nějaká díra ujela o půl mm vedle a při dotahování měla tendenci vytáčet vázání do strany, prostě ji dotahuj jako poslední - ostatní šrouby už to podržej a ten poslední se zařízne podle toho.

Průměr vrtáku z hlavy nevím - prostě aby se tam ten šroub vešel a zároveň se měl závit do čeho zaříznout.

Smysl lepidla je čistě jen v utěsnění díry, aby tam netekla voda - nikoli pevnostní - čili Herkules je ideáln (pak to aspoň jde i odmontovat).

Tenhle postup zní divně, ale já to tak dělal, když jsem montoval levnější běžky v jednom obchodu - měli jsme tam tovární šablony, ale byly trochu křivé (proto se nám je asi podařilo sehnat za rozumný prachy :-D ) - proto jsem je použil jen k orientačnímu zaměření jedné díry a ostatní už vrtal na míru. Zkoušel jsem víc postupů (nejdřív všechny díry, pak šroubovat... ale tenhle mi přišel nejrychlejší a navíc blbuvzdornej (jakmile tam máš to vázání, nemůžeš tu díru udělat vedle :-D ) Namontoval jsem tak možná 20 párů - takže zas takovej servisák nejsem :-D

Jsem zvědavej, jak se teď zděsej ti, co to dělaj profesionálně :-D

3

ok, takze se nic nestane kdyz vazani posunu o 0.5-1cm dozadu k pate???
  zkusim se podivat na netu po ty sablone...ale myslim ze bych jedny lyze udelal i bez sablony/ muzu si s tim vyhrat/
  a pres vazani by to slo oznacit sidlem,ne????
  no ten prumer diry je podstatnej.... ty srouby maji hluboky zavit....a nevim co je v lyzi za jadro/ salomon equipe 6 class/
   aby to poradne drzelo...lepidlo to pojisti

4

Idealni je (aspon podle mych chabych zkusenosti) toto svěřit servisu a tech par korum nelitovat.

5

Šablonu nepotřebuješ - prostě to dej tak, aby byla hrazdička přímo nad těžištěm, případně kousíček za ním.
Průměr vrtáku stačí malý - jen aby tam ten šroub líp šel a nerozštípnul to. Klidně bych dal cca 2mm. Já to určitě nedělal s 3mm vrtákem.
Hloubka díry tak, aby tam byla ještě rezerva do skluznice, ale aby to bylo dost hluboký pro ten šroub (pak je blbý, když nejde dotáhnout...) - zase "bajvoko" klidně.
Označit to jde čímkoliv - lihovkou, špičatým šroubovákem...
Označ si jednu díru (doporučuju tu přední - ta je uprostřed lyže na šířku) - přeměř si to pravítkem, že to máš opravdu uprostřed, navrtej... dál jak jsem psal.
Další věc je, že v tom servisu si za to obvykle moc korun neřeknou, takže když přihlédnu, kolik času věnuješ vědomostní přípravě, jak ti to pak půjde pomalu, protože jsi to nikdy nedělal... tak jediným důvodem, proč si to dělat sám, je, že máš pak dobrej pocit, že sis to udělal sám :-)

6

Nikolas napsal:

Šablonu nepotřebuješ - prostě to dej tak, aby byla hrazdička přímo nad těžištěm, případně kousíček za ním.
Průměr vrtáku stačí malý - jen aby tam ten šroub líp šel a nerozštípnul to. Klidně bych dal cca 2mm. Já to určitě nedělal s 3mm vrtákem.
Hloubka díry tak, aby tam byla ještě rezerva do skluznice, ale aby to bylo dost hluboký pro ten šroub (pak je blbý, když nejde dotáhnout...) - zase "bajvoko" klidně.
Označit to jde čímkoliv - lihovkou, špičatým šroubovákem...
Označ si jednu díru (doporučuju tu přední - ta je uprostřed lyže na šířku) - přeměř si to pravítkem, že to máš opravdu uprostřed, navrtej... dál jak jsem psal.
Další věc je, že v tom servisu si za to obvykle moc korun neřeknou, takže když přihlédnu, kolik času věnuješ vědomostní přípravě, jak ti to pak půjde pomalu, protože jsi to nikdy nedělal... tak jediným důvodem, proč si to dělat sám, je, že máš pak dobrej pocit, že sis to udělal sám :-)

jasně díky...tak nějak bych si to představoval....
  nejde ani o peníze za montaž...spíš mě to baví a chci to zadělat sám..pořídil jsem polovičce běžky....tak  to u piva přece zadělam

7

tak o vikendu jsem zadelal 2 vazani od roteffely... kupodivu byl u vazani fischer navod i sablona.... v navodu meli uveden prumer diry 3.6mm  ale srouby tam za boha nesly..tak 4mm jsem prevrtal....zakapl herkulesem a hotovo...
jinak sablona docela sedela...

8

Nebudu zakladat nove vlakno, jen chci doplnujici otazku... Rottefella Xcelerator Classic se musi jeste dodatecne privrtavat nebo staci nasunout na NIS? Nenasel jsem v krabicce od vazani zadne srouby, jen vazani a tu kovovou packu na posun, nic jineho...

9

pouze nasunout - to je princip NIS
Doporučuju to vše dělat při pokojové teplotě - kvůli "poddajnosti! plastů

10

viz. Honza

11

Ok beru na vedomi, tim lepe. Dikec.