26

Re: Bežecké lyžování - zdraví samo? :-)

McBlacky napsal:

máte někdo zkušenosti s bolestí v lokti při lyžování? Ozve se mi to když píchám hodně soupaž jak na klasice tak na skate 1:1 a synchronní 2:1. U 2:1 techniky skate kdy jdou ruce rozdílně mi to nevadí. Bolí mě často levý, výjimečně i pravý. Úraz jsem neměl u jiných sportů nemám problém.
objeví se to podle intenzity jízdy po 20-40km

no jasná diagnóza "lyžařský loket" nejspíš se jedná o přetížení šlah a vazů v oblasti lokte, popřípadě i malému zánětu, jsou na to různé mastičky, které mě osobně vždy zabraly, popřípadě řešit u ortopeda . . .

27

Občas mám podobný problém. Většinou se to objeví když promažu a potom to musím "uviset" na rukou. Můžeš být konkrétnější co se týče těch mastí. Já to řeším nezatěžováním (když to jde) a po týdnu mám obyčejně pokoj. Dá se tomu nějak předcházet?

28

McBlacky napsal:

máte někdo zkušenosti s bolestí v lokti při lyžování? Ozve se mi to když píchám hodně soupaž jak na klasice tak na skate 1:1 a synchronní 2:1. U 2:1 techniky skate kdy jdou ruce rozdílně mi to nevadí. Bolí mě často levý, výjimečně i pravý. Úraz jsem neměl u jiných sportů nemám problém.

Ještě mě napadá, jestli ti vyhovujou poutka, co používáš - třeba ti kroutí ruku při záběru do nějakýho nepohodlnýho úhlu..... Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

29

Bolí přímo loket (kloub, i v klidu) nebo nějaký sval či šlacha (tj. při pohybu, zejména pod zatížením)?

30

Mě konkrétně bolí loket hlavně při zátěži. V klidu je to v pohodě. Když jsem o tom sháněl nějaké informace, tak jsem se dozvěděl, že by to mohl být oštěpařský loket. Z důvodu bolesti jsem přestal používat v létě kolce. S kámošema jsme spekulovali jestli by nepomohly karbonové hůlky (z důvodu otřesů). Nicméně jsem to nevyzkoušel. Poutkama to není určitě. Další varianta je, že ty lokty dostanou moc velkou zátěž bez postupného zvyšování zatížení. Možná by pomohlo průběžné zatěžování v období celého roku.

31

To je to k čemu směřuju. Mě fungujou stejným způsobem kolena. Jak je přetížím, bolí. Nedá se s tím nic dělat, jen zatěžovat opatrně.
Pokud jsou to šlachy či chrupavky, tak ještě nepodceňovat kloubní výživu. V lékárnách je spousta drahých přípravků, jinak gumoví medvídci se dělají z hovězích chrupavek, a pak je dobrý okousávat chrupavky z kostí (kuřecí křidýlka, vepřový žebírka apod.). Co by člověk pro zdraví neudělal default/lol

32

Ziki napsal:
McBlacky napsal:

Ještě mě napadá, jestli ti vyhovujou poutka, co používáš - třeba ti kroutí ruku při záběru do nějakýho nepohodlnýho úhlu..... Z.

Hole mám swix ct4 a poutka jsou řekl bych dobrý. Nemám pocit, že bych to moc drtil. Lyže dávám jen o víkendech. Klidně můžu jet třeba 4 dny po sobě kratší vzdálennosti a nic, ale pak dám jednou 40 a víc a pár dní mě to bolí. Mechanika pohybu je taková, že to třeba dost bolí, když se zvedám následně z vany nebo z křesla přes ruce.

33

McBlacky napsal:
Ziki napsal:
McBlacky napsal:

Hole mám swix ct4 a poutka jsou řekl bych dobrý. Nemám pocit, že bych to moc drtil. Lyže dávám jen o víkendech. Klidně můžu jet třeba 4 dny po sobě kratší vzdálennosti a nic, ale pak dám jednou 40 a víc a pár dní mě to bolí. Mechanika pohybu je taková, že to třeba dost bolí, když se zvedám následně z vany nebo z křesla přes ruce.

Ještě mě napadá si pohrát s délkou holí, jak vozíš dlouhý a kolik měříš?

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

34 Naposledy upravil: Cyva (2. 1. 12 09:27)

Na závěr všech zranení a diskuzí bych si dovolil dodat strečink, strečink, strečink. Možná to nikdo nepíše, jelikož je to samozřejmost, ale chybělo mi to tu default/smile Zkrácené šlachy rády praskají, poškozují se, natahují se a vznikají námahy částí, které by mohli být jinak v pořádku (platí to i o chrupavkách v koleni apod.).

A na začátku sezóny se snažit najezdit spíš objem v klidu, tělo si musí zvyknout. Všechny moje bolístky vznikli z toho, že jsem se přetěžoval.

35

Chlapci, to je všechno sranda...27.8. zlomená klíční kost - bike - blbě, potom dvě operace po měsíci, ochrnutá levá ruka. Ŕehabilituji skatem - jde to, ale dře to. Nicméně mě dostal borec, co mě na závodě předjížděl jen s jednou rukou - tu druhou od lokte neměl - sklaplo mi a jsem rád, že jsem rád...

36

McBlacky napsal:

Jestli lyžuješ častěji, může to být únavou končetiny. Každopádně jestli potíže trvají déle než dva týdny doporučuji ortopeda!

37

Pokud někdo tvrdí, že lyžování je zdravý sport, nemá úplnou pravdu. Lyžování do menší míry (až 15hod týdně) je zdraví prospěšné. Vrcholový sport však zdravý není a nikdy nebude. Je to přece o překonání limitů a to jak mysli tak těla. Vyjma kyslíkových stanů a všemožných zvyšování červených krvinek v krvi, se jedná o ortopedické problémy. Většina vrcholových sportovců pocítí následky přetěžování kloubů, vazů atd. Takže, všeho s mírou!

38

McBlacky napsal:

Stalo se mi teď to samé. Uhnal jsem si to na padesátce (asi jak jsem šetřil naražené zápěstí) a včera při výběhu to zase rozbolelo. Naštěstí jen pravá ruka. Konkrétně u mě jde o spodní čás lokte jakoby už směrem k rameni. Při záběru to docela hnusně píchá a páli. Samotný pohyb (bez odporu hůlky či čehokoli jiného) nebolí.

Je vhodné to chladit? A jaké jste použili masti? Teď mám nějaký Reparil Gel. Je vhodné to na závod státhnout? Díky za rady

39

S tímhle mám taky problém (jak jsem se před týdnem dozvěděl, tak dědičněj po tátovi), ale letos mám až na výjimky v podstatě klid. A pomohlo (překvapivě) posilování, konkrétně tento cvik:
http://www.e-kulturistika.cz/view.php?c … 2006080002
Pomohl hodně i ve výkonnosti, konkrétně v soupažích.
Jen ho dělám s nohama na zemi, ale to je asi jedno.

40

quassar napsal:

S tímhle mám taky problém (jak jsem se před týdnem dozvěděl, tak dědičněj po tátovi), ale letos mám až na výjimky v podstatě klid. A pomohlo (překvapivě) posilování, konkrétně tento cvik:

Díky za tip. Předpokládám, že jinak na to zabírá klid, že?

41 Naposledy upravil: Radim_14 (16. 1. 12 22:19)

Morris napsal:
quassar napsal:

Díky za tip. Předpokládám, že jinak na to zabírá klid, že?

Bohužel, co se týče klidu, tak měsíc odpočinku žádná doba. U někoho půl roku u někoho rok. A když chce člověk trénovat, tak je to včudu.

Ten cvik je určo super, pokud funguje. Zpevní ten kloub a tak jej více chrání. Vzpomínám si, že se na ortopediích rozhýbávali ztuhlé řidičské kyčle pravidelnými cviky. Borec prostě řídil 40 let náklaďák a úplně zatuhl. To je jedna možnost...

Ta druhá je ale určité přetížení nebo opotřebování kloubu a tam je nejlépe se podívat do své historie... Já jsem třeba hrál léta házenou a padal jsem často na levou stranu nebo třeba dnes chytám futsal a rány jsou občas jak z děla... otřesy kloubů, pády apod. Pak bych řekl, že ten loket chce spíše kombinaci klidu, mastiček (voltaren, lioton nebo něco takového) a kvalitního cvičení.
A ortopedi? hodně z nich jsou kamarádi a nedělejme si iluze. Mají toho opravdu moc. Mají málo času i na úrazy. A když jsem na jedné akci s jedním vykládal, říkal,
že kvalitní péči je schopen odvádět hlavně známým a pak malému procentu ostatních pacientů. A to je v práci od rána do večera a furt na operačním sále.
A pochopitelně i pro něj je to dost smutná realita...
Proto je dobré začít zkoumat činnosti, které nám v minulosti mohli nějakým způsobem narušovat klouby a tomu se pak přizpůsobit.

Kdybych byl programátor, řidič, nebo jiný "fyzický pasivista", bude to ztuhlý.
Pokud budu holemi práskat everyday, musím se dobře hlídat ať to cvičení nemá následky. Ikdyž je pravda, že aktivizované svaly spevňují klouby, páteř apod., že to pak přestává bolet, pořád zůstává otázka: Je ten kloub fakt v pořádku? Nepotřebuje odpočinek? Třeba půl roku? Na léto? Tam si dám kolo.. posilovnu, ale žádné nárazy...

42

McBlacky napsal:

Stejný problém. Na běžkách stojím prakticky od dětství. Tehdy to bylo jen takové cupitání, ruce slabé takže bolesti v loktech nehrozily. Po kratší přestávce na střední jsem se opět pustil do běžkování a začal jezdit. Posledních 5 roků se snažím přes sezónu dostat na běžky 3x, 4x týdně, což je někdy problém (bydlím v Ostravě a přes týden po práci to chce hodně vůle namazat a někam vyrazit). Pamatuju si, že bolest se poprvé objevila, když jsem promazal a dřel jsem soupaž někde v okolí Martiňáku). Nevěnoval jsem tomu pozornost, ale pak se bolest oběvovala častěji a častěji. Mě osobně bolí oba lokty. Bolest je z počátku slabá, lokalizovaná přesně v oblasti epicondilus medialis (vede tudy loketní nerv - místo zvané "brňavka"). Objevuje se po cca 20 km. Když si ji nepohlídám tak přechází do stavu, že musím přerušit trénink, třeba na týden. Prostě nedá se trénovat. Někdy si dokonce přes bolest nejsem schopný stáhnout ani triko přes hlavu. Poslední dva roky jsem to začal řešit a dospěl jsem k následujícímu.

1. Posilování se moc neosvědčilo (jedno léto jsem nelidsky trápil tricepsy v posilovně, ale nepomohlo).
2. Co pomáhá je na výjezd lokty obvázat objímadlem (docela pevně).
3. Pokud už se bolest objeví mažu Voltaren, Fastum gel, Ibalgin, Kostivalová mast, zázraky dělá Prontoflex 10% (ten je ale na předpis)
4. Zásadní se ukázala změna stylu. Obkoukal jsem z televize, jak soupaží profíci. Někteři mají lokty blíže k tělu, některým směřujou lokty hodně od těla. U mě se ukázalo, že pokud drtím variantu lokty od těla, bolest se sice objeví, ale později, jsem schopen trénovat větší objemy.
5. Změna holí. Momentálně budu testovat nové hole. Jezdil jsem na starých, hodně pružily. Zainvestoval jsem a koupil karbonévé KV+, tak uvidíme.
6. K ortopedovi nemá cenu chodit! Leda tedy, že byste narazili na ortopeda, který je aktivní běžkař. Moje zkušenosti jsou takovéto. U ortopeda jsem strávil docela hodně času (úrazy kolena z fotbalu, z lyžování, bolesti kolen z dlouhých běhů, atp.) a v případě problémů se mi dostalo všeobecné rady 14 dní pauza od sportu, ledovat, masti proti bolesti. To v lepším případě. V tom horším mi sdělili, že bych měl přestat aktivně sportovat. Doporučuji navštívit fyzioterapeuta. Konzultoval jsem můj problém na rehabilitaci se sestřičkou a ta mi dopručila, že až se bolest projeví mám se stavit a něco vymyslíme.

43

kuxpik:

základní faktory jsou tyto, ovšem za předpokladu zdravých loktů, tj. pokud není bolest způsobena poškození pohybového ústrojí:

1) kvalitní hole

2) technika

3) předchozí příprava v posilovně

ad 1: opravdu nejdůležitější, tak 60%, pružící hole způsobí tyhle problémy zaručeně

ad 2: správně prováděná technika vedení holí při odpichu, postavení paží, prostě role pákového mechanismu se na tom také podílí, tak 30%

ad 3: vhodná silová průprava doplní cca 10% předchozí zmíněné, jde to i bez ní, jde to, ale dře to

rozhodně doporučuji komplexní posilování, rozhodně ne je dřít tricepsy, ale antagonicky triceps-biceps, stejně jako prsa-záda

...

no a ještě doplním, že svou roli hraje i zvyk, zpočátku sezóny, nemluvě o prvním sněhu, nebo když píchám do tvrdého základu, lokty bolí vždycky

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

44

Trepifajxl:

Ad 1: na ty hole jsem tedy opravdu zvědav.
Ad 3: posilování bylo samozřejmě komplexní, jen jsem chtěl zdůraznit, že jsem zkoušel i tuto možnost.

45

v pořádku, jen totiž z té věty "nelidsky trápil tricepsy" vyplynulo, že ses zaměřil jen na jednu svalovou partii

46

pohled z jiného úhlu:   běh na lyžích ( rekreační objemy) je mou drahou polovinou hodnocen jako jedna z nejlepších rehabilitačních metod na záda. Dokonce mi začala závidět kolce :-)

47

protože správná technika běhu na lyžích přímo vyžaduje nehrbit se... ale jinak je běh na lyžích tou nejlepší rehabilitací na bolavou duši

48

kuxpik napsal:

Trepifajxl:

Ad 1: na ty hole jsem tedy opravdu zvědav.
Ad 3: posilování bylo samozřejmě komplexní, jen jsem chtěl zdůraznit, že jsem zkoušel i tuto možnost.

loni jsem byl nucen objet 7km s měkýma holema a hned jsem věděl o loktech! default/smile

49

Loni jsem přispíval o mých problémech s "lyžařským loktem". Chtěl bych všem, které trápí bolesti loktů při běžkování sdělit zkušenosti s novými holemi.
V Liberci jsem si nechal v jednom nejmenovaném obchodě doporučit hole pro mě v rozumné cenové hladině do dvou tisíc. Na prodejně mi doporučili KV+ Tempesta (tuším, že 80 % karbon), které mimochodem podle některých diskutujících neuvěřitelně pruží. Ale výsledek je pro mne až k neuvěření. Díky špatným sněhovým podmínkám tady na severní Moravě jsem začal jezdit trochu více až posledních 14 dní. Za tu dobu jsem najezdil cca 200 km a musím sdělit, že lokty drží, žádný náznak bolesti ani po 40 km jízdy. Soupaže si nyní prostě vychutnávám.

Takže všem, kdo má problémy s lokty. Neváhat a co nejdříve si pořídit nové hole.

K těm Tempestám. Po pročtení diskuzních témat se na mě zrovna smějí nové Avanti za velmi rozumnou cenu :-).

50 Naposledy upravil: kuxpik (8. 2. 16 07:46)

Letošní na sníh bídná zima způsobila nutnost bodat do asfaltu ve vyšších objemech a opět se ozvaly bolesti loktů.
Hledal jsem na netu a narazil na tento článek

http://rosekemptherapyreview.blogspot.c … ue-to.html

Snad těm, kterých se tento problém týká, pomůže.