26

Re: Sportester s integrovaným GPS přijímačem

ng - ten systém je unikátní, můžeš si napsat prakticky jakýkoliv trénink, nejlepší na tom je, že si ho napíšeš v počítači a pak jen nahraješ do hodinek, těch možností jak je nepřeberné množství, můžeš volit podle vzdálenosti, tempa, rychlosti, podle mapy, tepů atd., tímhle způsobem tam dostanu i poměrně vysoce sofistikované tréninky jako třeba conconiho test na predikci iANP (na to použiju předešlý záznam z atletického oválu na který si přesně stanovím místa, kde má dojít k zvýšení výkonu v závislosti na čase) nebo coopera, kterého si můžu přesně rozfázovat, abych odvedl skutečně maximum, můžeš i kombinoval libovolně úseky podle tempa, rychlosti s úseky podle vzdálenosti, času, tepu s odpočinkem na procenta úseku atd., atd., atd.

největší bomba je, že to není jen pomůcka sportovce, ale i úžasná věc pro trenéra, příklad. napíšu trénink pro celou skupinu a postavím ho na procentech iANP, pošlu ho všem, ti si ho nahrají do sporteteru a protože každý má přesně změřené iANP nebo TFmax, automaticky se jim tím trénink individualizuje, čili píšu individuální tréninky, ovšem všem najednou!

nové modely, na dkterými jsem se rozplýval, to už nemají, místo toho se tam objevily blbosti jako index trénovanosti... pro boha, co to je?

anebo, to mě rozesmálo, VO2max z tepů... prostě kraviny, které ten starý model naopak neměl

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

27

Hmm, to vypada moc pekne! Dekuji za vycerpavajici odpoved. A ty indexy trenovanosti a dalsi blbosti jsou v tom softwaru do pocitace a nebo i ve firmwaru hodinek? Ten Garmin forerunner se mi moc nelibi designove, tak bych sahla po novejsim modelu, ale jestli tam jsou hrosi funkce na trenink, tak poridim radsi 310.
S tim nastavenim treninku pro vsechny najednou, jsem si vzpomnela na byvaleho trenera, ktery nam taky delal plany vsem najednou, ale trochu jinak, nez to delas ty. Zadna veda, zadne VO2max, iANP... Proste dneska mate vsichni 6x1000m za 4:20. "Ale k cemu mi to bude, kdyz beham ctvrtku?" "Tak si to dej za 4:25, no..." :-D

28

Dosud jsem tento problém neřešil a doufal jsem, že nikdy řešit nebudu..., v mém věku..., nicméně jsem na závodech v Polsku vyhrál sporttester Suunto orange + GPS Track Pod... Učím se s tím zacházet, a je to parádní hračka. Znovu si projíždím oblíbené trasy, na což jsou nyní vynikající podmínky a zjišťuji, že jsem se dosud asi dost flákal..., holt, můj starý tréninkový systém: když nemůžeš přidej... je již dnes trochu překonán.

29

ng - jedná seo funkce implementované do hodinek, hrál jsem si s těmi novými modely, zaujal mě design, nízká hmotnost, ale - funkčně to za nic nestojí

a naopak, starej Garmin je dosti těžkopádný a nevzhledný, ale funkčně ohromně praktický, třeba volba GPS souřadnice, na které se automaticky zaznamená okruh, to je ohromně praktické a takových funkcí je tam spousta

co se týká tréninků, nedělám z toho zas takovou vědu, ale základ je základ, třeba aerobní a anaerobní prahy když máš u svěřenců přesně změřený, tak se pak pracuje mnohem lépe a všechno jde snadněji, prostě napíšu trénink podle procent TFmax nebo aerobních prahů a každému se pak automaticky individualizuje a to nemusí jít o výkonostní sportovce, ale třeba o ženský co chtěj hubnout

zkrátka dělá se s tím výborně a měnit nebudu, protože bych si jen přidělal práci

ono tohle nezřídka platí i jinde, že nový model v novém designu neznamená ještě krok kupředu

namátkou mě napadá třeba kvalita zpracování nábojů Campagnolo z konce šedesátých let v porovnání s těmi dnešními... darmo mluvit ... veteráni cyklisté dobře vědí...

30

Dekuji, to presne jsem nechtela slyset :-) takze nakup zase odlozim. Libila by se mi funkce treba na fartlek, treba do nej vkladat useky urcitym tempem a delku useku urcit nekdy podle casu, nekdy podle vzdalenosti. Pokud ale nebudu moct nastavit to tempo nejak rozumne, tak to nema smysl.
Pokud by tam misto toho byl k urceni tempa napriklad ten index trenovanosti, ktery jsi uvadel ve strasim prispevku, nebo podobne blbosti, tak to opravdu nema smysl.
Drive jsi taky psal, ze si planujes Coopera. Muzu se zeptat jakym zpusobem se to tem hodinkam da zadat?  Tim padem kdyz bych mela zavod dejme tomu na 5km, ktery vubec nevim, jak bezet, tak si tam muzu nastavit nejake vhodne stupnovani tempa? Vim, ze moje dotazy jsou stupidni, ale proste nemam duveru ve funkce hodinek, ze za me urci spravny tempo :-)

31

Ahoj,
nejsem vůbec odborník, za mlada jsem běhal 1500 m. Nicméně tyto současné hračky jsou vynikající pro plánování tréninků, to jistě je pokrok. Ale na závod??? Snažím se podle sporttestru trénovat a dodržovat zóny tepů, to jde. Měl jsem ho na závodě Skadi - loppet - cca 30 km volně. Překvapilo mě, že jsem v průběhu závodu měl  tepovou frekvenci  v zóně maxima cca 80 % závodu. Normálně na tréninku zvládnu v maximu pár minut...Prostě na závodě to drtíš  co zvládneš...

32

Zoly, to je normální, závod tě vyhecuje, ale tím se dostávám k otázce ng - vyloženě správné tempo no to je hodně relativní pojem, ale hodinky jde využít tak, že si člověk nastaví třeba varování na anaerobní tepy a pak si podle toho pohlídat tempo, protože při závodě se člověk snadno nechá vyhecovat a při dlouhém závodě se pak díky tomu zataví, třeba pro maraton je to hodně užitečné běžet podle tepů a ne podle závodem vyhecovaných pocitů...

cooper je jednoduchý, toho si nastavím tak, že si tam hodím 12 minutový odečet a k tomu si nastavím tempo, které chci běžet, abych dosáhl požadovaného výkonu no a hodinky mi ho pak pomáhají dodržet, Garmin má takové vzestupné pípání když jsi nad limit a sestupné když zpomaluješ

pak jsou ale hodně sofistikované testy, třeba test na aerobní prahy podle conconiho, k tomu potřebuješ trenéra nebo tyhle hodinky

na fartlek je vlastně mocv nepoužívám, protože podstatou fartleku je právě úplně pocitově nahodilé střídání tempa, takže fartlek spíš až podle záznamu vyhodnocuju

33 Naposledy upravil: parmin (3. 4. 13 21:57)

Vynikající funkce Garmínů (některých) je možnost vykreslit mapu trasy. Garmina tak používám i jako navigaci. Na bajkový výlety v neznámém terénu ideální a úplně dostačující varianta, člověk pořád nemusí koukat do mapy.
Podobně jsem letos využil tuhle funkci na Boboloppet - 90 km závod po Jizerkách. Sice to tam znám, ale pro jistotu jsem si tam tu trasu nahrál a hlídal si ji.

34

Myslela jsem presne to, co pise Trefipajxl: pro me totiz Zolyho "drtis, co zvladnes" znamena tempo kolem 2:30 na kilometr (driv jsem behala zavodne 400m) a je jasny, ze tim tempem nemuzu bezet treba petku nebo desitku. Stejne tak ji nemuzu bezet s chlapama nebo nejlepsima zenskyma. A obycejny hodinky mi sice ukazou cas, ale pokud neni na trati vyznacena vzdalenost, tak muzu jenom hadat. To pipani podle tempa mi prijde na to hlidani tempa docela dobry.

35

hele, ng, uber trochu... kdybys uměla kilák za 2.30 tak můžeš běhat míle ve světové extratřídě

36 Naposledy upravil: ng (4. 4. 13 13:25)

Neuberu, rikam tempo, ne ze tak vydrzim bazet celej kilak :-D. To je krasny tempo na 400m za 60, ne? :-P Neboj, nejsem Jarmila Kratochvilova, abych prohanela chlapy, jenom jsem tim chtela rict, ze Zolyho termin "drtis, co zvladnes" pro kazdyho znamena neco jinyho. A pro me je hodne tezky na krosu odhadnout tempo, abych to bud neprepalila nebo vylozene nevyklusala.

37

Dát kilák za 2:30 je dost slušné, ale vyvinout takové tempo jen krátkodobě zvládne kdekdo, i já a to jsem jako sprinter mizerný. Na 100 m to jde, ale 400 m to bych dávno brutálně vytuhnul. Čím delší vzdálenost tak samozřejmě udržitelné tempo klesá, ale pořád platí přesně jak bylo řečeno. Při závodě se člověk víc hecne a namotivuje takže se zvládá víc zmáčknout než při obyčejném tréninku. Z letošní zimy mám vlastní příklad že jsem závod ujel rychlejším tempem než jindy předtím poloviční vzdálenost při tréninkovém testu. Na běžkách je ovšem ve hře i faktor proměnlivosti sněhu, takže výsledky můžou být zkreslené. Při letním běhání je to objektivnější a vliv závodní atmosféry je jasně znát. Zatímco kratší tratě si otestuju soukromě protože pár minut se sám trápit zvládnu. Na delší se ale raději vypravím na závod, protože jinak bych povolil a nedokázal předvést maximální výkon. S užitím sporttesteru při závodě pro hlídání tepovky, abych se předčasně nezatavil, jsem už taky laboroval, ale v praxi to stejně většinou dopadá že běžím co to jde podle pocitů a nic víc nezvládám v zápalu boje řešit.

38

ng, tak to jo, maximální rychlost krátkodobě to je jiná, ale vyznělo to jako čas na kilák, což je i základní parametr pro pětkaře, desítkáře, proto mi to tak vyznělo a moc mi to teda neštymovalo, protože já měl zaběhlou nejlepší desítku na dráze za 29:57 (ano, dnes by to byl kvalifikační čas na ME, ale tohle bylo před 20ti lety a tehdy to byl slušný, ale ne zázračný výkon, halt nám vytrvalci poněkud upadli) no a tehdy jsem měl kilák za 2:40 a 2:30 to fakt běhala v ženských leda Kratochvílová a Kocembová...

mimochodem mám pocit, že ten její letitý rekord zůstane už snad navždy

kde běháš, ng? nepoběžíš v neděli ten divoký kros v modřanské rokli? že bysme pokecali na startu

39

Pohybuju se spis na Morave a tady z tech pro me sci-fi akci (rozumej silene dlouhych :-)) tento mesic planuju asi jenom aquatlon v Brne (20.4.). Ty zavodis asi jenom v Cechach, ze? Navic bych musela hooodne makat, abych mela tvou dcerku aspon v dohledu, a to se mi nelibi :-D. Posledni dobou toho vic nakecam nez nabeham a stve me to.

40

náhodou jezdíme i na Moravu, namátkou třeba Ondřejnická 15... proti tomu je Modřanská rokle nedělní rodinný vejlet (o krosu přes celé Beskydy nemluvě)

41

Kros v Modřanské rokli, to se jedná o toto? http://www.behej.com/zavod/9425-prespol … skou-rokli Rokli znám, právě tam chodívám přes léto celkem často běhat, ale jen dole po asfaltové cestě, stezky po zalesněných svazích zatím prozkoumané nemám. Nějaké závody jsem tam už taky běžel, ale to bylo něco jiného (koncem léta, po asfaltu).

42

ano, to je on, dosti těžký kros, profilem připomíná Velkou Kunratickou, akorát 3x po sobě...

můj záznam z nedělního závodu:

http://connect.garmin.com/activity/295281803

43

Hm, zajímavá trať. Některé z těch cest už znám z kola, ale nejnáročnější pasáže zřejmě budou skryty v místech kam jsem ještě nezavítal. Dosažený čas je vzhledem k profilu víc než dobrý.

44

Mohl bych se zeptat, jak se Ti podařilo dostat na ten záznam informaci o počasí? Nějak ručně, nebo Ti to od někuď tahá?

45

petr - je to trochu přes 10 km, mě ten garmin zhruba o 5 % kecá, výpadky za špatného počasí nahrazuje v zatáčkách přímkou... jsou tam 3 extrémně náročná stoupání, vlastně téměř lezení po skále, podobná jako výstup na Hrádek na VK, nahoře je pak pěkný jed se zase rozběhnout

46

parmin - máš informaci o místě a datumu, počasí dodá systém, ovšem ta teplta je blbost, bylo +2 stupně a sněžilo...

47

Díky. Bohužel mně se u většiny událostí nic nezobrazuje... Chápu, že nejsou pro danou oblast data :-(

48

prosím tě a kde trénuješ? snad ne v džungli v Laosu?

49

Nejvíce na těchto místech (a nikde údaj u počasí není):

Jizerky z Bedřichova:
http://connect.garmin.com/activity/269042827

Jizerky z Nové louky:
http://connect.garmin.com/activity/276607197

Jizerky ze Souše
http://connect.garmin.com/activity/245263977

Jizerky ze Smědavy
http://connect.garmin.com/activity/261949127

Vesec u Liberce
http://connect.garmin.com/activity/245263992

Liberec - cyklostezka u Nisy
http://connect.garmin.com/activity/245263900

Liberec - Horská ulice
http://connect.garmin.com/activity/245263921

Německo - Boxberg
http://connect.garmin.com/activity/192333600

Jediné místo, kde se mi to počasí načetlo bylo na závodech ve Slovinsku:

http://connect.garmin.com/activity/269042843

http://connect.garmin.com/activity/269042879

Tak nevím...

50

aha, tak to ani já nevím, já vlastně tuto funkci Garmin connect webu nikdy pořádne nezkoumal, své tréninky vyhodnocuju v Garmin center ofline a počasí jaké bylo si píšu do TD, takže je tam tahle funkce pro mě nadbytečná