1

Téma: Začínám, poprosil bych o radu k botám a vázání :)

Ahoj, pořídil jsem si composite rollerski od pana Drlika z Jeseníku. Mám ale menší problém. Dal jsem na to obyčejné rotefella NNN vázání a mám jakési Salomon klasické boty, takže stablilita je takřka nulová a co hůř - mám menší klenbu na noze(plochá noha), takže tím víc mi to dělá problém. Chtěl bych tedy trochu poradit - chtě nechtě si musím koupit nové boty, nejlépe bruslařské. A možná bude potřeba i lepší vázání. V zimě mi bruslení nedělalo problém, ale na kolečkových lyžích je to na nic, hrozně nestabilní. Proto se ptám : Jaké bruslařské boty k vázání NNN, případně jakékoliv boty a jakékoliv vázání byste mi doporučili? Chtěl bych něco, co mi dobře podrží kotník a rozhodně nesahám do nejvyšších cenových relací, protože studuji a nemám peněz na rozdávání default/smile Mockrát děkuji, Ondra

2

Re: Začínám, poprosil bych o radu k botám a vázání :)

Salomon používá odlišný systém vázání (SNS), divím se že se do NNN vůbec zapneš a jsi na tom schopný jezdit. Jinak vázání nehraje takovou roli, spíš než lepší/horší (=závodní/turistické?) hraje roli zda je určené na klasiku (měkčí) nebo na skate (tvrdší). S klasickým vázáním se vždycky bude bruslit blbě (lyže tolik nedrží u boty a více na noze plandá). Stabilita na kolcích je horší než na běžkách, to mi z počátku také dělalo problémy a k jejich zvládnutí dost pomohly právě dobré boty. Rozhodně to nezkoušet na turistických a klasických, alespoň solidní kombi, nejlépe skate (nějaký vyšší model, ne nutně top). Klidně pořiď z bazaru, v létě na kolcích boty trpí více než v zimě tak škoda ničit drahé nové. Konkrétní model ti nikdo seriózně neporadí, to je individuální, co komu nejlépe sedne na nohu. Na kolcích je tento faktor ještě důležitější než na běžkách, aby noha v botě pevně seděla bez vůle (samozřejmě aby to ale zas netlačilo) a kotník měl dobrou oporu. Potom se vážně jezdí o poznání lépe. Jinak jestli s kolcema začínáš, prostuduj si diskuze v patřičné sekci, před pár lety (když jsem s tím začínal sám) se tam vedly podnětné debaty, sám jsem tam načerpal spoustu užitečných informací a posléze sdělil své začátečnické dojmy.

3

Máš "normální" problém...Stabilita na kolcích je vždy náročnější, než na lyžích... ale jde to. Je to jen o času a tréninku. Jistě boty na bruslení. Já ale používám letité vyšmajdané Madshusy,,, nebo co to je zač a stačí bohatě. Vázáním to jistě nebude. Nepočítej s tím, že ti nějaké super boty podrží kotník. Chyba je v technice jízdy. Když správně přeneseš váhu - 100 % na jednu lyži, tak jde jezdit i v bačkorách.

4

přesně jak píše Zoly, já jen dodám, že kolce jsou "prubířským kamenem" stability, člověk má ze sněhu pocit, že má skvělou stabilitu a pak najednou pozná, že nemá žádnou

v případě potíží doporučuji konzultovat otázky techniky atd. s cervitem, zde dohledáš přes uživatele

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

5

Pánové, mnohokrát děkuji! default/smile

6

Jen dodatek - píšeš:" mám obyčejné rotefella NNN vázání a mám jakési Salomon klasické boty". Salomon dělá boty s jednou tlustou drážkou uprostřed, vázání NNN má naopak dvě tenké  -  to nejde kombinovat, pokud ty boty nejsou nějak upravené, a asi by snad ani nešly zapnout.