1

Téma: Odraz při klasice na kol.lyžích

Ahoj, velmi často se mi stává, že po odrazu mi lyže velkou rychlostí (a razancí) zpětně klepne do paty boty. Může to být pozdním nebo včasným odrazem, nebo něčím jiným ? Díky moc za odpověď. David.

2

Re: Odraz při klasice na kol.lyžích

David Šelong napsal:

Ahoj, velmi často se mi stává, že po odrazu mi lyže velkou rychlostí (a razancí) zpětně klepne do paty boty. Může to být pozdním nebo včasným odrazem, nebo něčím jiným ? Díky moc za odpověď. David.

Ahoj, viděl bych to na pozďák, video by nebylo? .-) Hlavně to chce se i na kolcích odrážet s citem a nezneužívat antirevers. Může to bejt taky dýlkou šáska a způsobem montáže vázání, na klasičkách je dobrý ho mít narvaný co nejvíc vzadu.  Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

3

Ahoj Ziki, díky moc za cenné informace. Tušil jsem, že je to v tom pozďáku. Ve vybavení určitě nebude problém, protože kolce jsou zakoupené u vás včetně montáže. Marná sláva, musím se ještě hodně učit...
Díval jsem se trochu na YouTube na teorii a všichni ti borci umí při odrazu nezvedat přední kolečko nad cestu. Mi se prostě sem tam stává, že lyže mi vyletí "do luftu". Jen se mi nechce věřitm že jejich frekvence stříďáku je jako v reklamě na "zajíčka Duracell". To na těch kolcích se opravdu nedá více vychutnat ten skluz ?
Viz níže uvádím odkaz na video ze kterého jsem se inspiroval (pozornost jsem věnoval především "trenérovi" u kterého mi pišlo, že to umí). D.
http://www.youtube.com/watch?v=VLHC4SZSXVU

4

Ahoj, na kolcích si skluz fakt tak neužiješ, přece jenom tě nevede stopa:) Stříďák se používá spíš do prudších kopců, jinak si člověk vystačí se soupaží, popř. soupaží s nohou. Stran toho pozďáku, odraz by měl být veden z celýho chodidla,pak se "převalit" na špičku. Pokud se odrážíš jen ze špičky, je to špatně a pozdě. A hlavně kontrolovat vloženou sílu, ne do toho jen bezmyšlenkovitě, byť dynamicky, bušit. Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

5

Ahoj, Ziki si jistě připíše také své, ale mám zrovna chvilku, kdy můžu reagovat. Pro posouzení Tvé jízdy by bylo potřeba, aby někdo natočil Tebe . . . Pak jsme schopni posoudit, kde přesně bude ta chyba. Ale jak už píše Ziki, viděl bych to taky na ten pozďák a s tim lehce souvisící trochu problém s přenosem váhy z jendé nohy na druhou, takže zřejmě dochází k tomu, že po pozdním odrazu se snažíš jet správně po jedné lyži, ale abys toho dosáhl, tak lehce zavrávoráš (těžiště je vzadu) a přitom dojde k odlepení toho kolečka od země. To je jen odhad, proč by to tak mohlo být, video by řeklo více . . .  nebo mě pak napadá ještě přílič razatně a silově provedený odraz při zneužití antireversa (tedy vzadu - na lyžích by Ti to dávno podsmeklo).

To video z YouTube je super, moc hezký záběry a když se koukáš pozorně, tak zjistíš, že se právě naopak moc krásně kloužou a žádný králíky Duracell nejezděj (trenér je na jedničku s hvězdičkou). Máš možná ten pocit, protože maj pomalý kolečka a stříďák se na kolcích jezdí fakt jen do větších kopců (do mírných převládá soupaž s nohou), takže to pohledvě takové svezení jako v ledovaté stopě není.