1

Téma: Bežecké lyžování - zdraví samo? :-)

Rád bych potisící omlel dokola, jak je lyžování dobré pro zdraví default/big_smile. Vážně, vychází to ze samé jeho podstaty - je to nejkomplexnější pohyb ze všech, záleží na kondici, síle, vytrvalosti, pružnosti, stabilitě, mrštnosti (pokud chceme jezdit, ne chodit) a je to na dvoumetrových prkýnkách, které krásně rozloží tlak našeho těla, navíc máme i dvě hůlky a lyžujeme na něčem přímo kouzelném a hebkém, měkkém - sněhu.
Osobně od dob, co jsem začal přecijen trošku něco dělat pociťuji výrazné celkové zlepšení a harmonizaci celého těla, duše ani nemluvě. Býval jsem silně háklivý na angíny, nebylo vyjímkou, že jsem v zimě stonal i 8krát za sebou, první dvě až tři byly vždy velmi silné, stěží jsem huhňal, polykat nešlo a jen jsem ležel, téměř bezvládně - angínu jsem už 5 let neměl. Bolesti zad odešly sami kamsi pryč, je to něco, co neznám, stejně jako bolesti hlavy (hlava mne naposledy bolela loni v létě, když jsem prodělal silný úpal, předtím si už ani nevzpomenu kdy, jako mladší jsem trpíval na migrény velmi často, určitě tak dvakrát až třikrát do měsíce jsem se musel dopovat rudými prášky, abych vůbec byl schopen existence).
Rád bych také podotknul, že v současné době, pokud marodím, tak v převážné většině případů se jedná o letní měsíce, zimní nemoci jsou velmi krátké a často slabé. Běhat mohu jen do kopce, jinak mne bolí kolena.. Kolo je fajn, ale zase cítím ztuhlost vršku těla - není tak komplexní. Kolce jsou perfektní alternativou, ale přecijen po delším a namáhavějším tréninku ty otřesy cítím a teď.. Asi před měsícem jsem si udělal lehčí výron. Nebolelo to nikterak děsivě, ale.. No zrovna jsem byl v předsezóním plném tréninku a nechtěl jsem v důležitém období zcela přestat něco dělat, tak jsem sice opatrně, ale jezdil. Noha se trošku zlepšovala, ale šlo skejtit, nebo lehce na kolo, nic jiného, jinak to hned bolelo. Nakonec přestala bolet úplně, co Pedro nevymyslel, šel běhat, celý nedočkavý default/smile. Chyba, noha zase začala bolet. Nyní mám za sebou dva lehčí tréninky klasiky a noha pomalu přestává bolet - z kolců se mi to spíše zhoršovalo.. Nechci dělat jasné závěry, avšak je to docela příjemné zjištění, že jsem propadl tomu nejkrásnějšímu a nejspíš i daleko nejzdravějšímu sportu (pokud nepočítáme plavání v čistém jezeře kdesi za severním pólem). Pochubte se, kolenáři, bylo to běžkování, nebo spíše běhání, popřípadě jiný sport, co způsobil problémy? default/smile

2

Re: Bežecké lyžování - zdraví samo? :-)

Snad se ti ozve nějaký doktor, přes kolena. Já si je jen před měsícem odřel na asfaltu, kdy mě praskl rám na kolcích a šel jsem přes budku. Pozdě zahájený kotoul - jasně...ale na ten asfalt se mi moc nechtělo. Zahojilo se to bez problémů. Dnes jsem byl prvně na lyžích - paráda. Jinak plně souhlasím s tvým hodnocením zdravotní přínosnosti běžek. Já byl klasická kancelářská krysa, se všemi průvodními jevy. Pak jsem se z Prahy odstěhoval na Smržovku, omrkl okolí, začal s kolem, pak běžky - opatrně..., chytlo mě to. Sice jsem cestou postrácel 18 kg tělesné hmotnosti, ale záda už fakt nebolí, nemoci se vytratily...když se člověk podívá na svou tělesnou schránku v zrcadle, tak se ani tak moc nelekne jako dřív... super.

3

Ahoj, mám problém s koleny a potřebuji zázračnou radu. :-)

Sportovní „anamnéza“: Běh, kolo (teď přes zimu spinning), plavání, asi 4 týdny běžky (skate – jsem začátečník). Pravidelně sauna.

V pátek jsem byl na běžkách a v sobotu jsem zjistil, že mě bolí kolena na straně pod kolenem (vazy?) při pohybech jako je chůze do kopce, schodů a návratu ze dřepu (poslední fáze před tím, než se nohy narovnají). Byl jsem na běžkách ještě v neděli a na nich ok, ale teď je to stejné jako v sobotu. Přitom už letos něco málo najeto mám a ze začátku kolena nebolela. Je to divné, protože jsem nedělal nic neobvyklého, jen jsem jel rychleji než dříve.

Nezbývá mi asi než čekat, jestli se to přes týden zlepší a pak zase zkusit, jestli je to opravdu běžkováním nebo nějakým tajemných faktorem. :-(

4

při běhání nic a na běžkách tě začala kolena bolet? (nebo po běžkách, jak píšeš?) Proběhlo zranění? Myslím kdykoliv..? Pokud ne, doporučuju kvalitní kloubní výživu, prvních 14 dní dvojnásobné dávkování, dvouměsíční kůru, měsíc pauzu a poté opět měsíc užívání. Kolena si rozcvičuj a pokud potíže přetrvají, kontaktuj ortopeda.

5 Naposledy upravil: michal (4. 1. 11 12:06)

Advid napsal:

Ahoj, mám problém s koleny a potřebuji zázračnou radu. :-)

Sportovní „anamnéza“: Běh, kolo (teď přes zimu spinning), plavání, asi 4 týdny běžky (skate – jsem začátečník). Pravidelně sauna.

V pátek jsem byl na běžkách a v sobotu jsem zjistil, že mě bolí kolena na straně pod kolenem (vazy?) při pohybech jako je chůze do kopce, schodů a návratu ze dřepu (poslední fáze před tím, než se nohy narovnají). Byl jsem na běžkách ještě v neděli a na nich ok, ale teď je to stejné jako v sobotu. Přitom už letos něco málo najeto mám a ze začátku kolena nebolela. Je to divné, protože jsem nedělal nic neobvyklého, jen jsem jel rychleji než dříve.

Nezbývá mi asi než čekat, jestli se to přes týden zlepší a pak zase zkusit, jestli je to opravdu běžkováním nebo nějakým tajemných faktorem. :-(

Mýlit se mohu, samozřejmě, nejvíc mi to ale připomíná iliotibiální syndrom, na behejcomu se přetřásalo taky mockrát.
Info a co s tím je zde:
http://www.thestretchinghandbook.com/ar … e-pain.php

6

Běžkování je skvělý sport, ale s tím zdravím bych to zase tak nepřeháněl. Kdykoliv jdu na běžky a teplota je nižší než -10 stupňů, odnesou to průdušky. Kašlu pak minimálně tři dny. Pokud je tepleji, neustále smrkám default/smile Pokud se pořádně nerozcvičím, záda mě berou tak, že nemohu běžet dál. Co se týče kolen, s těma mám problémy už léta. Po klasickém běhu s kopce je klasický styl lyžování na ně to nejhorší. Po 50 km na klasice většinou druhý den nemohu sejít schody. Jako bývalý závodní plavec tedy potvrzuji, že plavání je k tělu ještě daleko ohleduplnější. A v dobách, kdy jsem plaval denně, jsem opravdu nevěděl, co je nachlazení natož nějaká vážnější nemoc (což bylo asi 12 let, krásné období default/smile Takže běžkaři, skočte si také občas do bazénu. Nevýhoda je ta, že pokud zrovna nemáte po ruce nějaký pěkný rybník, jste zavřeni v hale.

7

Já, jako kromě  toho, že jsem milovník běžek, jsem také instruktor potápění. Proto mohu potvrdit, že pohyb ve vodě je taky super. A pod vodou ještě lepší - můžeš se tam ve stavu beztíže kroutit jak chceš. Již nejsem nejmladší a po počátečních nesnázích s bolením zad po klasice, odřených patách atd, jsem přešel výhradně na bruslení. Nemohu si to vynachválit. Moje záda také. Pokud kašleš při nízkých teplotách, je to spíš otázka snížené obecné imunity. Při bruslení se ale obvykle zahřeju natolik, že mi i -15°C nedělá žádné problémy. Tréninky, či závody ale trvají tak něco přes dvě hodiny maximálně. Při tom určitě nevychladneš. Prostě skate je ideál. Jen to chce trochu kondice.

8

Pedro napsal:

při běhání nic a na běžkách tě začala kolena bolet? (nebo po běžkách, jak píšeš?) Proběhlo zranění? Myslím kdykoliv..? Pokud ne, doporučuju kvalitní kloubní výživu, prvních 14 dní dvojnásobné dávkování, dvouměsíční kůru, měsíc pauzu a poté opět měsíc užívání. Kolena si rozcvičuj a pokud potíže přetrvají, kontaktuj ortopeda.

Kvalitní kloubová výživa jsou třeba chrupavky z vepřových žebírek, kuřecích stehýnek, křidýlek apod. A to maso taky není k zahození. Ideálně v kombinaci s kvalitním regeneračním nápojem, osobně preferuji Bernard, Budvárek a ještě lépe malé rodinné pivovary default/cool

9

Pedro napsal:

Přesně - při běhu ok a po běžkách bolest. Ale dnes jsem byl běhat (normálně) na páse a už o tom skoro nevím.  Asi jsem ofoukl. :-) Díky moc za rady.

10

Zoly napsal:

Já, jako kromě  toho, že jsem milovník běžek, jsem také instruktor potápění. Proto mohu potvrdit, že pohyb ve vodě je taky super. A pod vodou ještě lepší - můžeš se tam ve stavu beztíže kroutit jak chceš. Již nejsem nejmladší a po počátečních nesnázích s bolením zad po klasice, odřených patách atd, jsem přešel výhradně na bruslení. Nemohu si to vynachválit. Moje záda také. Pokud kašleš při nízkých teplotách, je to spíš otázka snížené obecné imunity. Při bruslení se ale obvykle zahřeju natolik, že mi i -15°C nedělá žádné problémy. Tréninky, či závody ale trvají tak něco přes dvě hodiny maximálně. Při tom určitě nevychladneš. Prostě skate je ideál. Jen to chce trochu kondice.

Problém je v tom, že klasice se věnuju od dětských let a výbavu na skate mám teprve rok. A ta technika se ve 23 letech už neučí tak dobře jako v 6ti default/smile Moje srdce proto patří klasice. Další problém je ten, že u nás v Jihlavě těch skateových tratí moc není, spíš nejsou žádné (leda když roztaje a zmrzne, tak bruslíme na krustách default/big_smile S těma průduškama je problém někde jinde, já jsem i na klasice schopnej jet na maximum, až se ze mě kouří. Navíc jsem zvyklý závodit třeba i 24 hodin v kuse, takže kondice asi taky nebude nejhorší. Chtělo by to zajít na plicní, ale nechce se no...

11

kolego... ve 23 letech to nejde??? Mě je 50 a začal jsem s bruslením loni...

12

Zoly napsal:

Začít se dá kdykoliv, ale už to nikdy nebude ono, pokud člověk není zrovna extrémně pohybově nadaný. Třeba v plavání jsem neviděl člověka, který by měl obstojnou techniku bez toho, aniž by začal v dětství.

13

jeniknula napsal:
Zoly napsal:

Začít se dá kdykoliv, ale už to nikdy nebude ono, pokud člověk není zrovna extrémně pohybově nadaný. Třeba v plavání jsem neviděl člověka, který by měl obstojnou techniku bez toho, aniž by začal v dětství.

každý v každém věku se může naučit čemukoliv, pokud opravdu chce. O tom není diskuze, to je fakt. Chceš-li tvrdit opak, tak máš příklady lidí, kteří tvrdí, že chtějí, ale ve skutečnosti nechtějí.

14

Pedro napsal:
jeniknula napsal:
Zoly napsal:

každý v každém věku se může naučit čemukoliv, pokud opravdu chce. O tom není diskuze, to je fakt. Chceš-li tvrdit opak, tak máš příklady lidí, kteří tvrdí, že chtějí, ale ve skutečnosti nechtějí.

Ano, každý může všechno...nebudeme to dál rozebírat, každý máme evidentně úplně jiný názor.

15

Dá se jistě začít v každém rozumném věku, pokud člověk v životě trochu sportoval jinak. Nicméně z hlediska fyziologie, je zlatý věk rozvoje motoriky cca 6 - 10 let. Vím, že to nejde změnit a Bauer určitě ze mě nikdy nebude, ale na slušnější rekreační úroveň se dá dotáhnout.

16

jeniknula napsal:
Zoly napsal:

Naprostý souhlas. Když člověk nezačne nejpozději v dorosteneckém věku, tak je bez šance se dostat mezi užší špičku. Čest výjimkám, ale opravdu jich mnoho není. A pokud jo, tak se většinou jednalo o mimořádného jedince, který rozvíjel předtím svůj talent v jiném sportu...

17

RaE napsal:
jeniknula napsal:
Zoly napsal:

Naprostý souhlas. Když člověk nezačne nejpozději v dorosteneckém věku, tak je bez šance se dostat mezi užší špičku. Čest výjimkám, ale opravdu jich mnoho není. A pokud jo, tak se většinou jednalo o mimořádného jedince, který rozvíjel předtím svůj talent v jiném sportu...

nemluvím o fyzické výkonnosti, nýbrž o učení se techniky! V tom je hodně velký rozdíl. Opravdu každý se může třeba v šedesáti sebrat a naučit se klasiku stejně dobře, jako jí jezdí Cologna.

18

Pedro napsal:
RaE napsal:
jeniknula napsal:

nemluvím o fyzické výkonnosti, nýbrž o učení se techniky! V tom je hodně velký rozdíl. Opravdu každý se může třeba v šedesáti sebrat a naučit se klasiku stejně dobře, jako jí jezdí Cologna.

Ale je všeobecně známo, že děti se motoriku učí líp než dospělí - snadněji přemažou špatné návyky, netrpí iracionálním strachem z nevim čeho... navíc v pozdější věk je často spojen s horší fyzickou kondicí, větší náchylností ke zraněním - to všechno se promítne i do tréninku techniky. Jinak samozřejmě, že i starší lidé se mohou naučit výborně běžkovat, ale bude to náročnější. Tedy aspoň můj amatérský názor.

19

Nikolas napsal:
Pedro napsal:
RaE napsal:

Ale je všeobecně známo, že děti se motoriku učí líp než dospělí - snadněji přemažou špatné návyky, netrpí iracionálním strachem z nevim čeho... navíc v pozdější věk je často spojen s horší fyzickou kondicí, větší náchylností ke zraněním - to všechno se promítne i do tréninku techniky. Jinak samozřejmě, že i starší lidé se mohou naučit výborně běžkovat, ale bude to náročnější. Tedy aspoň můj amatérský názor.

náročnější, jen tehdy, když budou flákat věci a budou se stydět a tak dále, proto jsem psal, že ona osoba musí opravdu chtít.. Pokud něco chci, pak za tím jdu a mám pak cestu volnou k úspěchu. Naopak dospělí člověk může mít velkou výhodu silnou dávkou sebekázně a může mít mnohem silnější a odolnější psychiku a ta dokáže divy..

20 Naposledy upravil: Zbyňa (6. 1. 11 22:59)

Pedro napsal:
Nikolas napsal:
Pedro napsal:

náročnější, jen tehdy, když budou flákat věci a budou se stydět a tak dále, proto jsem psal, že ona osoba musí opravdu chtít.. Pokud něco chci, pak za tím jdu a mám pak cestu volnou k úspěchu. Naopak dospělí člověk může mít velkou výhodu silnou dávkou sebekázně a může mít mnohem silnější a odolnější psychiku a ta dokáže divy..

default/smile tak hurá do stopy a začít se učit lyžovat... default/smile jinak radši nekomentovat

21

Pedro napsal:
RaE napsal:
jeniknula napsal:

Pedro, a ty jezdíš klasiku stejně dobře jako Cologna default/smile?

22

Vladimír napsal:
Pedro napsal:
RaE napsal:

Pedro, a ty jezdíš klasiku stejně dobře jako Cologna default/smile?

Ne. Což neznamená, že se mi to jednoho dne nemůže podařit default/wink. Čas je totiž relativní pojem - to si většina lidí neuvědomuje a proto se připravují o úspěch.

23

Život začíná po třicítce. Jen je nerozumné si jako cíl stanovit tak mrzký a pomíjivý cíl jako pár dobrých výsledků ve SP nebo na OH.
Já jsem po třicítce začal skákat padákem, udělal si ZP a střílím obrannou střelbu z pistole, jezdím na kajak Rakousko, Slovinsko, na Korsiku, začal jsem znova jezdit pravidelně na běžkách a mtb, koupil jsem si kytaru a začal se učit, začal jsem se zajímat o historii, kterou jsem na školách upřímně nesnášel, ...
Na konzervatoř a na olympiádu se už asi nedostanu, ale můžu si pořídit kvalitní vybavení a dělat jen to co se mi chce a co mě baví:cool:

24

Joe napsal:

Život začíná po třicítce. Jen je nerozumné si jako cíl stanovit tak mrzký a pomíjivý cíl jako pár dobrých výsledků ve SP nebo na OH.
Já jsem po třicítce začal skákat padákem, udělal si ZP a střílím obrannou střelbu z pistole, jezdím na kajak Rakousko, Slovinsko, na Korsiku, začal jsem znova jezdit pravidelně na běžkách a mtb, koupil jsem si kytaru a začal se učit, začal jsem se zajímat o historii, kterou jsem na školách upřímně nesnášel, ...
Na konzervatoř a na olympiádu se už asi nedostanu, ale můžu si pořídit kvalitní vybavení a dělat jen to co se mi chce a co mě baví:cool:

život začíná, když si uvědomíš, kdo jsi a co od života chceš a je jedno, kolik Ti je let, zda 5 nebo 31, či 68..

25 Naposledy upravil: McBlacky (17. 1. 11 16:37)

máte někdo zkušenosti s bolestí v lokti při lyžování? Ozve se mi to když píchám hodně soupaž jak na klasice tak na skate 1:1 a synchronní 2:1. U 2:1 techniky skate kdy jdou ruce rozdílně mi to nevadí. Bolí mě často levý, výjimečně i pravý. Úraz jsem neměl u jiných sportů nemám problém.
objeví se to podle intenzity jízdy po 20-40km