1

Téma: kolečkové lyže na soupaž

Ahoj!

Doporučil by mi někdo kolečkové lyže na soupaž? Jsem rozhodnutý pro variantu classic, jde mi spíš o kolečka. Plánuju to jako kondiční trénink (tedy nikoliv k pilování techniky na zimu). Mám vyhlídnutý táhlý desetikilometrý kopec po ne vždy kvalitním asfaltu. Jsou lepší gumová nebo PU kolečka? Přijde mi, že většina variant „classic“ má gumová kolečka, ale vzhledem k tomu, že plánuju jezdit jen směrem nahoru (dolu se svezu autobusem default/big_smile) nevadily by mi rychlejší PU kolečka. Nadto se bojím, že bych se na gumových zbytečně nadřel, a taky si myslím, že se rychleji opotřebovávají.

Také mi není jasné, když jsou gumová kolečka pro klasiku často tlustá s malým poloměrem, zda je konstrukce kolečkových lyží taková, že se tato gumová kolečka dají volně nahrazovat PU kolečky s větším poloměrem?

Děkuji za odpovědi.

2 Naposledy upravil: petrxp (22. 2. 16 12:30)

Re: kolečkové lyže na soupaž

Možná by pro tvůj případ byly vhodné závodní klasické kolce, viz. článek http://bezky.net/clanek/429-vybirame-ko … ladni-typy od odborníka (cer_vit).

Jinak tuzemský výrobce (Drlík http://rollerski.jesenik.com/ ) nabízel variantu klasických kolců s rychlejšími zadními kolečky, přední měly být normální klasické se zpětnou brzdou. Nyní už je však v nabídce nevidím.

3

Zdar, pokud chceš jezdit JEN soupaž, rozhodně bych doporučil kolečkové lyže na skate. Nevidím jedinou oblast, kde by kolečkové lyže na klasiku byly ve tvém případě výhodnější.

Skaty jsou kratší = ovladatelnější, kolečka mají větší poloměr a líp si poradí s horším asfaltem, pro začátečníka jsou skaty mnohem jednodušší.  Se skate kolečkama se líp zatáčí ve sjezdech - kdyby ses někdy vydal soupažit na tratě.

Jedině pokud bys časem chtěl jezdit klasiku, tak má smysl uvažovat o klasičkách - ale o tom nic nepíšeš.

Ojíždění koleček bych při soupaži vůbec neřešil - jedeš pořád po 4 = váha je rozložená, nohy nepřenáší výkon. PU vs. guma -  inline 100mm kolečka do tréninkových klasiček samozřejmě nedostaneš - je rozdíl v průměru i v šířce (krom závodních 3kolečkových). Čili i z tohoto pohledu jsou výhodnější skate kolce, kde se dá různě kombinovat - můžeš začít na obou kolečkách PU, až se zapracuješ, přehodíš jedno za gumové a nakonec za obě - tím si budeš regulovat náročnost výjezdu.

4

Děkuji za odpovědi.

No proč jsem se rozhodl pro klasiku... Nepředpokládám, že ten kopec vyjedu na soupaž hned napoprvé default/big_smile Ač jsem tedy se soupaží začal už teď v zimě. Klasika mi je zatím oproti obecnému trendu stále víc blízká, takže bych tu soupaž proložil radši jí. Také mám staré boty na klasiku, na skate jen nové, a ty bych si v létě nechtěl poničit.

Také jsem si myslel, že když jsou kolečka širší, bude na nich větší stabilita, ale asi máš pravdu, že když jsou skaty kratší, bude to naopak + ten větší poloměr si víc poradí s nerovnostmi. Takže to ještě budu muset promyslet. 

Nicméně pokud si nakonec koupil ty klasiky, tak jsem koukal na Barnett, máš s nimi nějaké zkušenosti?

Jestli hliník nebo karbon se ještě rozhodnu podle stavu peněžky default/big_smile Koukám, že mají PU kolečka 76*40mm ve třech "rychlostech". Otázka, jak se materiálově liší, to jsem se zatím nedočetl. Každopádně bych si mohl koupit ta nejrychlejší a později třeba přikoupit ta pomalá..

5

z vlastní praxe mohu potvrdit, že to nebude úplně špatný přístup, začal jsem s dcerou přesně tak, že daný kopec jela třeba minutu soupaž, minutu stříďák, postupně se poměr soupaž/stříďák v tréninku měnil až na konci procesu přišla schopnost vyjet daný kopec soupaží

a následuje těžší, delší kopec + samozřejmě příprava na suchu, posilovna

atd.

budou asi sofistikovanější metody, mě se osvědčuje toto

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát