1

Téma: Kam v Brně

Zdravím, tak trochu laškuji s koupí kolečkových lyží. Jsem z Brna a rád bych od vás, zkušenějších, zjistil, jaké jsou kromě klasické stezky pro kola a brusle kolem Olympie možnosti. Ještě jsem viděl pár nadšenců v Mariánském údolí, ale tam mi povrch přijde místy velmi hrubý.

Předem děkuji

2

Re: Kam v Brně

Ahoj,
já jezdím z Obřan do Bílovic, pak je dobrá trasa z Měnína podél Litavy do Židlochovic.
I na obou trasách bývá čilý ruch, takže to chce mimo největší návaly, ale oproti stezce k Olympii to je pohoda.

3

Jo, Obřany <--> Bílovice je asi to nejnej co je z Brna dosažitelné MHD. Jinak z Brna se jezdilo na kolce dost na Vysočinu, ale konkrétní trasy neporadím - vím to jen z doslechu...

4

zkus se podívat, jak vypadá stezka ze Svratecké směrem k oboře (příp. přehradě). loni to tam opravovali, ale nevím, jestli je asfalt dost jemný. Pokud ti nevadí jezdit dokolečka, tak je inline okruh s jemným asfaltem na stadionu Pod Palackého vrchem, ale platí se tam.

5 Naposledy upravil: vaclavst. (15. 12. 15 18:07)

Tož nejlepší možnost v okolí Brna je kolem Kalečníku. Nástup ze silnice mezi Hostěnicemi a Pozořicemi. S odbočkami z křižovatky Kalečník na Hostěnice a z křizovatky pod Třemi Javory směrem na Pístovice lze udělat cca 30 km (bohužel nikoli okruhem, ale tam a zpátky).
No, za rok, co jsme psal horní zprávu, jsem tu trať na Kalečníku poněkud rozšířil. Praticky se dá jet ze Šlapanic přes Mokrou, k Hostěnicím, vystoupat na rozcestí u Červeného vrchu, kde je autobusová zastávka a pokračovat po zmíněné trase až tam, kde ústí cyklostezka na silnici z Račic do Křtin. A dále po ní, přes Bukovinku, Bukovinu, Křtiny, Adamov a dojet až do zde již zmiňovaných Obřan. Celá trasa má 54 km s převýšením asi 550 m, tedy je to slušná padesátka. Kromě cyklostezky Bílovice-Obřany a stezky na Kalečníku (dohromady 15 km s dokonalým asfaltem), se jede po málo frekventovaných silnicích. Pravda, na dvou místech je docela špatný asfalt, totiž ve stoupání z Mokré do Hostěnic a dále pak mezi Bukovinou a Křitnami, ale dohromady je to z těch padesáti jen asi 4,5 km). Na dobrých lyžích (já jezdím na Swenorech Alutech) to ale i to celkem v pohodě. Lze jet v obou směrech, jak z Obřan, tak ze Šlapanic. Skončit lze navíc, kromě stezky na Kalečníku která vede uprostřed "divočiny" kdekoli po cestě, kde je autobusová zatávka. Doporučuji zhruba v polovině trasy zastávku v Mecce cyklistů, hostinci Rakovec v Bukovince. Není to ovšem rozhodně trasa pro začátečníky, je tam pár docela pěkných sjezdů, za sucha však s připlužením bezpečných, za mokra, tedy zejména v podzimních plískanicích, holt některé musíte snést.

6 Naposledy upravil: vaclavst. (15. 12. 15 17:42)

Jinou možností, pokud nemáte moc času, je cyklostezka podél Svratky, tedy ona kolem Olympie, o níž píše v úvodu vlákna XRejnok. Jenomže ta se dá dost zásadně protáhnout.  Nastoupit se na ni dá již u mostu na Starém Brně u zastávky tramvaje č. 6, 2 a 5. Po proudu pak (s jednou křižovatkou po necelém km) pokračuje cyklostezka po pravém břehu další asi čtyři km, poté se po mostě přejede na levý břeh, tedy na tu její "profláknutou" část. Ovšem když tu "profláknutou" část rychle přejedete na soutok  Svratky se Svitavou, lze po  levém břehu pokračovat dalších pět km až do Rebešovic, kde asfalt končí. Cestou lze přitom dělat několik odboček: na soutoku doprava, asi jeden a půl km po cyklostezce k silnici z Modřic a zpět (ta je ovšem součástí té "proflákunté stezky". Další je podél Svitavy proti proudu buďto k mostu přes Svitavu, nebo asi po půl km jediným výraznějším stoupáním na most přes dálnici (je tam nový asfalt, ještě na jaře 2015 to nešlo) a dále pak do Holásek a zpět. U lesíku před Rebešovicemi je křižovatka: do Rebešovic se jede doprava, doleva lze udělat 2 km odbočku po novém asfaltě k silnici z Chrlic do Rebešovic, nebo jet rovně k téže silnici. Zkoušel jsem ty dvě odbočky propojit po této silnici, ale nedoporučuji, provoz je tam skutečně nepříjemný. Celkem takto můžete (tam a zpět) najet asi 28 km. No a na podzim (myslím tím konec října, listopad, prosinec) sníh tady nikdy nebývá) na stezce prakticky není provoz, stane se mi, že za celou cestu potkám jen dva tři cyklisty, někdy ani to ne. V létě je to pochopitelně horší, ale to je déle světlo a lze jezdit jinam, viz mé další příspěvky. Stezka je samozřejmě vhodná po celé popsané trase i pro úplné začátečníky, prakticky je stále po rovině (tedy v podstatě nuda, byť místy zpestřená prudkými zatáčkami), ale na trénink rychlé soupaže docela dobré, zejména, když máte málo času. Navíc, budete-li mít štěstí, uvidíte i bobra, který tady, prakticky ve městě, pěkně ohlodává břehové porosty (to ovšem platí pouze pro ty pozdně podzimní vyjížďky).

7 Naposledy upravil: vaclavst. (15. 12. 15 18:01)

No a další možností je projet se po málo frekventovaných silnicích v okolí Mohyly míru. Jedu obvykle ze Šlapanic, kam je dobré spojení trolejbusem, do Ponětovic, Jiříkovic, Blažovic, odtud přes trať stoupáte na rozcestí silnice zhruba uprostřed mezi Křenovicemi a Prací, odtud bezpečně klesáte do obce Prace, z níž pak je pěkné stoupání na Mohylu míru. Pokračujte dále, a zhruba po půl kilometru od Mohyly míru je odbočka na polní vyasfaltovanou cestu, která vás po mírném klesání po dvou kilometrech dovede k silnici vedoucí ze Sokolnic do Kobylnic. Přes Kobylnice a Ponětovice se zpět vrátíte do Šlapanic. Jede se po dobrém asfaltu (místy sice zoplátovaném, ale rovném), s výjimkou stoupání z Blažovic, Tam je asfalt horší, ale na dobrých lyžích zcela v pohodě (Drlíky ovšem nedoporučuji, ty zde skutečně hodně "drncají").  Celá trasa měří asi 23 km, lze ji různými odbočkami ale i podstatně protáhnout, při popsaném průběhu nastoupáte asi 250 výškových metrů.