1 Naposledy upravil: Advid (20. 12. 10 08:22)

Téma: Technika bruslení

Ahoj, včera jsem jel první delší trénink v Jizerkách (po 4. jsem na tom stál) a asi čtvrtinu jsem jel bez holí. Ale pokud to nebyla zrovna dálnice z Nové louky na Hřebínek, tak jsem měl problém, že jsem jel tak naširoko, že jsem špičkami lyží zajížděl do krajů a nemohl se vracet. Naširoko jsem jet musel, protože to bylo namrzlé a jinak by se to smekalo. Je to v pořádku nebo to bylo blbě a mělo by to jít i tak? Já vím, takhle na dálku těžko říct. Jinak - bylo to z Maliníku na Černou nisu.

No do školy už jsem se přihlásil, tak se to snad časem podá. :-)

2

Re: Technika bruslení

Mělo by to jít i tak. Včera to ještě zdaleka nebylo namrzlý, spíš byly poprvé za tuhle zimu super podmínky na skejt. Klíč je v tom položit správně lyži na sníh a nebát se na ní postavit. Ale takhle na dálku opravdu těžko říct, takže škola je určitě nejlepší rozhodnutí.

3

Určitě školu vřele doporučuji, taky jsem nějakou dobu dumal jak na to a trápil se, než mi to Radim Nyč na škole jasně vysvětlil. Snažím se řídit jeho radami a začínám mít ze skatu konečně radost. V neděli jsem zajel La Sgambedu - 42 km volně na 2 hod 20 min. ( profíci nesmějte se...jsem začátečník...),ve výšce 1800 - 1900 m - a v pohodě. Nejsem žádný namakanec, mám už svůj věk, takže dobrá  technika  jízdy fakt vítězí. Podstatou je úplné přenesení váhy na skluznou lyži a pak je celkem jedno jak ujetý je podklad, jezdí to i na tvrdý umrzlý trati a o to rychleji.

4

Zoly napsal:

Určitě školu vřele doporučuji, taky jsem nějakou dobu dumal jak na to a trápil se, než mi to Radim Nyč na škole jasně vysvětlil. Snažím se řídit jeho radami a začínám mít ze skatu konečně radost. V neděli jsem zajel La Sgambedu - 42 km volně na 2 hod 20 min. ( profíci nesmějte se...jsem začátečník...),ve výšce 1800 - 1900 m - a v pohodě. Nejsem žádný namakanec, mám už svůj věk, takže dobrá  technika  jízdy fakt vítězí. Podstatou je úplné přenesení váhy na skluznou lyži a pak je celkem jedno jak ujetý je podklad, jezdí to i na tvrdý umrzlý trati a o to rychleji.

Hele to je dost dobrej výkon, gratulace! Ten závod je dost náročnej především tím, že si tam prostě neodpočineš a pořád musíš makat..

Rada stran té techniky - jezdi bez holí tak dlouho, dokud nebudeš mít naprostou jistotu ve skluzu a při přenosu váhy z jedné nohy na druhou.

5

jo, jo, jezdím bez holí co to jde - to fakt pomáhá. Neplánovaně jsem dojížděl poslední 4 km Sgambedy taky bez holí...Vyšší rychlost, trocha ztráta koncentrace - byl jsem v pohodě, skupinku přede mnou jsem dorazil, už jsem se chystal jak jim to na závěr nandám a přišláp jsem si sám hůlku. Kotrmelec a jedna zlomená...Ztratil jsem tak deset míst, ale zase to byl dobrý trénink. Kluci kolem koukali, proč sprintuju do cíle bez holí...

6

Ahoj Pedro, v jakým čase si dojel La Sgambedu? První padesátka byla dle výsledků dost našlapaná...Ze 4. vlny to byl prvních 15 km docela boj o prostor.

7

Zoly napsal:

Ahoj Pedro, v jakým čase si dojel La Sgambedu? První padesátka byla dle výsledků dost našlapaná...Ze 4. vlny to byl prvních 15 km docela boj o prostor.

71. místo, čas 1:50 a nějaké drobné. Ze druhé vlny (jediné co mě tam docela naštvalo, že byli líní naťukat do počítače pitomou změnu vzhledem k čase z 21. kilometrové trati a poslat mě z vlny první) to bylo dost o hubu asi 6 kilometrů, než se dalo vůbec nějak jet a to už těch prvních 50 bylo natolik daleko, že se je dojet nedalo..

8

parádní čas,  gratuluji, je vidět že jsi jiná kategorie. Já bojuji v kat. nad 50 let, ale začínat ze 4. vlny bylo dost náročný. Snad příští rok se trochu posunu.

9

Zoly napsal:

parádní čas,  gratuluji, je vidět že jsi jiná kategorie. Já bojuji v kat. nad 50 let, ale začínat ze 4. vlny bylo dost náročný. Snad příští rok se trochu posunu.

díky, zvládneš cokoliv, stačí jen chtít. To mě můj trénink naučil a nyní pomaličku začínám sklízet.. Důležité je vědět, co chci a jít si za tím. Nelézt tím ostatním do zelí, avšak nenechat se ovlivňovat ostatními a jejich "názory". Tím nemám na mysli konzultace s osobou znalou (trenérem).
Tvůj čas by měl stačit na druhou vlnu, kde už se docela jede a dá se tam dělat slušný výsledek. Držím pěsti a doufám, že na Padesátce skol default/big_smile
P.

10

Ahoj, mám další dotaz. Když se jede kopec řekněme jako je ten z Hřebínku na to rozcestí směrem na Krásnou Máří. Mám jet stejně jako na rovině s tím, že jen dříve hraním a nebo se to jede vyloženě jinou technikou. Předevčírem v Krkonoších mi totiž známý radil jet jako bych běžel, tj. vyšší frekvenci, míň zapojit ruce a kratší skluz a jak jsem to zkoušel, tak mi přijde, že se unavím ještě dřív a přitom to tak pár lidí učil a pomohlo jim to. Takže asi dělám něco špatně já, jen nevím co. :-(

11

to by bylo na delší vyprávění, ale po internetu se učí dost složitě. Pokud píšeš něco o hranění, tak asi jde o skate : podívej se na přenosy z aktuálního mistrovství světa a něco pochytíš. Hlavně sleduj změnu stylu bruslení v závislosti na sklonu tratě. Velmi zjednodušeně prudší stoupání ( jak píšeš třeba z Hřebínku ta nejprudší část) styl 2:1 s assynchronní prací rukou ( lidově "pavouk". Mírná stoupání - 1:1, rovinky a mírné sjezdy 2:1, sjezdy - volné bruslení. + čím prudší stoupnání tím větší odvrat lyží ( víc roztažený). Hlavně se snažit na 100% přenést váhu na skluznou lyži a skluz, skluz, skluz...
Odhadem víc jak 90% "bruslařů" na magistrále jezdí stále "pavouka" -i z kopce, protože nemají správný přenos váhy a odraz hůlkami je skoro vždy pozdě. Ale to se nedá vysvětlit jinak, než na trati... aspoň ne dobře. Hlavně si vyber někoho kdo to umí - a to spíš trochu víc - třeba Pedro...´domluv si s ním jeden trénink, ať ti na místě ukáže a vysvětlí techniku. Věř mi, fakt se to vyplatí...mě učil Radim Nyč a jsem opravdu někde jinde než před tím. A to jsem si myslel, že něco umím.

12

By jsme se mohli dohodnout aby nám to Pedro ukázal default/big_smile

13

Mrkni sem: http://pf.ujep.cz/~nosek/bezky/index.html
Máš tu popis techniky a vysvětleny komplet zásady, jak pro bruslení, tak i klasiku :-)

14

Leoš napsal:

Mrkni sem: http://pf.ujep.cz/~nosek/bezky/index.html
Máš tu popis techniky a vysvětleny komplet zásady, jak pro bruslení, tak i klasiku :-)

To mi připadá opravdu pro vyložené začátečníky. Já tedy nejsem odborník, ale ty krátká videa s figurantem v červené kombinéze bych skoro zakázal všem, kdo už na běžkách alespoň jednou jeli.

15

No je tam vše co je třeba. Ten červený figurant není zrovna modelka, ale  o  to nejde. Největší problém v praxi vidím v tom, že většina "skatařů" při pokusech o 1:1 a 2:1 nepřenese na 100% váhu na sluznou lyži, proto následně předčasně přepadává na druhou lyži a odráží se hůlkami až po položení druhé lyže na sníh. Těžiště mají stále někde mezi nohama. Věřte mi, že odstranit tento problém, který má 90 % borců, které potkávám se Vám nepodaří studiem žádného videa. Musí Vám to někdo kdo tomu fakt rozumí vysvětlit na trase a mnohokrát Vás opravovat. Dle zkušenosti, po 2 hodinové lekci většina borců alespoň pochopí co má dělat a jak. Pak je to na několik týdnů pravidelného tréninku...

16

Bez hůlek celkem nemám problém klouzat se x metrů po jedné lyži a nespadnout na hranu. Ale jak vezmu hůlky, postupně sklouznu ke ku*vení stylu Tebou popsaným způsobem.
Je nějaké cvičení, nebo máš nějakou jinou radu, jak to odstranit?

17

To je typický, volný bruslení je základ, ale samo o sobě nestačí. Studenti krásně volně bruslí, ale jakmile si vezmou hůlky, jsou zase zpět u svých zlozvyků. Zkoušej 1:1 do mírného stoupání. Klouzej po lyži - po ploše, jakmile se ti už rychlost nelíbí: pozor na pořadí: 1.odraž se hůlkama. Pozor, v momentě kdy je odraz hůlkama v závěrečné fázi - jsi již částečně v překlonu, teprve v tuto chvíli : 2. překlop skluznou lyži z plochy na hranu a z té hrany se odraž!!! přesně dodržet toto pořadí je důležité. 3.  Pak teprve polož druhou lyži na plochu a klouzej... Totéž opačně. 2: 1 je totéž, akorát vypustíš jeden odpich, ale nic víc. Odrazy tam musí zůstat ( houpavý pohyb). Těžko vysvětlit po netu...

18

http://www.youtube.com/user/xczonetv#p/u/37/dyuYflyZta4
http://www.youtube.com/watch?v=HksXxzH55pw
http://www.youtube.com/watch?v=PmR5WXd_F8I

Tady je pěkně vidět co a jak. A hlavně je tam pěkně vysvětlená intelektuální podstata toho pohybu. Jinak bych možná nesouhlasil s těmi několika týdny pravidelného tréninku. Spíš bych to viděl na pár sezón pravidelného tréninku. Tohle myslím hodně lidi podceňují. Škola není samospasitelná. Podle mého názoru spousta lidí ví, jak by to měla dělat, ale prostě nejezdí dost. Jinak řečeno, když začnou trochu dostávat styl a najedou si potřebný hodiny, tak je konec března a končí sezóna...
Navíc je limituje i malá fyzická kondice. Ono jet do kopce 1-1 nejde úplně pomalu, protože pak nemáš dost času vrátit se do výchozí odrazové pozice. 
A abys měl rychlost, tak na to zas musíš trochu mít... těžko se hlídá technika, když si člověk dává....Je to takovej začarovanej kruh:o

Já jsem to dělal tak, že jsem se nechal natočit. Porovnal s instruktážním videem. Identifikoval chyby. Zapracoval. Nechal se natočit.......atd.
Na trénink rovnováhy u mě 100% zafungovaly kolce. Nauč se úpně přenést těžiště na kolcích a nauč se dobře jezdit na kolcích 1-1. Uvidíš, jak potom budeš lítat na sněhu. Taky zkus balanční čočku - ideální večer k televizi.

19

Tahle videa mi připadají jako hodně užitečná - ještě se na ně asi někdy mrknu. Dík.

20

Plně souhlasím s cer - vitem. Kondice je základ - jak sleze sníh tak biky v kombinaci s kolcema. Někdo si ze mě dělal srandu, že jezdím na kolcích už v květnu - ale to jen kvůli udržení techniky + kondice - soupaže... Těch pár týdnů byl opravdu optimistický termín. Nechtěl jsem kolegu moc odradit...Celé jaro, léto podzim= 4 x týdně kolce, 4 -5 x týdně bike ( nespletl jsem se, dva dny jsou většinou dvojfáze...) . Pak to občas v zimě funguje. No bydlím v Jizerkách...

21

cer_vit: super videa, tam je přesně ten detail práce s těžištěm na konci skluzu, jak popisuje Zoly.
Jj, času málo default/sad

22

Heh, já byl včera letos podruhé bruslit, docela humorné na tom ledě, ale tak po 10 km jsem si vzpomněl, jak se to dělá default/lol Jinak ty videa od cer_vit jsou fakt asi nejlepší dostupný instruktážní materiál.... Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

23

Zoly: s tou kondicí by mě zajímalo, kolik toho tak týdně (pokud jsi zdravý a máš čas) najezdíš na kole/kolcích a nebo naběháš. Já si na začátku sezóny připadám na běžkách jako mrtvola, poprvé to nejde vůbec, pak se skokem zlepším, ale jak mi to začne slušně jezdit, tak končí sezóna :-). Navíc mi na každé vyjížďce připadá, že potřebuju tak 10km, abych se rozjela. Kolce jsou na přípravu asi nejlepší, že? Mám jenom takovou parodii na kolce (něco jako skike), ale to by snad mohlo stačit...

24

Ahoj, ono záleží na období. 1. neběhám - moje obstarožní kyčle to nemají rády...Obvykle střídám volnější a náročnější tréninkový týden: po - volno, jen protažení, strečing. út : dopo 30 km kolce ( od Pepy Vejnara - skate, naf. kolečka s brzdama. Trasa obvykle Souš - Smědava - Smrk - Jizerka - Sm - Souš), odpo : cca 50 km Bike ( Jizerská magistrála a okolí - asfalt, panely, žádná vražda). st : Delší Bike cca 80 km. čt: totéž co út., pá: dopo Bike (náročnější terén - Špičák... cca 35km, odpo - lehké vyjetí kolce - tak 20 km.
so - bike - delší ale spíš volně - výlet, ne - výlet na kolcích tak 30 km.

Pokud jedu o víkendu nějaký Bike - maratón, tak použiju volnější týden - méně kolcí, více kola.
Bike končím Nova Author cupem, pak už specializuju na kolce, ale tréninky již více promýšlím ( úseky, technika, soupaže...) V listopadu se hodí ledovec Ramsau... a pak hůrá na shíh. První dva týdny nejsou žádný zázrak - technika - technika...

25

Zoly napsal:

to by bylo na delší vyprávění, ale po internetu se učí dost složitě. Pokud píšeš něco o hranění, tak asi jde o skate : podívej se na přenosy z aktuálního mistrovství světa a něco pochytíš. Hlavně sleduj změnu stylu bruslení v závislosti na sklonu tratě. Velmi zjednodušeně prudší stoupání ( jak píšeš třeba z Hřebínku ta nejprudší část) styl 2:1 s assynchronní prací rukou ( lidově "pavouk". Mírná stoupání - 1:1, rovinky a mírné sjezdy 2:1, sjezdy - volné bruslení. + čím prudší stoupnání tím větší odvrat lyží ( víc roztažený). Hlavně se snažit na 100% přenést váhu na skluznou lyži a skluz, skluz, skluz...
Odhadem víc jak 90% "bruslařů" na magistrále jezdí stále "pavouka" -i z kopce, protože nemají správný přenos váhy a odraz hůlkami je skoro vždy pozdě. Ale to se nedá vysvětlit jinak, než na trati... aspoň ne dobře. Hlavně si vyber někoho kdo to umí - a to spíš trochu víc - třeba Pedro...´domluv si s ním jeden trénink, ať ti na místě ukáže a vysvětlí techniku. Věř mi, fakt se to vyplatí...mě učil Radim Nyč a jsem opravdu někde jinde než před tím. A to jsem si myslel, že něco umím.

Já byl teď v lednu na škole a tak mám pořád co pilovat a zatím se zlepšuju i bez dalších rad (bráno podle průměrné rychlosti na stejných tratích). To stoupání do kopce mě zajímalo, ale jestli je to na instruktora, tak do toho zatím nepůjdu. Ono už je stejně skoro jaro. Ale stejně moc díky.

K tomu, co píšeš pak dál, že nejdřív je odraz a až pak skluz - to mi nějak nesedí s těmi videi, co sem dával cer_vit. Všichni to dělají zároveň. Aspoň mi to tak přijde.