1

Téma: Klasické versus rotační kartáče

Rád bych se zeptal a nechal si poradit s leštěním parafínů. Na běžný trénink dávám 2xLF, ve svátky (jako hobík na závody) 2xLF a pro radost navrch 1xHF.

Postup mám klasický:

1. cca 6x přejedu skluznici bronzovým kartáčem
2. zažehlím parafín
3. nechám vychladnout
4. škrabkou odstraním parafín
5. cca 5x přejedu bronzovým kartáčem
6. cca 5 - 10x přeleštím nylonovým kartáčem

pro další vrstvy opakuji kroky 2. - 6.

Výše uvedený postup doporučuje mino jiné i SWIX na svých stránkách swixschool.com

Můj dotaz je na použití rotačních nylonových kartáčů pro leštění - při jejich použití je efekt leštění skluznice určitě vyšší než doporučených 5 - 10 tahů nylonovým kartáčem. I když se otáčky na vrtačce nastaví na nízkou rychlost, tak ve srovnání s ručním kartáčem je tam "počet tahů" určitě vyšší než doporučených 5 - 10 tahů. Také se mi zdá, že tím rotačním kartáčem se ze skluznice odstraní ještě o dost více než při použití ručních kartáčů.

Takže dotaz by mohl znít asi tak, jestli při leštění klasických LF nebo HF parafínů nylonem platí "čím více, tím lépe" a v tom případě klidně používat ty rotační kartáče a vrtačku, nebo zda je lepší jen tak s přiměřeným tlakem přetáhnout 5 - 10x ručním kartáčem.

Díky moc za rady!

2

Re: Klasické versus rotační kartáče

On se dá vypustit bod 5 a já to tak také dělám v případě měkkých vláčných parafínů a jen drhnu nylonem, ale je to šíleně pracné. Proto se doporučuje těch pár tahů bronzem, aby člověk odsud dostal přebytečný parafín, který by jinak brzdil. 10 tahů nylonem poté rozhodně postačí k velmi kvalitnímu vyleštění skluznice.

Rotační kartáč má jednu velkou výhodu: když přpravuješ ve stánku Swix na Jizerské 50ce lyže a nechceš dostat silný zánět šlach v rukou default/smile.A navíc je to rychlejší, ale finální leštění i profesionální servismani dělají růčo nylonem ručním.. P.

3

zdravím,mám kartáč SWIX  T0191B jemná ocel - mám ho použít jen na pročištění struktury??? Je to na MADSHUS NANOSONIC...R.

4

zdravím,mám kartáč SWIX  T0191B jemná ocel - mám ho použít jen na pročištění struktury??? Je to na MADSHUS NANOSONIC...R.:)

5

Zdar, 191 podle manuálu na pročištění struktury a jako druhej kartáč po stažení škrabkou. Používám ho tak druhým rokem a bez problému.

Jako první kartáč po stažení mám normální ocel (0179), tím jak 191 má jemnější štětiny, tak se tim dobře vykartáčujou i malý zbytky parafínu ve struktuře, který 179 už neveme.

6

cer_vit napsal:

Zdar, 191 podle manuálu na pročištění struktury a jako druhej kartáč po stažení škrabkou. Používám ho tak druhým rokem a bez problému.

Jako první kartáč po stažení mám normální ocel (0179), tím jak 191 má jemnější štětiny, tak se tim dobře vykartáčujou i malý zbytky parafínu ve struktuře, který 179 už neveme.

jako druhej kartáč máš používat nylon, tedy na hydrovosky a LF, HF

na prách žíně

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

7

Těch variant jak dobře vykartáčovat je bezpochyby víc.

Jako druhej kartáč extra jemná ocel podle manuálu swix. Nylon mám až jako třetí default/big_smile. Dělám to podle swixu a nemám problém.

Prášky dělám kančíma štětinama, což je alternativa k žíním. Leštím jemným nylonem. Mám zvlášť kartáče na parafíny a zvlášť na fluorkarbony.

8

cer_vit napsal:

Jako druhej kartáč extra jemná ocel podle manuálu swix. Nylon mám až jako třetí default/big_smile. Dělám to podle swixu a nemám problém.

Prášky dělám kančíma štětinama, což je alternativa k žíním. Leštím jemným nylonem. Mám zvlášť kartáče na parafíny a zvlášť na fluorkarbony.

mě jen trochu zmátlo že je skluznice z té ocele trochu matná..

9

cer_vit napsal:

tak to máš extra výbavu, dva různé ocelové kartáče, to už je na mě moc, já mám bronz, nylon, žíně a leštící filc, s tím si docela dobře vystačím

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

10

Čím čistíte zanesený kartáč - ocel/bronz. Po čase se kartáč zanese - usadí se na něm zbytky parafínu z kartáčování. Jak toto řešíte ?

11

Nekde tady jsem cetl, ze dvema kartaceme mezi sebou.

12

Ještě nějaká zkušenost s čištěním kartáče ? (smývač ??)

13

Používám vysavač. Vezmu trubici bez nástavce, dám max. výkon a pořádně kartáč "vydrbu".