151

Re: Jizerská 50

obávám se že ano...

jsou moc pěkné malé závody, kam chodí atleti s láskou ke sportu a kde jsou pořadatelé, kteří to dělají ze stejných pohnutek, třeba Smrčkův Lesní běh Říčany a  jsou takových naštěstí stovky

na druhou stranu když chce člověk zvýšit laťku a přijít k větší konkurenci, musí na start tam, kde do něho celý den pere reklama, kde 90 % účastníků je jen masou poskakující z nohy na nohu a cíleně si tak poškozující pohybový aparát,  zpitomělých médii (maraton je přece v módě), kde se veškeré kouzlo vytrácí

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

152

Raduz napsal:

Ahoj, nemáte někdo nějaké info na jaké trati a jakým způsobem by se měl jet tuhle sobotu Bedřichovský Nightlight??? Předpokládám, že se s největší pravděpodobností pojede na okruhu po Jiz. 50, pokud do soboty něco nepřipadne, ale jestli to také dají klasikou.??

povzbudivá a radostná informace, speciálně pro Raduze...

Pokud by však sněhu nenapadlo dostatečné množství, počítají organizátoři s náhradní variantou. Trasa na 4 km by vedla po stopách Jizerské 50 a běžci by jeli klasickým stylem. Organizační tým věří, že v Jizerských horách sněžit nepřestane a závodníci si budou moci užít trasu v celé délce. Ve čtvrtek 14. ledna přijde rozhodnutí o finální podobě tohoto specifického večerního závodu.

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

153

Obdobné pocity jako bosu, Trepifajxl a Kundra. V médiích opravdu vše vypadalo báječně, ale realita jak vidno podle některých svědectví už tak dokonalá nebyla. Opět příliš nelituji neúčasti. V dané podobě by mi to za ty peníze asi nestálo a k tomu jsem neměl vůbec natrénováno. Teprve o posledním víkendu jsem se konečně pořádně projel po vylidněných Jizerkách. Je smutné vidět, jak byznys kazí takovou ušlechtilou akci a souhlas že v létě s během to je to to samé. Vůbec mi nejsou sympatické ty masové městské běhy (obzvláště ty nejmasovější pražské) a nelíbí se mi, že Jiz50 získala také takový charakter. V létě však je spousta možností na výběr, takže spokojeně chodím na malé závody s méně účastníky, za pár korun a ani nemusím někam cestovat, v samotné Praze se toho pořádá dost. Jediné negativum těchto závodů, že si tam moc nemůžu povzbudit ego. Na masovce je většina lidí horší než já a umístím se relativně dost vepředu, zatímco na malé závody chodí vesměs opravdoví závodníci, lidi s vysokou výkonností a tak nemám moc šance na lepší umístění. S běžkama je situace horší, že závodů není tolik (o nějakých malých lokálních mnohdy vůbec nevím a pokud ano, tak jsou stejně většinou v odlehlých lokalitách, kam se mi nevyplatí cestovat). Většina závodů Ski tour a Stopy pro život jsou však přeci jen ještě snesitelné a pár jsem jich absolvoval spokojeně. Akorát ta Jizerská nad ostatními podniky výryzně vyčnívá a přerůstá do monstrakce srovnatelné s těmi masovými běhy, se všemi přidruženými nectnostmi. Naneštěstí se koná právě v Jizerkách, v lokalitě pro mně nejdostupnější, kde nejvíce jezdím, nejlépe znám terén a kde bych si logicky nejraději chtěl zazávodit. Klidně bych našel dost důvodů proč Jizerskou zcela ignorovat, jenže když v Jizerkách chybí alternativa, tak jsem ve schizofrenní situaci. Jediné další tamní závody, o kterých vím, jsou noční maraton (to by snad šlo) a Boboloppet (nic pro mě). Zatím mi tedy nezbývá než zkoušet závodit jinde a v Jizerkách vyčkávat na příhodnou sezónu, abych si tu mohl konečně zazávodit, aniž bych litoval vynaložených prostředků.

154

omlouvám se, že to tu spamuji, ale úsměvná historka v návaznosti na povzdechnutí petraxp, že si na malých závodech nepovzbudí ego: koncem jara jsem přijel na malý hezký pouťák ve Strančicích u Prahy, vidím samé hobíky, mezi nimi také jakési fousaté individum... rovinatý kros lesem, po startu jdu dopředu, tempo cca 3.30/km, vousaté individum za mnou... říkám si v duchu "přepaluješ začátek, hochu, počkej, já si tě vychutnám"... individum jde přede mě a zrychluje, na třetím kilometru čas 9:40, běží se tempo těsně nad 3/km, individum netuhne a netuhne, ba naopak, imdividum mi mizí z dohledu

v cíli jsem zjistil, že to byl toliko Honza Havlíček, reprezentant v krossu, který se nechal zarůst vousem a já ho nepoznal...

www.bsorabbit.eu

155

Naprostý souhlas! Udělal jsem to stejně, taky jsem nevěřil vlastním uším, jak se v TV všichni rozplývali blahem, jaký je to super formát a jak je to vlastně daleko lepší, než ta stará, překonaná Jizerská padesátka. Tak jsem pořadatelům poslal mail na rozloučenou, že za těchto okolností už se tohoto podniku nebudu účastnit, i když mě to mrzí.

bosu napsal:

Jak už jsem tu psal, rozhodl jsem se letošní J50 neúčastnit, protože mi to přišlo napatřičné. Místo toho jsem sledoval prezentaci v médiích. Uznávám, že to propagandisticky docela to zmákli. Člověk by měl pocit, že zazněla pouze pozitiva. Můj otec, který to sledoval jen v TV, se blahem přímo rozplýval. A určitě nebyl sám. Sponzorům se to také muselo líbit. Na FB už sem tam zazněly i kritické hlasy, obvykle byly utřeny píárově vymazlenou reakcí. Mediální prezentace jen dokresluje charakter letošní akce - bylo to profi, supr, monstr, na efekt, pro elitu. Trochu se bojím, aby se tento úspěšný formát nezalíbil zeména sponzorům natolik, že se z něj stane standart. A v neposlední řadě se ukázaly ministryně ... příští rok minimálně jedna z nich bude na startu. Chybí už jen Zeman a 4 páry volů.