1

Téma: Trénink po chřipce

Ahoj,
chci se zeptat, jaké máte zkušenosti na trénink po chřipce. Antibiotika, teploty, fyzická slabost apod. Jak rychle zvedáte zátěž, a kdy jste schopni jet třeba nějaký ten lauf? Je mi jasné, že je to vždy individuální, ale individuální zkušenost je také dobrá.

2

Re: Trénink po chřipce

Radim_14 napsal:

Ahoj,
chci se zeptat, jaké máte zkušenosti na trénink po chřipce. Antibiotika, teploty, fyzická slabost apod. Jak rychle zvedáte zátěž, a kdy jste schopni jet třeba nějaký ten lauf? Je mi jasné, že je to vždy individuální, ale individuální zkušenost je také dobrá.

já po nemoci trénuju podle pocitu a podle tepovky, ale je mi 43 a již se tak trochu znám, rozhodně nedoporučuju u juniorů nebo skoro-juniorů, lékař, trenér, terapeut - s někým prokonzultovat aktuální stav

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

3

Podle lékařů by jste měl být v klidu stejně dlouho, jako jste byl nemocný. Jinak rozumný je si dát lehčí trénink, a jestli máte vysoký tepy tak do postele! Mohl bys mít problémy se srdcem.

4

Šafka napsal:

Podle lékařů by jste měl být v klidu stejně dlouho, jako jste byl nemocný. Jinak rozumný je si dát lehčí trénink, a jestli máte vysoký tepy tak do postele! Mohl bys mít problémy se srdcem.

do postele doslova ne, ale klid

tepy hlídat průběžně celý rok, hlavně znát ranní klidovou tepovku, ta když se rapidně zvýší ,jsou dvě možnosti - přetrénovanost nebo nemoc

hodně jsem to zestručnil, ale pro první náhled do problematiky to snad stačí

5

Trepifajxl napsal:
Šafka napsal:

do postele doslova ne, ale klid

tepy hlídat průběžně celý rok, hlavně znát ranní klidovou tepovku, ta když se rapidně zvýší ,jsou dvě možnosti - přetrénovanost nebo nemoc

hodně jsem to zestručnil, ale pro první náhled do problematiky to snad stačí

Myslel jsem to obrazně. Ale rozhodně ne tréninky přes anp.

6

Můžu se zeptat na tu fintu s ranní klidovou TF?

1. Jak ji co nejpřesněji určím? Napadá mě jít spát s pulsmetrem a druhý den si stáhnout data do PC a podívat se na TF těsně po probuzení. Jsou i jiné, lepší metody?

2. Šlo by lépe definovat pojem "pokud se TF rapidně zvýší". Modelově pro příklad - pokud je ranní TF řekněme 60 tepů, kde už se dá hovořit o rapidním zvýšení? Na 66 tepech (cca 10%)? Nebo více - např 15% a více?

Díky moc.

7

Šafka napsal:

Tedy 6 dní nemocný + 6 dní v klidu a lauf za jak dlouho???... to nevydržím. Dám si alespoň nějaké to indoor kolo se sportestrem. A uvidíme.. Dám vědět...
A jak to dělají naši vrcholoví sportovci?? Vždycky slyším, že jsou na smrt nemocní a další týden jedou závody..

8

Bůh ví co do sebe píchaj... Ale nemyslím že by doporučený zákon 6dní nemoci-6dní klidu někdo opravdu dodržoval. Jestli budou tepy v poho, tak lauf za 6týdnů je optimální. Bacha na věc, znám pár případů co jim trénování při nemoci přineslo srdeční aritmii. Jinak lehčí tranažér či válce asi neuškodí. default/wink

9 Naposledy upravil: Radim_14 (16. 1. 12 17:38)

parmin napsal:

Můžu se zeptat na tu fintu s ranní klidovou TF?

1. Jak ji co nejpřesněji určím? Napadá mě jít spát s pulsmetrem a druhý den si stáhnout data do PC a podívat se na TF těsně po probuzení. Jsou i jiné, lepší metody?

2. Šlo by lépe definovat pojem "pokud se TF rapidně zvýší". Modelově pro příklad - pokud je ranní TF řekněme 60 tepů, kde už se dá hovořit o rapidním zvýšení? Na 66 tepech (cca 10%)? Nebo více - např 15% a více?

Díky moc.

Zkusil jsem net a kooukni:
http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/content/view/280/31/
http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/content/view/49/65/

TF je samozřejmě individuální, ale něco z toho vyčteš.

10

tak isto Vojtechovského doporučujem

http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/image … al_se2.pdf

Bohužel většina sportovců ani trenérů neslyšela nikdy nebo dostatečně důrazně o variantě nejhorší a tou je zánět srdečního svalu. Začíná nenápadně:
Ambiciózního třicátníka postihne horečka s rýmou zrovna v den, kdy mají firemní turnaj ve squashi. Ale to nic! Bývalého vrcholového sportovce přece taková
prkotina neskolí! I napere se Coldrexem nebo Nurofenem a na turnaji večer podává pravé divy udatenství. Další dny samozřejmě chodí do práce, protože závěrka
buší na dveře a nějak už se z té pitomé chřipky vylíže. Za zhruba dva týdny se mu náhle v práci udělá slabo, zmodrá a překotí se ze židle.
V lepším případě poté leží v IKEMU a upřímně se modlí, aby si nějakej frajer s jeho krevní skupinou rozstřelil makovici na motorce dřív, než na dveře zaklepe ta
hubená bledá slečna v černém. V horším leží ve studeném hotelu a čeká na termín kremace. Na jeho místo si klidně můžete dosadit nadějného vrcholového
sportovce, kterého trenér přemluví, že zahodit šanci na titul mistra republiky kvůli pitomé chřipce je přece nesmysl… Nemyslete si, že vás straším zbytečně.
Takovou historii má za sebou většina mladých lidí s transplantovaným srdcem a není jich zrovna málo!
Pamatujte si proto jednoduché pravidlo – na den příznaků, v tomto případě horečky, den klidu navíc. Pokud jste měli tři dny teploty, na kolo byste ještě další tři
dny neměli ani sáhnout, i kdyby vám bylo úplně dobře. Pokud si měříte ranní klidové tepovky, trénovat byste měli teprve tehdy, až se vrátí do vašeho běžného
rozmezí (např. u mě to znamená do 46/min)

11

Radim_14 napsal:

Tedy 6 dní nemocný + 6 dní v klidu a lauf za jak dlouho???... to nevydržím. Dám si alespoň nějaké to indoor kolo se sportestrem. A uvidíme.. Dám vědět...
A jak to dělají naši vrcholoví sportovci?? Vždycky slyším, že jsou na smrt nemocní a další týden jedou závody..

U vrcholových sportovců hrají roli dva faktory. První je, že na jejich výkonu visí jejich kariéra, případně přijmy od sponzorů. Jsou proto ochotni podstoupit vyšší riziko (z ne úplné rekonvalescence) než hobík. A za druhé, špičkový sportovec má k dispozici poněkud jinou zdravotní péči, než většina z nás...

12

Nedávno v mém okolí - sportovec 37 let, přechozená chřipka, následně nevolnosti, vyšetření které nic neukázalo a pak srdeční zástava na tréninku která skončila smrtí. default/sad

13

Na druhou stranu, přátelé, ne každá přechozená chřipka končí smrtí... tím nechci horovat pro přecházení chřipky, to vůbec ne, jen že šance je zhruba taková, jako přejetí automobilem, když přecházíte mimo přechod... i tam se však lze rozhlédnout a nebezpečí eliminovat

jinými slovy - při dostatečné znalosti svého těla a schopnosti manipulovat se sportesterem se dá trénovat nebo i závodit i při chřipce, podobně jako letos nedoléčený Standa Řezáč vyhrál J50 a co já vím, mrtev nyní naštěstí neleží...ovšem u dětí a juniorů rozhodně doporučuji posouzení trenérem, lékařem, terapeutem

14

tohle už vážně přeháníš. pravdu měli ti jenž říkali že si snědl šalamounovo ...., pravdu měli ti co tě chtěli za tvoje televizní názory na jiz50 ukřižovat. vyjadřuješ se ke všemu, a ve všem vše znáš líp, vše i umíš líp,všude si byl, a kde si nebyl od toho máš klíč. sám si dle svých stránek ničeho nedosáhnul, tak alespon radíš. pokud někdo neví jak voskovat, či jak se vytváří mikrokontakt jsi vítaným poradcem. ale když jde o zdraví, prsím mlč, neb standa řezáč más silné paže, ale o to slabší rozum.a tak nám dává multijazykové rozhovory a před odpovědností výkonu nám každoročně předesílá jeho angíny, chřipky, nachlazení.budeme ho uctívat za sport, leč né za jazyky či za jeho typický alibismus.nevydávej prosím jeho alibi za hrdinství a neposílej ve své zaslepenosti vůči němu nebohé lidi vstříc zdravostním problémům z nedoléčených nemocí!!!!!!!!!!!

15

Nechtěl jsem tady způsobovat nějaké hádky!
Sám jsem zastáncem teorie, že viróza se nejlépe léčí ve stopě. Jen se to někdy opravdu může nějak nešťastně sejít.

16

lm napsal:

tohle už vážně přeháníš. pravdu měli ti jenž říkali že si snědl šalamounovo ...., pravdu měli ti co tě chtěli za tvoje televizní názory na jiz50 ukřižovat. vyjadřuješ se ke všemu, a ve všem vše znáš líp, vše i umíš líp,všude si byl, a kde si nebyl od toho máš klíč. sám si dle svých stránek ničeho nedosáhnul, tak alespon radíš. pokud někdo neví jak voskovat, či jak se vytváří mikrokontakt jsi vítaným poradcem. ale když jde o zdraví, prsím mlč, neb standa řezáč más silné paže, ale o to slabší rozum.a tak nám dává multijazykové rozhovory a před odpovědností výkonu nám každoročně předesílá jeho angíny, chřipky, nachlazení.budeme ho uctívat za sport, leč né za jazyky či za jeho typický alibismus.nevydávej prosím jeho alibi za hrdinství a neposílej ve své zaslepenosti vůči němu nebohé lidi vstříc zdravostním problémům z nedoléčených nemocí!!!!!!!!!!!

milý prosťáčku, pokus se nejprve prečíst co druhý píše, pak se dlouze zamyslet, porozumět danému textu a vzhledem ke svým zjevným problémům neuro-vegetativního charakteru buď raději nereagovat vůbec, popřípadě, v případě nějakého obsedantního nepokoje, reagovat až po důkladném zklidnění organismu

17

Trepifajxl napsal:
lm napsal:

milý prosťáčku, pokus se nejprve prečíst co druhý píše, pak se dlouze zamyslet, porozumět danému textu a vzhledem ke svým zjevným problémům neuro-vegetativního charakteru buď raději nereagovat vůbec, popřípadě, v případě nějakého obsedantního nepokoje, reagovat až po důkladném zklidnění organismu

Zastávám se Trepifajxla, on spolu s hrstkou dalších je ten, kdo drží vysokou úroveň tohoto fóra. Ze své vlastní zkušenosti vím, že je mnohdy obtížné mentorovat tak, aby to neznělo povýšeně, takže pokud to tak někdy vyzní, tak mu to promiňte.  Spíš byste měli ocenit jeho nenahraditelné znalosti a zkušenosti.
Martine, díky, nenech se odradit a jen tak dál.

18 Naposledy upravil: Radim_14 (16. 1. 12 22:31)

Luis napsal:
Trepifajxl napsal:
lm napsal:

Zastávám se Trepifajxla, on spolu s hrstkou dalších je ten, kdo drží vysokou úroveň tohoto fóra. Ze své vlastní zkušenosti vím, že je mnohdy obtížné mentorovat tak, aby to neznělo povýšeně, takže pokud to tak někdy vyzní, tak mu to promiňte.  Spíš byste měli ocenit jeho nenahraditelné znalosti a zkušenosti.

Chlapi nezlobte se, ale jste mimo téma: Urážky a osočování sem nepatří. Prosím!!!

19

Luis napsal:
Trepifajxl napsal:
lm napsal:

dík, já jsem docela v pohodě a směju se pod vousy

snad jen dodám, že jsem se snažil téma "k smrti vedoucí chřipky" poněkud zlehčit a...

...někdo halt nedovede číst s nadhledem, neuvidí nadsázku, nadhled, lehkou ironii a...

...odnese to chudák Standa Řezáč, jehož nepodstatný brept v cíli laufu bude přežvykován bezchybnými jazykozpytci až do úplného přežvýkání, neb v cíli laufu se nejednalo o výkon sportovní, nýbrž o výkon jazykozpytný...

tu máš, čerte, kropáč!

20

Ten LM je samozřejmě Troll. Nemá smysl mu jakkoli odpovídat, je to jen anonymní provokatér, co nemá nic lepšího na práci.

21 Naposledy upravil: Radim_14 (16. 1. 12 22:53)

Jak psali kluci: Někdy se to sejde.
Já jsem trénoval půl roku pět krát týdně. Zdravý jak řípa do silvestra, kondice výborná, elektrolyty, vitamíny, vyvážená strava, spánek, zázvorový čaj, tekutiny... Před vánocema jsem se s mladýma koupal v řece. Trochu mě to chytlo a drželo až do 50. samozřejmě ve stopě jsem byl několikrát a dobré.
Pak ale JIZ50.cz a organismus kapituloval. Únava.. kdo zažil, chápe..
Horečky, antibiotika...
Prostě se to sešlo jak psali kluci nahoře!

A teď úvaha, akorát jsem se doléčil - když tak opravte:
1. Zhruba týden na rehabilitaci a 2nebo3 lehčí tréninky 30 min. na kole tepovka 125, 130 ...beru na vědomí i klidovou tepovku...
2. 14 dní doladění formy nebo možná alespoň částečné obnovení formy - dle pocitu i náročnější tréninky
3. 7denní až 14 denní příprava na závod

to je těch 4 až 5 týdnů...
Tož su zvědavý..

22

Radim_14 napsal:

Já jsem trénoval půl roku pět krát denně. Zdravý jak řípa do silvestra, kondice výborná, elektrolyty, vitamíny, vyvážená strava, spánek, zázvorový čaj, tekutiny... Před vánocema jsem se s mladýma koupal v řece. Trochu mě to chytlo a drželo až do 50. samozřejmě ve stopě jsem byl několikrát a dobré.
Horečky, antibiotika...

1. Zhruba týden na rehabilitaci a 2nebo3 lehčí tréninky 30 min. na kole tepovka 125, 130 ...beru na vědomí i klidovou tepovku...
2. 14 dní doladění formy nebo možná alespoň částečné obnovení formy - dle pocitu i náročnější tréninky

Tož su zvědavý..

Radime, právě pro to jsem to zlehčil, to co tu píšeš je pěkné, ale nechtěj radu, totiž, aby ti někdo mohl objektivně poradit, musel by to být lékař, pokud možno sportovní lékař, musel by tě znát, sledovat tvé výkonnostní parametry jako tep, laktát, anaerobní kapacitu atd., v případě problému vyšetřit a teprve pak by mělo smysl dělat nějaké závěry

můžeme se tu bavit o sněhových podmínkách, o kvalitách skluznic, o skluznosti vosků atd., ale na své zdraví nehledej návod na veřejném fóru

jinak držím pěsti ať ti to jezdí a pevné zdraví, skol

23 Naposledy upravil: Radim_14 (17. 1. 12 14:58)

Trepifajxl napsal:
Radim_14 napsal:

Já jsem trénoval půl roku pět krát denně. Zdravý jak řípa do silvestra, kondice výborná, elektrolyty, vitamíny, vyvážená strava, spánek, zázvorový čaj, tekutiny... Před vánocema jsem se s mladýma koupal v řece. Trochu mě to chytlo a drželo až do 50. samozřejmě ve stopě jsem byl několikrát a dobré.
Horečky, antibiotika...

Tož su zvědavý..

Radime, právě pro to jsem to zlehčil, to co tu píšeš je pěkné, ale nechtěj radu, totiž, aby ti někdo mohl objektivně poradit, musel by to být lékař, pokud možno sportovní lékař, musel by tě znát, sledovat tvé výkonnostní parametry jako tep, laktát, anaerobní kapacitu atd., v případě problému vyšetřit a teprve pak by mělo smysl dělat nějaké závěry

můžeme se tu bavit o sněhových podmínkách, o kvalitách skluznic, o skluznosti vosků atd., ale na své zdraví nehledej návod na veřejném fóru

jinak držím pěsti ať ti to jezdí a pevné zdraví, skol

Neboj! Nechci radu! Chtěl jsem jen zkušenosti ... viz. 1. otázka. A v podstatě jsem nad míru spokojen s některými odpověďmi, které tady zazněly. Zkušenost s klidovou TF ...vynikající vodítko. Varování před problémy se srdcem až smrt.. vynikající upozornění. Za 6 týdnů lauf? ... byl jsem nucen přehodnotit své plány, bo jsem chtěl jet za 14 dní. Když jsem se nad tím zamyslel, pochopil jsem, že 6 týdnů chtě nechtě není daleko od pravdy...Prostě jsou to vodítka.

A SPORTOVNÍ LÉKAŘ?? Chodím k němu! a žádné objektivní rady v případě chřipky stejně nečekám. Když totiž řeknu, že trochu pokašlávám, tak mi doktorka vždy řekne: "Tak to by se vám ta nemoc mohla rozjet, kdyby jste šel na kolo (laktační křivka, aerobní a anaerobní prahy...). To nebudeme riskovat..:D" OBJEKTIVNÍ RADU "Aláá chřipka JSEM Z NICH" (je tam hodně doktorek default/big_smile) NIKDY NEDOSTAL! MUSEL JSEM VŽDY SLEDOVAT, TAK JAK ŘÍKÁŠ I TY, SÁM SEBE. I doktorky ti řekli, "AŽ SE BUDETE CÍTIT LÉPE PŘIJĎTE...!"
A K ANALÝZE TOHO "JAK SE CÍTÍŠ??" POTŘEBUJEŠ INFORMACE, SE KTERÝMA MŮŽEŠ PRACOVAT. A TY SÁM VÍŠ, ŽE NĚKTERÉ INFO JSOU O VNITŘNÍCH POCITECH A NĚKTERÉ O VNĚJŠÍCH DATECH... Proto tohle forum.
Jinak na profi sportovní team s profi lékařem, který mě bude znát jak hodinky fakt nemám prachy...

Chtěl bych Ti také říct, že si vážím tvých rad. Nicméně jen doufám, že se nebudu muset znovu obhajovat. default/big_smiledefault/tonguedefault/lol
Dělám také s mládeží (asi 18 let).. dokonce se tím i živím.., jsem taky trochu profesionálně deformovaný, tak vlastně chápu i tvůj otcovský přístup...Myslíš to dobře default/big_smile:D  Ale ve mě dítě nehledej...;)

24

to INLINER:
VYNIKAJÍCÍ ČLÁNEK. DÍKY

25

aj karamba, Radime, já tě nějak vyhodnotil jako juniora... tak promiň