1

Téma: Technika sjezdu

Ahoj,
začínal jsem na běžkách později (po dvacítce) a i když jsem se za ty tři roky, co jezdím intenzivněji, už ledacos naučil, vím, že mám rezervy víceméně ve všem. Postupně to ale odbourávám a snad zlepšuju. Věc, co mi jde asi nejmíň, jsou sjezdy. Nemám praxi ze sjezdovek, to mě taky minulo, takže si nejsem moc jistej a v některých místech mám teda i celkem strach. Máte nějaké tipy na trénink resp. rady, co je nejdůležitější? Bojím se obzvlášť mezi lidma, protože mi lyže proti turistům celkem jedou, ale stoprocentně si jistej nejsem. Nikdy jsem se ještě pořádně nevysekal, ale mám pocit, že místo abych ve sjezdu odpočíval a získával, tak trochu ztrácím. Letos jsem jel poprvé padesátku a přežil jsem to bez úhony, i když vítr jsem teda měl.

2

Re: Technika sjezdu

Kartágo napsal:

Ahoj,
začínal jsem na běžkách později (po dvacítce) a i když jsem se za ty tři roky, co jezdím intenzivněji, už ledacos naučil, vím, že mám rezervy víceméně ve všem. Postupně to ale odbourávám a snad zlepšuju. Věc, co mi jde asi nejmíň, jsou sjezdy. Nemám praxi ze sjezdovek, to mě taky minulo, takže si nejsem moc jistej a v některých místech mám teda i celkem strach. Máte nějaké tipy na trénink resp. rady, co je nejdůležitější? Bojím se obzvlášť mezi lidma, protože mi lyže proti turistům celkem jedou, ale stoprocentně si jistej nejsem. Nikdy jsem se ještě pořádně nevysekal, ale mám pocit, že místo abych ve sjezdu odpočíval a získával, tak trochu ztrácím. Letos jsem jel poprvé padesátku a přežil jsem to bez úhony, i když vítr jsem teda měl.

To chce praxi a jezdit jezdit jezdit zkopce, však to poznáš až Ti párkrát vletí najednou "turista" při sjezdu do stopy;) to je pak mazec.

A propó taky Vás fascinují ty "turisti" co se zastaví na rozcestníku podkopcem( např, v Jizerkách  : Kristiánov, Knížecí, Žďárek) a zaberou celou trať, já bych to řezal hůlkama!!!

3

Jestli si se ještě nevysekal , tak asi jezdíš celkem při zdi. Nedřív se nauč padat...No - humor, ale sjezdy a odbourání nepřiměřeného strachu z rychlosti se asi fakt nejlépe naučíš na sjezdovkách + systém brzdění atd. Na nich to jde lépe, sjezdovky jsou dost široké a dnes už většinou i slušně upravené. My co jsem se učili za mládí na boulích máme jinou školu...Na běžkách, když se to fakt rozjede a pluh už nestačí, tak tam musíš hodit "kristiánku" a pokud to neumíš na sjezdovkách, tak ti to patrně nevyjde ani na běžkách...

4

Mě se osvědčilo jezdit občas někde na závodní trati, kde je hodně sjezdů, zatáček apod. Zaměřím se hlavně na sjezdy, odšlapy v zatáčkách. Taky se dá někde z kopce postavit si slalom a projíždět ho odšlapama.

5

díky. No, když vidim před sebe, tak to pustim a i když si jistej nejsem, tak to nějak ustojim. Ale když nevidim a terén je horší, tak se bojim a přibržďuju. Třeba ten Kristiánov je fakt brutus, byl jsem tam 6. 3. a to člověk hrnul takovej ten cukr krystal po zledovatělym podkladu a to nezabíralo nic, jen jsem se modlil.

Ty odšlapy zkouším, když mi to podmínky dovolej, ale asi největší problém bude prostě to manko ze sjezdovýho lyžování, když to terén a moje stehna dovolej, tak plužim, či jdu do tý kristiánky, ale pořád je to takový nejistý. Asi budu muset trošku vyzkoušet ty sjezdovky, který mě sice nebavěj, ale pro krásu se musí trpět :-D

Zoly: A jak se má teda padat :-D ? A jak to trénovat? To brzdění asi bez sjezdovek nenadřu, co?

6

Jarek napsal:

To chce praxi a jezdit jezdit jezdit zkopce, však to poznáš až Ti párkrát vletí najednou "turista" při sjezdu do stopy;) to je pak mazec.
A propó taky Vás fascinují ty "turisti" co se zastaví na rozcestníku podkopcem( např, v Jizerkách  : Kristiánov, Knížecí, Žďárek) a zaberou celou trať, já bych to řezal hůlkama!!!

Bych jenom připomenul dva body z desatera bezpečného chování na lyžích:
1. Pozor dává ten který jede ze zhora a zezadu
2. Zkušenější lyžař má má předvídat manévry méně zkušených

7

3. Kdo brzdí, nevyhrává.

4. Není důležité vyhrát, ale nasrat toho, kdo vás porazil.

5. Lepší mrtvej než druhej.

6. Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti.

7. Mozek, nepřítel vítězů.

8. Kdo nepadá, ten se nezlepšuje.

9. Lepší mrtvý frajer než živý sráč.

10. Kdo dřív umře, je dýl mrtvej.

11. Lepší první v pekle nežli druhej v nebi.

12. Brzdí se až před domem!

13. Kdo maže, ten jede. A kdo sype, ten jede ještě víc.

14. Není všechno karbon, co se tříští.

15. Co tě nezabije, to tě posílí.

16. Není důležitý výkon, ale jak u toho vypadáš!

17. Co nejde silou, jde ještě větší silou.

18. Když už nemůžeš, můžeš ještě třikrát!

19. Co nevyjedu , musím vyskákat.

20. Neexistuje kopec, co se nedá vybruslit.

21. Lepší hnusnej den na lyžích, než dobrej den v práci...

22. I pád na hubu je pohybem vpřed!

8

Tak to je dokonalý.

Jinak si nemyslím, že Ti sjezdovky nejak výrazně pomůžou. To když tak sjížděj na běžkách lehčí sjezdovku. Běžky se přeci jen chovají trochu jinak než sjezdovky, nemaj hrany, což poznáš hlavně na ledu, jsou delší, hůř ovladatelný.
Taky hraje roli věk. Když mi bylo 20, tak jsem to prostě pustil dolů a nějak to dopadlo. S přibývajícím věkem je člověk opatrnější a stále více porušuje zásady tohoto krásnýho 22tera.

9

možná mám blbej dotaz, ale co je "kristiánka?" :-)

10 Naposledy upravil: Joe (29. 3. 11 12:17)

Encyklopedicky: Oblouk s předsunutou vnitřní lyží (na rozdíl od telemarku, kde máš předsunutou vnější lyži).
Tady máš učebnicovou ukázku kristiánky do zastavení cca od 1:52 default/cool
http://www.youtube.com/watch?v=6VnO0p8HM4I

11

to jsem si teda myslel, že je něco jinýho :-D To mi každopádně ve sjezdu nepomůže :-) Zkrátka jen praxe praxe, jak koukám. Jinak holt asi budu muset na tu sjezdovku na běžkách :-)

12 Naposledy upravil: Vosy (29. 3. 11 16:00)

23. Kdo nezvrací, trénuje pod své možnosti...
(to bylo moto našeho trenéra softballu, když jsme běhali rovinky jak magoři)

13

Díky za vysvětlení, tak to jsem nevěděla, že dělám kristiánku :-). Ale taky mám po létě vždycky problém s tím odšlápnutím ve větší rychlosti. Dá se to nějak trénovat "na suchu"? Na kolečkových se dost bojím, že se naryju o asfalt. Pomůže třeba cvičení na balančních plošinách nebo něco podobného?

14 Naposledy upravil: Joe (29. 3. 11 19:39)

Odšlapování na širokém svahu v dostatku prostoru. O malý kousek, o větší, o veliký. Zjistíš že na tom nic není. Ježdění po jedné lyži. I ve velké rychlosti. Je to jen psychika default/tongue
http://www.youtube.com/watch?v=sjMsvSof5O8
http://www.youtube.com/watch?v=vrsEeoIpSBE
Jo a líp se to nacvičuje na skate lyžích a botách, ale to je snad jasné.

15

Jak se zpomalit při plužení.
Mívám problém s tím, že plužím co můžu a nedokážu více zpomalit a dojíždím lyžaře před sebou.
V čem může být chyba, co vyzkoušet, jak účinně regulovat rychlost ve sjezdech.

16

veteran:
S tím mívám také problémy. Soudím že je to nedostatečným hraněním. Pokud je třeba účinněji zpomalit či zcela zastavit, tak to zřejmě chce i více zatlačit, aby hrana lyže intenzivněji drhla. S delším razantnějším bržděním však mívám problém, že se mi rychle unaví nohy a neudržím to. Jako lepší taktika mi přijde přerušované brždění, nenechat lyže příliš rozjet a když už rychlost začíná být příliš, tak zpomalit krátkým intenzivním zaplužením  a pak to zas pustit, tento postup opakovat dle potřeby. Na běžných tratích jako Jizerky obvykle kopce nebývají tak prudké, takže na pomalém sněhu příliš brzdit nepotřebuju a i na rychlém obvykle postačí občasné přibrždění, především před zatáčkama apod. Pokud je volná trať tak to jde. Hlavním problémem jsou nenadálé překážky jako třeba neukáznění turisti. To potom někdy bývají horké chvilky, protože spolehlivě zastavit (téměř) na místě prostě neumím. V takových momentech se snažím aspoň co nejvíce zpomalit a pak opatrně minout v nižší rychlosti, v nouzi aspoň řízeně spadnout. Každopádně dost záleží na povrchu tratě. Když je sníh měkký, tak s bržděním problémy příliš nebývají, zatímco tvrdá ledovka je dost nepříjemná záležitost.