76

Re: Fialové klistry Swix

Můžeš, prosím, popsat na jaké druhy sněhu (teploty) se ti SWIX NERO osvědčil, vzhledem k jeho teplotnímu rozsahu -3+5? Je to náhrada za dřívější SWIX klistry K21a K22?

Díky.

77

dělají se dva, KN33 pro +1 až -7 a KN44 pro -5 až +3, s těmi univerzály to vůbe cnejde srovnávat, to jsou proti tomuhle hřebíky, ovšem taky podstatně levnější, tohle jsou vysoko fluorizované klistry, velmi odolné proti namrzání a velmi odolné i proti sjetí

aplikuju na zelenou gumu, dává se spíš slabší vrstva a neměl by se zbytečně aplikovat za tepla žehličkou, zatím mi to funguje prakticky na všech klistrových podmínkách, pro mě zatím zdaleka nejlepší klistry se kterými jsem se potkal (používal jsem SWIX, Rode a Rex)

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

78

"s těmi univerzály to vůbec nejde srovnávat, to jsou proti tomuhle hřebíky".    Jak tomu mám rozumět?

79

Kdo se neumí odrazit, jako třeba já, ten potřebuje tutové ,,hřebíky" jako Swix KR a nově KX. Závodník s dobrou technikou potřebuje  i super skluz a odolnost. A ten Hydrex bude asi fakt zázrak, ale je drahej a pro turisty zbytečnej ;-)

80

Je jasný, že SWIX NERO budou skluznější, jsou však podobně stoupavé jako ty klasické univerzály nebo řada KR či KX. Nebo jsou vhodné pouze pro ty, kteří mají vytříbenou techniku odrazu?

81

Jbc napsal:

"s těmi univerzály to vůbec nejde srovnávat, to jsou proti tomuhle hřebíky".    Jak tomu mám rozumět?

jednoduše tak, že z Nera se odrazíš, ale i jede, KN klistry dosti drhnou ve skluzu

82

Vladimír napsal:

Je jasný, že SWIX NERO budou skluznější, jsou však podobně stoupavé jako ty klasické univerzály nebo řada KR či KX. Nebo jsou vhodné pouze pro ty, kteří mají vytříbenou techniku odrazu?

jsou perfektně stoupavé, ono to sice nezní moc logicky, ale kvalitní vosk může být stoupavý i skluzný zároveň

83

S kombinováním klistrů a tuhých vosků mám také stále potíže, snad ještě nikdy se mi nepovedlo aplikovat úplně dobře a v horších případech se akorát všechno zapatlalo dohromady namísto vytvoření krycí vrstvy tuhého na klistru. Zřejmě byl klistr nedostatečně vymrznutý, možná i příliš velká vrstva. Nicméně takových případů jsem řešil pouze pár během několika sezón, tedy mě příliš netrápí.

Výborně řeší namrzání klistrů zde zmíněný Rex Hydrex, před pár roky jsem ho na zdejší doporučení vyzkoušel s naprostým úspěchem. Ovšem vzhledem k ceně si ho šetřím jen na sváteční příležitosti (závody). Do té doby před klasickými závody velký stres s mazáním, od té doby pohoda.

Ty černé klistry mě také lákají, ale zatím jsem je nepořídil (až dopotřebuji staré zásoby). Zpočátku mi mazání na klasiku dělalo docela starosti, ale po několikaleté zkušenosti jsem zjistil, že v naprosté většině případů jezdím buď modré vosky, nebo univerzální klistry. Ty špatné mazací podmínky nejsou tak často, navíc je vesměs pokryji bruslením (snažím se udržovat oba styly zhruba půl na půl), občas ještě vytáhnu nowax kameňačky.

Postupem času a zkušeností starostí s mazáním ubylo. Čím dál víc zvládnu soupaž a vystačím i s hladší mázou. Stačí když si aspoň trochu pomůžu do kopců a rozhodně lépe když lyže trochu smekají ale dobře jedou dopředu, než aby drhly a namrzaly. Je to bohužel paradox že čím zdatnější a zkušenější lyžař, tím menší nároky na mázu. Zatímco méně zdatní a méně zkušení potřebují více tutový odraz, ale postrádají potřebné mazací dovednosti a zkušenosti.

Kvalita odrazu závisí na více faktorech, nejen na použitém vosku. Klíčová je správná technika a také lyže. Na měkkých turistických je odraz snadnější, na tvrdých závodních náročnější. Ovšem na těch prvních se zas máza mnohem rychleji sjíždí (osobně na závodní klasičky z lenosti často ani nedávám podkladové vosky a s výjimkou hodně agresivního sněhu mi máza běžně vydrží desítky km).

V minulosti jsem zrovna problémy s klistry řešil (aplikace, kvalita odrazu), viz. http://forumbezky.nyc-sport.cz/viewtopic.php?id=34

Pokud to smeká v umydlené či přímo ledové stopě, mnohdy pomáhá jet vedle. Ovšem to zas vyžaduje zvládnout udržet lyže paralelně bez pomoci vedení ve stopě. Pokud je ovšem i mimo stopu uklouzáno, tak jedině soupaž.

Obecně bohužel těžké najít dokonalé řešení s mazáním pro méně zdatné klasiky. Snad jedině nowax lyže, ale ani skiny nejsou všespasitelné (viz. např. http://forumbezky.nyc-sport.cz/viewtopic.php?id=1722) a správný výběr tvrdosti je proti mazacím lyžím záludnější (tedy opět problém pro méně zkušené).

84 Naposledy upravil: plzakj (12. 2. 19 19:50)

Ja uz jsem nekde psal, ze jsem si loni na konci sezony koupil 30G od rexu a prekryvam s ni kde co (swix V, rex zakladni, rex klistry) a problemy s namrzanim pominuly. Neni to sice zadna lace, ale spotrebuje se ho malinko a za tu usporu nervu to urcite stalo. Pouzil jsem ho zatim tak 10x loni a letos.

85

Vladimír napsal:

Vytříbenou techniku zdaleka nemám, ale odraz i skluz u Swix Nero je opravdu parádní. Drahý, ale dobrý.

86

plzakj napsal:

Jo, zkouset, zkouset, zkouset. Tip, dat si ma kazdou lyzi trichu neco jinyho. Ziskas za stejnej cas 2x tolik informace a v pripade problemu staci vetsinou premazat jednu lyzi.

Test fialovýho klistru. Tak jsem dal na jednu lyži klistr KX45 fialový a na druhou K22 univerzál bílý. Podmínky včera 14:00 teplota +5°C jasno 800mnm. Rozdíl jsem nepoznal dobře stoupalo čím teplejší mokřejší sníh, tím to víc drželo. Když bylo ve stínu umrzlo tak to ustřelovalo.
V lese byl bordel (jehličky, houby atd..) a ten perfektně na klistru držel. Pak trvalo asi 10km než jsem ho sjel.
Výsledek testu na každé lyži jsem vyhodnotil tak, že zase nevím nic klistry držely stejně. Asi mám každou nohu jinou, nebo jsem se
trefil s obouma klistrama.

87

Taky by mě docela zajímalo, co jste mazali za stoupáky na tento víkend, když podmínky byly oba dny asi podobné. Byl jsem v sobotu dopoledne na hřebenu Orlických hor. Mazal jsem doma, takže jsem dal na modrou gumu SWIX NERO KN44.I dopoledne byly podmínky různé a měnily se. Stopa většinou ledovatá, někde zmrzlý jemnější sníh, postupně, kde svítilo slunce tak vlhký až mokrý spíše jemnější zrno. Ve zmrzlé stopě fungoval NERO OK, v ledové se nechytal a na mokřejším sněhu taky nic moc. Pokud bych mazal na místě, tak po ránu bych dal modrý klistr Swix a přetřel bych ho modrým tuhým. Po větším oteplení by to chtělo asi doplnit teplejším univerzálem od Swixu. No vůbec mě nenapadá kombinace, která by pokryla ty moje podmínky - ledová stopa, zmrzlý jemnozrnný a mokrý jemnozrnný sníh.

88

Vladimír napsal:

Taky by mě docela zajímalo, co jste mazali za stoupáky na tento víkend, když podmínky byly oba dny asi podobné. Byl jsem v sobotu dopoledne na hřebenu Orlických hor. Mazal jsem doma, takže jsem dal na modrou gumu SWIX NERO KN44.I dopoledne byly podmínky různé a měnily se. Stopa většinou ledovatá, někde zmrzlý jemnější sníh, postupně, kde svítilo slunce tak vlhký až mokrý spíše jemnější zrno. Ve zmrzlé stopě fungoval NERO OK, v ledové se nechytal a na mokřejším sněhu taky nic moc. Pokud bych mazal na místě, tak po ránu bych dal modrý klistr Swix a přetřel bych ho modrým tuhým. Po větším oteplení by to chtělo asi doplnit teplejším univerzálem od Swixu. No vůbec mě nenapadá kombinace, která by pokryla ty moje podmínky - ledová stopa, zmrzlý jemnozrnný a mokrý jemnozrnný sníh.

Na tohle je super Rex universal klistr. Ten funguje vzdy a vsude a super jede. Maximalne chce zatrit proti namrzani, pokud je nekde nepremeneny snih. Tento vikend jsem jezdil na kole, ale minuly tyden v Abertamech byly takove podminky. A byly i loni.

89

Vladimír: srovnatelné podmínky, teplo, někde přimrzlá stopa, někde jemnozrnný přimrzlý, někde měkký hrubozrnnný, někde úplně rozbředlé, hodně špíny ve stopě, sobota i neděle na Božím Daru dolu modrej zažehlit slabou vrstvu, nahoru KN 44 NERO a drželo to perfektně, takže spíš budeš mít problém s odrazem nebo délkou komory

jiná věc ovšem je, že Karlův Běh byl fakt o soupažení, že vlastně do toho profilu byla blbost mazat, ale to už je mimo dotaz

90

komoru mám změřenou, odraz určitě není brilantní, ale v tý ledový stopě jsem to ani nevyšel. Možná jsem dal hodně slabou vrstvu.

91

Klasiku jsem jel pouze v neděli (Jizerky), podmínky obdobné jak popisujete, stejně tak v sobotu na Božím Daru. Akorát v neděli zřejmě trochu měkčí a mokřejší. Ovšem i v pozdním odpoledni se ve stínu v lesích stále držely umrzlé úseky. Čekal jsem to všeobecně teplejší a rozbředlejší, tedy jsem dával uni klistr Swix (K22). Na zmrzlém sněhu to nepříjemně brzdilo a drhlo ve skluzu při stříďáku, ve sjezdech ale v pohodě, rovněž tak při soupaži, tedy jsem zmrzlé úseky jezdil pokud možno tak. Tam kde svítilo, klistr fungoval dobře. Sem tam nějaké smeknutí, ale to bych spíš přičítal technické chybě. Pokud bych jel závod, dal bych si s mazáním více záležet, zřejmě zkusil nějakou kombinaci klistrů a pro jistotu ještě potření Hydrex gelem, ale pro obyčejnou vyjížďku jsem to neřešil. Ideální to nebylo, ale přesto pěkné poježdění za hezkého slunečného počasí.

Nějaké podobné problémy s klistry jsem před pár roky řešil (viz. odkaz výše), také komora bezpečně změřená (profi prodejna), ale nevysvětlitelné smekání. Padlo tam více rad, třeba něco z toho může být užitečné pro aktuální případ. Těch faktorů může být více, nedokonalosti v technice, příliš slabá vrstva, způsob aplikace, namrznutí. Víc bohužel neporadím.