1

Téma: Ruční struktury

Ahoj, rád bych ve svém servisu postoupil do dalšího levelu, a vrhnul se na ruční struktury:) K tomu bych ale potřeboval nějakého zasvěcence, aby mi zodpověděl několik otázek, jež mě trápí....
1) Zásadní rozdíl mezi ruční a broušenou strukturou mně je asi jasný, ale nechápu, jakým způsobem spolu kamarádí....jestli se vyjadřuju jasně......jestli jde do jakékoli broušené struktury vtlačit jakákoli ruční, i když dávat nějakou studenou na lyže s teplou by byla asi blbost, ale čistě teoreticky. Prostě jestli se tam mezi sebou nějak neflákaj, popřípadě jaký vliv má používání ruční struktury na životnost tý broušený. Úplně nejradši bych viděl nějakou fotku skluznice pod mikroskopem, abych to přesně viděl a pobral:D Prostě bych to chtěl vysvětlit podrobně, jak debiloj....:)
2) Struktura se mačká asi až naposled (jako v posloupnosti chodů v servisu), když už je naparafínováno a vykartáčováno......? Ještě se pak skluznice nějak dál kartáčuje, leští....?
3) Jak dlouho ta ruční struktura vydrží, a jaká je vůbec příprava lyže na vmáčknutí nový struktury, resp. co eventuelně udělat s tou starou - třeba když chci jet dva dny po sobě na jedněch lyžích a odlišných strukturách.
4) Jaký byste doporučily strukturovač pro laika jako jsem já....žádný velký investice, stačilo by, aby měl tak tři základní nože - mráz, teplo a něco mezi.....nebo tak nějak si to představuju:)
Dík za reakce:)
P.S.:jestli se to tady už někde řešilo, tak se omlouvám, ale nenašel jsem....

2

Re: Ruční struktury

ano, vše na co se ptáš se tu zverubně řešilo

ad 1) netlučou se spolu, úplně klidně si na warm lyže vytlač jemnou studenou strukturu a naopak, když už budou takové sněhové podmínky a prostě sebou budeš mít nevhodné lyže, nic tím nezkazíš

ad 2) struktura se mačká až naposled, pak lze ještě přeleštit

ad 3) vydrží jednu jízdu, resp. jedno mazání

ad 4) hodně levný a dobře použitelný, navíc lehký a skladný je TOKO Structiture (obsahuje tři válečky, žlutý, červený a modrý, použití jako stejné barvy vosků, z toho dva se dokupují)

výborný, ale dražší a těžší, do batphu nemotorný je strukturovač od Holmenkolnu, ovšem za cenu kolem 8000 již se třemi strukturami je asi nejlepší v poměru cena/výkon

sallam alejkum

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

3

Řešil jsem stejnou záležitost před dvěma měsíci. Nakonec jsem si vybral levnější strukturovací sadu od Toka-jmenuje se Toko Nordic kit, obsahuje tři základní nože, jak píše Trepifajxl, a stála asi 2000.

Původně jsem měl obavu z kvality plastového nástroje, ale nebylo vůbec proč. Je samozřejmě potřeba si lyži položit na stabilní kopyto...Tři válečky pro amatérský účely stačí. V obchodě jsem do strukturovače zkoušel nasadit i čepele od Swixu (prodávají se i jednotlivě) a pasovaly tam. Takže do budoucna můžeš rozšířit škálu struktur. Lepší skluznost lyže je evidentní :-)  (netřeba dodávat, že to člověk zvlášť ocení na mokrým sněhu)

4

Díky za rady, nicméně bod 1 jsem stále ještě nepobral.....přeci když začnu kreslit obrázek na papír, kterej není čistej, ale už tam je jiná kresba, tak z toho bude maglajs....a tak nějak jsem si to představoval, i v případě dávání ruční struktury přes broušenou.....

5

Fusejn napsal:

Díky za rady, nicméně bod 1 jsem stále ještě nepobral.....přeci když začnu kreslit obrázek na papír, kterej není čistej, ale už tam je jiná kresba, tak z toho bude maglajs....a tak nějak jsem si to představoval, i v případě dávání ruční struktury přes broušenou.....

ad 1/2) strojní struktura je broušená, trvalá, jde dovnitř skluznice, kdežto ruční struktura je pouze vytlačená na povrchu, funguje jen dočasně, během 1-2 jízd nebo během dalšího kartáčování a mazání mizí

po dobu své dočasné existence strojovou strukturu jaksi "přebije"

6

janek napsal:

Řešil jsem stejnou záležitost před dvěma měsíci. Nakonec jsem si vybral levnější strukturovací sadu od Toka-jmenuje se Toko Nordic kit, obsahuje tři základní nože, jak píše Trepifajxl, a stála asi 2000.

Původně jsem měl obavu z kvality plastového nástroje, ale nebylo vůbec proč. Je samozřejmě potřeba si lyži položit na stabilní kopyto...Tři válečky pro amatérský účely stačí. V obchodě jsem do strukturovače zkoušel nasadit i čepele od Swixu (prodávají se i jednotlivě) a pasovaly tam. Takže do budoucna můžeš rozšířit škálu struktur. Lepší skluznost lyže je evidentní :-)  (netřeba dodávat, že to člověk zvlášť ocení na mokrým sněhu)

to ano, Toko je za svou cenu opravdu užitečné a hlavně přenosné, ale přeci jen, už jsem to tu důkladně rozebíral, není to taková struktura jak z Holmenkolu

v praxi se tím Tokem musí "šmrdlat" po skluznici sem a tam a dávat přitom pozor, aby pořád seděl na stejném místě, aby byla struktura pravidelná, což je trochu o cvik, kdežto Holmenkolnem přejedu tam a zpět a mám hotovo a struktura je dalece výraznější

7

Jen dodám k Trepifajxlovým vyčerpávajícím příspěvkům:

- finišovací produkty jako jsou fluorová mejdlíčka a vodičky se doporučuje aplikovat až po ruční struktuře

- co se týče kombinace broušené a tlačené struktury. Co jsem vyčetl, tak lepších výsledků se dá dosáhnout aplikací teplejší tlačené struktury (hrubší)  do studené (jemnějsí) broušené než naopak. Naopak to prý moc nefunguje.

Jinak řečeno ze “studené” lyže se dá líp udělat teplá než naopak. Asi tím člověk nic nezkazí ale… Ono to dává smysl I logicky, když si člověk představí jak ten machanismum funguje.

Doporučuju podívat se do swix manuálu nebo do brožury kterou vydává boulder nordic sports. Tam je pěkně popsané co, jak, kdy a proč…

Pro Trepifajxla: radši píšu předem  – nechci se pouštět do debaty o tom jestli zjemnění hrubé struktury je stejně dobre jako “zhrubění” jemné. Osobně jsem tyto kombinace netestoval – proč taky - věřím tomu co otestovali jiní, povolanější. Dávám jak jsem dostal – přečetl v článcích (ne v diskuzích).

8

dobrá informace, také jsem to netestoval, ostatně, vytestovat takovéto kombinace za objektivních podmínek je mimo mou trpělivost a rozlišovací schopnosti... takže neřeším, strukturuji co mám zrovna pod rukami, jezdím

9 Naposledy upravil: Bob (19. 2. 12 19:40)

Ahoj všichni, chtěl bych pořídit strukturovač a při zjišťování druhů a jejich cen jsem si všiml, že se struktura  také dělí na lineární a V strukturu. Nevíte někdo, jaký je rozdíl mezi těmito strukturami co se zkluznosti lyže týče? A dále zda je nějaký podstatný rozdíl mezi strukturovačem  Toko Nordic Kit a Swix T 401, tedy myslím v kvalitě nástroje či struktury jím vytlačené? A proč u Toka stačí nože tři Swixu jich mají minimálně pět.  Předem díky!!

10

Bob napsal:

Ahoj všichni, chtěl bych pořídit strukturovač a při zjišťování druhů a jejich cen jsem si všiml, že se struktura  také dělí na lineární a V strukturu. Nevíte někdo, jaký je rozdíl mezi těmito strukturami co se zkluznosti lyže týče? A dále zda je nějaký podstatný rozdíl mezi strukturovačem  Toko Nordic Kit a Swix T 401, tedy myslím v kvalitě nástroje či struktury jím vytlačené? A proč u Toka stačí nože tři Swixu jich mají minimálně pět.  Předem díky!!

čím více nožů, tím specifičtější struktury vytlačíš, resp. máš jemnější dělení podle druhů sněhu

lineární nebo ty různé V či X obrazce nevím, na Holmenkolu mám jen Včka, na Toku mám lineární, V i X - myslím si, že to je optické rozlišení, ale možná mě někdo opraví, že mají ty tvary funkční význam