1 Naposledy upravil: Láďa (22. 1. 16 08:53)

Téma: Zajímavý odkaz s testy skluzu, fluor a hydro vosků, struktur atp.

Ahoj, narazil jsem při svém surfování na stránky, které by mohly některé více technicky orientované hobíky zajímat. Pro závodníky asi nic nového, nicméně jinde jsem moc podobných informací pohromadě dosud neviděl, proto dávám sem:

www.skitestguys.com

Uvodní odstavce ze stránek:

We are a group of engineers who love to cross-country ski.  A search of the internet and technical journals show there is very little published information on actual measurements of skis and waxes.  The wax manufacturers make wax recommendations and suggestions, especially before big races, but rarely show any actual test data. 

We decided to bring our engineering skills to bear on testing skis and to publish some actual test data of the effect of various parameters like wax hardness and fluorinated waxes snow and temperature changes, etc.  Our goal is not to define exactly which wax is the fastest for any given condition.  We aim to explore the fundamental behavior of the various factors affecting the gliding properties of a ski to help us all make more informed decisions about how to prepare them.

2

Re: Zajímavý odkaz s testy skluzu, fluor a hydro vosků, struktur atp.

Jet letmým pohledem koukám, že měří koeficient tření při rychlostech 2 až 8 km/h default/smile Takhle pomalu chce někdo jezdit? Vypovídající hodnota dle mě velmi nízká...

3

Re: Zajímavý odkaz s testy skluzu, fluor a hydro vosků, struktur atp.

Dík za zajímavý odkaz. Kdybyste to někdo chtěl trošku komplexnější a vědečtější, tak kamarád na to dělal disertaci:
https://www.ntnu.no/documents/11601816/ … 2566a0e503
Bohužel co si pamatuju, tak ne všechno mohl v disertaci zveřejnit, neb to financoval Norský olympijský výbor...