1

Téma: Nehody na kolcích

Po včerejším držkopádu jsem se rozhodl založit samostané téma

Při včerejším sjezdu z kopce  jsem si pomáhal soupaží,  špatně jsem zapíchl hůlku a v 25 km rychlosti jsem letěl - naštěstí jsem nechal hůlky před sebou takže to nebylo rovnou na hubu ale "jen" na lokty a kolena + pravé stehno ( slušnej biftek), dopadl jsem na hrudník a prodřel pás od Polaru + triko, jinak kolce i boty to přestály bez úhony, ještě jsem zmasakroval trochu rokavice a  ohnul bodec. Sečteno, podtrženo- zelený oba lokty, levé koleno, zavázané pravé koleno a zelené pravé stehno ...

Holt to je tak když si člověk myslí že už na tom něco umí....

2

Re: Nehody na kolcích

minka napsal:

Po včerejším držkopádu jsem se rozhodl založit samostané téma

Při včerejším sjezdu z kopce  jsem si pomáhal soupaží,  špatně jsem zapíchl hůlku a v 25 km rychlosti jsem letěl - naštěstí jsem nechal hůlky před sebou takže to nebylo rovnou na hubu ale "jen" na lokty a kolena + pravé stehno ( slušnej biftek), dopadl jsem na hrudník a prodřel pás od Polaru + triko, jinak kolce i boty to přestály bez úhony, ještě jsem zmasakroval trochu rokavice a  ohnul bodec. Sečteno, podtrženo- zelený oba lokty, levé koleno, zavázané pravé koleno a zelené pravé stehno ...

Holt to je tak když si člověk myslí že už na tom něco umí....

no to je přesně jeden z důvodů proč jsem včera vyjel znovu na pomalých kolečkách.  Cestáři odjeli a zanechali po sobě proklatě kvalitní asfalt  ... svádějící k rychlé jízdě :-). Navíc na červenou bo tam nechali semafor.

3 Naposledy upravil: mckarel (22. 12. 14 16:50)

Po sobotním držkopádu jsem hledal téma kde to rozvinout a hle ono je zde default/smile
Trefil jsem šutr už tak velkej, že ho mé gumové kolečko nepřejelo, ale šutr zapůsobil jako klínek.
Naštěstí na rovině, ale jel jsem celkem vysokou frekvenci a bylo to jak když mě někdo chytne za nohu.
No a já šel po tlamě rovnou proti asfaltu. Zachránila mě jen rychlá reakce rukou s hůlkama které naštěstí vydrželi. Jezdím zásadně shelmou a většinou beru inlajn chrániče na kolena a jen občas na lokty páč při soupaži sjíždí z loktů dolů. Teď jsem měl jen kolena, lokty jsem samozřejmě neměl default/smile
Následek: asi 20 cm rejha od šutru v asfaltu, prodřené triko i  termotriko, dost odřený loket, naražené pravé zápěstí a slušnej biftek od hůlky na levém stehnu.
To vše se zhojí, ale když jsem se oklepal a pokračoval k autu ještě cca 5 km, tak mi začaly kolce táhnout do stran. Zkoušel jsem je prohodit a bylo jasné že je něco špatně.
Doma jsem po důkladném ohledání zjistil že to trefené kolečko má nepatrnou 8mičku.
Zkusil jsem ho tedy hodit dozadu a pro jistotu jsem to udělal tak na obou aby to bylo pocitově stejné. Kolečko jsem si označil abych to mohl vyhodnotit a paradoxně mi táhla do strany víc ta kolce kde byly ty dobrý kolečka. Už jsem dál neměl čas to studovat, ale mám dojem jestli jsem třeba pádem nebouchl druhou kolcí o zem a neudělal také osmu ještě někde jinde a nebo, nedej bože, nějak nehnul z  konstrukcemi kolců??? Ještě zítra mrknu na všechny kolečka a uvidím co uvidím default/smile
Nesetkal jste se s tím někdo?? Jasně že bych objednal nová kolečka ale ještě nejsou tolik sjetá čili je jich docela škoda. Ono tedy to "táhnutí" není tak hrozné po rovině nebo do kopečka když se jede normální skejt. Ale při sjezdu nebo soupaži je to dost zlé až to věčné rovnání ubírá sílu i koncetraci a požitek z jízdy.

4

mckarel:

Docela hrůzostrašné :-/ Aspoň že tak a nedopadlo to hůř. Mně se naštěstí pády na kolcích zatím vyhýbají (kromě řízených do trávy při výcviku ve Vesci). Párkrát už jsem také podobně zakopl a měl namále, ale vždycky to nějak ustál. Chrániče jsem zpočátku také nosil, ale pak je odložil, protože byly nepohodlné a získal jsem větší jistotu. Helmu ale nosím důsledně, stejně tak rukavice (včetně parného léta). Letos se mi povedlo (po dlouhých letech) spadnout při bruslení na zimním stadionu (rýha v ledě), to je sice také do tvrdého, ale led aspoň klouže tak nehrozí odření a trhání oblečení. Na běžkách padám zřídka a když tak je to většinou do měkkého takže pohoda. Doufám že tomu tak bude i nadále.

Se zatáčením kolců nějakou zkušenost mám. Při bruslení mi to pocitově ani nepřijde, ale při paralelní jízdě (soupaž, sjezd) je to znát. Zajímavé že to systematicky táhne na jednu stranu, ať zkouším cokoli. Mám za to, že to částečně souvisí s nerovnoměrným sjížděním koleček. Proto se snažím střídat levou a pravou. Asi by bylo vhodné i měnit přední za zadní. Nejhorší projevy jsou po výměně koleček (střídám pomalá a rychlá). Po nějaké době si to sedne a projevy se zmírní. Druhým důvodem může být špatné seřízení koleček. Skate kolce často umožňují stranovou korekci koleček, i moje (Drlik) to mají. Vepředu je jeden otvor pro osu oválný, což umožňuje doladění úhlu předních koleček. Letos na podzim se mi tímto způsobem podařilo zatáčení částečně eliminovat. Na stoprocentní vyladění jsem už ale byl líný si s tím hrát. Schválně se mrkni, jestli náhodou nemáš tu osu kolečka hnutou.

5 Naposledy upravil: mckarel (22. 12. 14 19:47)

no já už to taky dával bez chráničů ale u nás na rovině jsem to vždy dobrzdil nebo padal z nízké rychlosti a kontrolovaně, a v podstatě za 3 sezóny cca 3 drobné pády, někdy to bylo spíš takové zakopnutí.  Tentokrát jsem jel na průzkum po běžné silnici 2.třídy na kterou v létě položily nový asfalt kvůli objížďce a je to cca 8 km do kopce proto jsem vzal raději ty kolena - říkal jsem si že nevím co to udělá zpět k autu z kopce. Mě jsou ty chrániče taky nepohodlný - hlavně ty lokty fakt padaj - ale kdybych je měl bylo by to daleko lepší.
No mám také Drlíky ale jezdím jen gumový kolečka - na trénink nepotřebuji rychlost a závodit na nich nehodlám.
Jinak také většinou vše ustojím a v zimě úplně v pohodě na lyžích jezdím od mala a pády mám fakt vyjímečně. O to víc mě ten šutr zaskočil a takovej fofr jak sem byl na zemi sem nezažil default/smile
Já mám na osičky koleček jen kulaté díry, pravda že šroub (osu) kolečka jsem neprohlížel, spíš je mi divný že se rozcentrovala i ta druhá lyže?? asi fakt ten pád. No zkusím to více prohlédnout. Ale s tím sjížděním koleček to dělám stejně, vždy než vyrazím mrknu jak mám sjeté kolečka a podle toho volím levou a pravou. Doteď vše ok, proto jsem si jistý že to je tím pádem. Tak uvidím až to důkladněji prohlédnu a napíšu.

6

mckarel: koukam ze jezdis v koline, hod mi na sebe kontakt.