26

Re: Jizerská 50

http://i62.tinypic.com/35ji04p.jpg

doporucena maza zatim

27

poradnej dest ted vecer zase prisel :-( ..no snad v noci bude lip a rano trosku pod nulo ... Toko mazalo Zlutej klistr dospod a pak univerzal navrch

28

Tak jak se jelo ? .. ja zlomil na blatahu hul a 8km na knajpuj jel s jednou :-) tam jsem si aspon pujcil od znameho novou ...sice kratsi ale aspon sem mohl dojet :-) poprve zezadu .. to je hodne sileny .. lidi padaj a v tom silenym mravenceni mazec .. stopy zledovately .. nekde zadny .. nakonec 3.5h .. no poprve na klasickach takze priste se muzu prokousavat dal z 3ti vlny snad

29

No pádů bylo požehnaně, já se vyhýbal asi tak šesti, někdo ochutnal i "rybník" na Kasárenské default/smile
Taky jsem pochopil, že ze 3. vlny se nedá jet nic jiného než trochu pomalejší výlet...

30

Naprostej souhlas, s oběma, já jel potřetí a po 8. a 6. vlně jsem doufal že 4. vlna letos už konečně pojede. Ale opak je pravdou - na knajpu to byl kochací výlet, párkrát jsem to nevydržel a předjížděl po zmrzlém pangejtu ale to se člověk za chvilku vodrovná. Za knejpou se to naštěstí trochu už začalo trhat, ale opět asi polovina lidí pluží tam kde by se dalo krásně jet. Do pluhu mu najednou skočí hrouda ledu - šup a leží a ty ostatní za ním maj co dělat - taky asi 4x jsem to tak tak vybral. Na sjezdu z Vlašáku na promenádu začal Ital předemnou nečekaně plužit, patkou mi přišlápl špičku a už jsme leželi - hůkla to naštěstí přežila a my oba taky default/smile

31

Ještě bych chtěl moc poděkovat Zikimu z krámku od Nyče za výborný tip na mázu klistrů na padesátku.
Má výbava klistrů je dost slabá a tak jsem večer před závodem zavítal do krámku a hodně se mi to vyplatilo.
Měl jsem asi nejlepší mázu z mých 3 startů na J50. Naprosto tutovej odraz po celý závod. Jediný malý problém byl za přehradou směrem k Vládní - před cílem - kde se hodně změnil sníh i "stopa".
Ještě jednou díky.

32

mckarel napsal:

Ještě bych chtěl moc poděkovat Zikimu z krámku od Nyče za výborný tip na mázu klistrů na padesátku.
Má výbava klistrů je dost slabá a tak jsem večer před závodem zavítal do krámku a hodně se mi to vyplatilo.
Měl jsem asi nejlepší mázu z mých 3 startů na J50. Naprosto tutovej odraz po celý závod. Jediný malý problém byl za přehradou směrem k Vládní - před cílem - kde se hodně změnil sníh i "stopa".
Ještě jednou díky.

.... a to bylo co za mázu ?

33

jestli si jel ve 4vlne tak sem musej jet kolem tebe :-) pac ja startoval v 5ty zepredu a hned jsem se prokousal nekam do pul 4ky uz jsem videl i cisla kolem 2000 a pak na blataku hul v tahu tak sem se zase propadal ale jen lehce ..i bez hulky jsem na knajpu skoro vydrzel jet s 4 vlnou .. jak se nedalo predjizdet :-) stoupaky byly vpohode asi vsude ..   z Knajpy se mohlo jet tak krasne dolu kdyby tam kazdej nepluzil :-( a byl tam taky pad tesne predemnou ,nastesti jsem se tam s nekym chytil a objel to :-)  kosicek sem tam nekde videl cestou i sporttester ..ale z kopce a to sem nezastavoval :-)

34

pak jsem videl ledvinku na stoupani ze Smedavy na Knajpu .. a asi po 400m vejs jel normalne chlap v protismeru rychle v tom davu a ptal se jestli nekdo nevidel ledvinku default/big_smile default/big_smile dobrej strelec skoro susem

35

cožpak nedělní led, ale sobota, to byla lahůdka, chcanec, potoky přes trať, vedle maník s lopatou a když jel lyžař, hodil mu trochu sněhu pod nohy... a viděl jsem karambol jednoho nevidomého běžkaře, normálně po hlavě zahučel do vody a za chvíli už zase směle pokračoval... tihle lidé mají můj obdiv pro nezdolnost, s jakou se potýkají s handicapem

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

36

vím například z loňského Vasáku, že trať nejde někdy připravit dobře, ale bohužel mám pocit, že se dalo udělat podstatně více. chápu, že tam co nebyl sníh, tak to prostě nešlo, proč ale Kasárenká, kde bylo sněhu dost, musela být v krajních stopách hroudové voraniště, to mě připadá škoda. Nevím, jestli Promenádní jela stejná rolba, či spíše ve stejný čas, tam to ale bylo upraveno podstatně lépe.
Také ci myslím, že kdyby se někdo namáhal ono jedno místo na Kasárenské ručně odvidnit a třeba nahodit sníh, nemuselo by si tam mnoho lidí rozbít nos. Pády tam viděl snad každý a myslím si, že to byla ostuda. Jak píše kolega výše, trať byla asi těžší v sobotu, dle mne ale na ledu v neděli jsem trať v mnoha místech zvláště pro normální jezdce a turisty , kterých ale jede 80 procent , viděl jako nebezpečnou.
Ať mě někdo , kdo tomu rozumí více přesvědčí, že nešlo udělat více.
Já vidím práci pořadatelů - přípravy tratě jako ostudu.
Mrzí mě to, myslím si, že peněz se vybere dost, zřejmě na úpravu nezbyde nebo to neumíme.
Přesto za rok pojedu, věřím, že po lepší trati.

37

no, také já bych nerad někomu křivdil, ale je fakt, že třeba šumaváci si loni s mnohem těžšími podmínkami poradili o poznání lépe a to za 1/3 startovné

nicméně řekl bych, že v sobotu se víc dělat prostě nedalo a v neděli jsem neviděl celou trať a tam, kde jsem trať viděl nějaká práce odvedená byla, myslím snaha něco doházet

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

38

J50 je ostudou již tradičně. Pokud se to neudělá vše samo, což byl případ 2013, tak je kvalita trati vždy hrozná... Prostě jim to je tak nějak jedno, hlavně, aby vzlítla helikoptéra a byly pěkný obrázky v TV.
Já během rozjíždění před startem 2x zadrhl o šutry, tak jsem si na závod ani raději nevzal závodní lyže (bylo mi jich líto) a risknul jsem to na tréninkových, které mám upraveny Kuzmin škrabkou (bůhvíkdy naposled)... o tom se asi rozepíšu v jiné sekci.

39

Myslím si, že trať v neděli byla za hranicí regulérnosti a současně si myslím, že se to nedalo zrušit. Dalo se udělat víc, ale "jebat" tady pořadatele mi připadá nepatřičné. Jediná část, kde to bylo v pohodě, byla Promenádní, tam to jelo pěkně. Vladiku, cítím to stejně.

Jinak k máze . skluzné jsem mazal fiaový, modrý, fialový, LF od SWIXu a byl jsem spokojen. Stoupací jsem nažehlil klistr gumu a zbytek nechal na Bedřichov, kde jsem si za 100 korun koupil mix klistrů od TOKA - červený, fialový a univerzál a byl jsem spokojen. Do prudkých kopců jsem to držel na rukách, ale jinak jsem se docela odrazil.

Příští rok pojedu zase - jezdím na to na památku horolzců, co zůstali pod Huascaranem, kteří tutu dobrou tradici založili. Kdyby se to celé vrátilo ke kořenům a nebylo to součástí tohoto world class cirkusu, vůbec bych se nezlobil.

40

No večer jsme s kamarády u piva vedli takovou tu klasickou debatu, kdy po bitvě je každý generál a má spoustu výborných nápadů. Přišlo nám, že rolba asi vyjela moc pozdě, sníh už byl umrzlý a tak namísto, aby stopař vytlačil hladký stopy do mokrýho sněhu, rozbila fréza na kostky už zmrzlý sníh a stopař s tím už moc nezmohl a stopa byla hrbolatá, kolem stop potom byly ty zmrzlý kusy rozbitých hrudek sněhu / ledu. Ale ona je otázka, co by s tím ta rolba udělala, kdyby vyrazila dřív a najela na ten promáčenej sníh, jestli by ho definitivně nezničila. A pak - je tam dost veliký rozdíl nadmořských výšek - někde už to může být na kámen zmrzlý a jinde ještě teče voda. A taky, i kdyby najeli stopy dříve už do toho mokrýho, tak jsou tam možná krásně rovný, ale o to víc ledovatý stopy a to by pro hobíky mohlo být možná ještě zrádnější než to, co tam bylo... Takže bůh suď...

Zkrátka to počasí o víkendu bylo extrémní, v sobotu přes deset stupňů a přes 30 mm vody. Pak rychlé ochlazení. To rozhodování muselo být těžký. Myslím, že to pořadatelé zvládli dobře.

Jinak - jel jsem z druhý vlny a celkem to šlo. Na Rozmezí jsem si párkrát zkusil vystoupit ze stopy a předjet, ale většinou člověk musel natolik zrychlit a soustředit se mimo stopu na odraz nebo jet jen soupaž, že výsledkem bylo posunutí se o dvě místa dopředu za cenu následného zařazení do stopy se snahou popadnout dech a trochu zklidnit tep. Takže se to moc nevyplácelo... Ale i tak tempo na rozmezí slušný, rozhodně ne výletní. Z rozmezí už si myslím každý mohl jet co potřeboval. Pád jsem neviděl ani jeden, zlomenou hůl také ne. S konečným časem 2:32 veliká spokojenost.

41

Ahoj, kopec z Kristiánova nahoru jsem projel asi půl hodiny před startem. Obě krajní stopy byly jedno velké hroudové oraniště. Velmi pěkná stopa byla uprostřed, kterou ale zničil skůtr Horské služby.

42

Všechna čest těm co se o víkendu postavili na start. Já opět vynechával. Po loňské neblahé zkušenosti jsem to nechával na poslední chvíli, jak sezóna začala pozdě (poprvé ve stopě na přelomu roku) nemám zatím moc natrénováno, tak jsem to neviděl rozumně, potom sice pozitivní záblesk v podobě čerstvého sněhového přídělu, ale po nepříznivé víkendové předpovědi bylo definitivně rozhodnuto o absenci. Vzhledem k vývoji situace vůbec nelituju, i v TV bylo jasně vidět jak byly nedělní tratě ve špatném stavu, takže realita musela být ještě horší. Je to zoufalé, ještě v půlce týdne dokonalá sněhová situace a pak během pár dní naprostý zmar. Také se ta změna počasí mohla trochu opozdit, na druhou stranu pořád lépe než loni. Uvidíme co za rok, třeba si čárku za účast konečně odškrtnu. Nicméně je to pro mně silně schizofrenní situace a velký vnitřní boj. Na jednu stranu bych asi aspoň některý ze závodů Jiz50 z rozličných důvodů rád zajel, na stranu druhou se mi do toho z řady dalších důvodů vůbec nechce. Pokaždé když se ke mně dostávají zkazky o tlačenicích na trati, moje odhodlání silně ochabuje. Vím stoprocentně, že by mně děsně štvalo když bych si nemohl jet své tempo, dostal se cizí vinou do kolize apod. Když závod tak regulérně závodit, na výlet po Jizerkách se můžu vypravit kdykoli i bez čísla, zadarmo a bez davů kolem. Každopádně letošní Jiz50 pouštím z hlavy a hledím kupředu k dalším závodům. Jestliže loni tomu zabránilo nepříznivé počasí, letos se snad nějaká závodní účast ještě podaří.

43 Naposledy upravil: Kundra (12. 1. 15 14:57)

Jasně, po bitvě se kritizuje hezky, to je pravda. Smutné je, že je to každý rok stejné. Člověk když jezdí i jiné závody Ski Classics, tak vidí, že ve světě jsou stále o kus dál. Třeba Marcialonga hlásí, že sice v údolí není sníh, ale minimálně 50km z celkových 70 navezou, že už mají nastříkáno do zásoby. Jde o ten přístup připravení se na nejhorší. Samozřejmě v noci před závodem už s tím mnoho dělat nejde. Ale jak napadlo, tak pořadatalé zajásali a řekli si, že maj hotovo a vůbec si nepřipustili, že by mohl vzniknout nějaký problém. Krásně to dokumentují čtvrteční "minuty J50" (https://www.youtube.com/watch?v=ZUjSqRczqaI)

44

Pravda, také mi přišla přehnaně optimistická prohlášení pořadatelů, když už po sněžení ke konci roku sebevědomě prohlašovali, jak je celá trasa pod sněhem a na jisto se pojede. Což nebyla pravda, pořád existovaly problematické úseky obtížně sjízdné či přímo nesjízdné a pokud by přišla menší obleva, tak by se většina trasy ocitla beze sněhu a nikdo na světě by to už nedoházel. Po sněžení na počátku minulého týdne byla jistě situace velice dobrá, ne-li optimální, ale přesto jsem naprosto nechápal sebejisté prohlášení v minutách Jiz50, vždyť hrozivá víkendová předpověď už byla dávno známá. Podobně jsem se už dříve pozastavil nad zprávama na webu OPS a reportážema v TV krátce po Vánocích o skvělých sněhových podmínkách, přitom každý se mohl ve stopě přesvědčit, jak bylo sněhu stále zoufale málo, na řadě míst kamínky apod. Celé mi to nepříjemně zavádí účelovým klamáním a manipulací pod tlakem komerce. Prostě nalákat lidi aby zaplatili a dál nic neřešit. Nemám z toho dobrý pocit.

45

Jak tak koukám a čtu tu kritiku na pořadatele, tak mám trochu jiný pohled na věc.

Celkem mi nevadí, že stopa nebyla ideální a s hrudkama, protože to bylo stejné pro všechny. Navíc nemám dost zkušeností a nevím co je možné, po tom extrémním počasí dokázat více (navíc v CHKO), tak se nechci vyjadřovat.

Co mi vadí hodně, je informační servis pro závodníky, že nikde není ucelený a přehledný report z trati, aby se dle toho dalo namazat. Já, jako singl závodník se snažím udělat maximum (vstát brzo ráno, jet někam testovat lyže i když není moc kam, atd....), ale čekal jsem, že trať bude ledová jak sklo (např. jako na šumaváku roku 2012) a na to jsem i mazal. Ve výsledku namrzlá "sůl" na klistru, vyrobená rolbou, která rozbila již zmrzlý sníh a které se lepila a namrzala hlavně při soupaži.

Stačilo někam vystavit (na stránky J50) report, případně s doporučenou mázou tak jak se to dělá na jiných závodech a bylo by po problému. Jenže to , že na J50 jede boxer s celou rodinou je bulvárnější a zajímavější než lyžování samotné. Takže, jak jsem se již jednou napsal, J50 je to nejhorší co u nás je, protože závod samotný je postaven na úroveň zábavy, legrace pro masy platících lidí, kteří si večer zajdou na koncert a minuty při závodě neřeší....přitom by stačilo tak málo.

46

Jo a před kůrovcem jsem dal koupel v tom jednom jezírku co vypadalo, že je zmrzlé......nebylo. Byla to vodní dřeň bez příchuti.

47

Naprostý souhlas jak s "petrxp", tak s "rak".

48

Informační úroveň je naprosto tragická. Dokumentoval bych to na tom, co říkal hlasatel na stadionu v Bedřichově okolo 13: 30. "Všichni to víme, trať byla dnes úplně ideální". To je přece úplná blbost, naprostá lež.

49

Mně se krom trati nelíbila ještě jedna věc: nevím, zda je to menším množstvím přihlášených, ale přišlo mi, že je úroveň v jednotlivých vlnách letos horší než normálně. Podruhé za sebou jsem startoval ze 3.a zatímco minule jsem jel své maximum a žádné davy nepředjížděl, tentokrát se mnou ve 3.vlně vyrazili někteří opravdu pomalí borci. Vzhledem k tomu, že se moc nedalo předjíždět, tak bylo dost útrpné prokousávat se kupředu. Dostat se z chumlu 3.vlny do 2. znamenalo, že jsem to pořádně rozpíchal až za Smědavou.

50

ono je všechno relativní, já jsem si v neděli, po sobotním martýriu, naopak maximálně liboval a trať po sobotní zkušenosti hodnotil jako bezvadnou... relativní... navíc nedošlo k nutnosti kombinovat klistry a pevné, takže i máza se mi zdála být docela snadná (KR30 ice + KR50 vario),  na soupaže to letělo a kde byla stopa hodně rozbitá, tam to šlo mimo stopu

jinak ale se všemi příspěvky naprostý souhlas, J50 se nám postupně změnila v  komerční výplach... s úctou k zemřelým horolezcům a géniovi fotografie V. Heckelovi to mělo pramálo společného, opravdu netuším, proč nám web leje do hlavy informace typu, že se závodu zúčastní tři nějaké přiblblé modelky na místo seriozních informací o vývoji počasí a stavu tratí (např. o problému s olivetskou horou do poslední chvíle ani zmínka, zato o celebritách informace jak na bulváru...) pro boha, to si nikdo není schopný uvědomit, že běžkaři jsou ve valné většině sportovci či hobíci kovaní přírodou a nepřízní počasí, že takové lidi zprávy o stavu celebrit moc nezajímají? nebo snad ano, je tu někdo, kdo by se bez těchto zpráv neobešel? SKOL

www.bsorabbit.eu