1

Téma: přesunutá diskuse svazové závody kontra laufy, komerce, antidoping etc

Tohle už jsme spolu trochu řešili. Jsem toho názoru, že to o čem píšeš platí pro kategorie top juniorů a dospělé profíky. Mě osobně taky vadí "boj" proti dopingu (to je na jinou debatu). Na druhou stranu - lidi kterých se toto týká už za sport berou prachy - pravidelný plat - a mají tudíž i nějaké povinnosti. Ty jako zaměstnanec si taky přišel o část svobody, protože musíš prostě chodit do práce.

Rozhodně se to netýká kategorie starších žáků a dorostu. To žes vyloučil svazové závody jí dle mého názoru dost ochudilo - taky o možnost zazávodit si se sobě rovnýma - laufy mladí ze skiklubů nejezdí. To že pravidelně vyhrává své kategorie toho neříká moc o výkonnosti (nepochybuju že je dobrá - ale chybí srovnání). Tohle nemám zjištěné, ale pokud bude top a bude jezdit Elite na laufech, stejně bude muset být registrovaná - bude muset mít FIS code - a potenciálnímu antidopingu se nevyhne. A i na laufech se chodí na andidoping.

Dále mi připadá, že poslední dobou se z laufů stala velká komerce. Naopak na "svazových závodech" pořádaných pro děti a mládež ale i dospělé - krajské poháry a ČP - je to o srdíčku. Startovné oproti laufům zanedbatelné, lidi ze ski klubů kteří závody pořádají to dělají ve svém volném čase skoro zadarmo. Narozdíl od laufů, kde se taky živí různé pořadatelské profi agentury apod. Samozřejmě "svazové závody" jsou pro lidi, kteří umí lyžovat (to Anna je), ne pro masu, která se potácí na laufech, tudíž z business pohledu jsou svazové závody absolutně nezajímavé.

tak pokračuji v diskusi zde a navazuji na cer_vita:

ad odst.1: se zaměstnáním bych to nesrovnával, povinnost chodit do práce je asi jako potřeba trénovat, v práci však nejsem povinný být k disposici 24 hodin denně, hlásit kdy kde budu a močit podle povelu, toho prostě nechci aby se stala součástí a antidoping na laufech má ještě pro nás akceptovatelou formu, nevím jak se to vyvine, hodnotím a plánuji podle aktuální situace

ad odst.2: samozřejmě, o něco ochudilo, ovšem neporovnáváme se s davem, nezajímá mě kolik najíždí na hobíky, zajímá mě jak se vyvíjí její výkonnost ve srovnání s domácí ženskou laufařskou špičkou, později přijde další krok a budeme se měřit se zahraničím, mě to přijde v kontextu cílů - uspět na mezinárodních laufech - jako přirozené a dostatečné

ad odst.3.: souhlasím, s tou komercí a mediální masáží atd., netvrdím, že svazové závody jsou špatné a laufy dobré, každé má své pro a proti, ale třeba Jilemničáci dávají do svého laufu také dost toho srdce a nadšení pro věc a nejsou zdaleka jediní

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

2

Re: přesunutá diskuse svazové závody kontra laufy, komerce, antidoping etc

No a jake je to srovnani s ceskou laufarskou spickou? Spicka je letos Boudikova, Berouskova, Moravcova a mozna Bicova. Mozna nekdo dalsi. Na kolik zavodech proti temhle holkam jela a jak dopadla?

3

to jsme si nerozuměli, jde mi o špičku českých laufů - Kocumová, Jetmarová

zajímá mě, jak se rozvíjí v tomto ohledu, v 16ti není třeba stavět jí proti holkám co jezdí do světa, všechno má svůj čas

4

No dobre, to jsou ale veteranky a to je prave ten problem. Tim jak laufy nikdo z mladych dobrych nejezdi, ta populace zavodniku neni vubec reprezentativni a jevi se jako spicka zavodnice z veteranske kategorie. Vubec neni jasne, jake je srovnani s absolutni ceskou spickou, ktera je uz srovnatelna v ramci sirsiho meritka. A co je vetsi problem - neni jasne srovnani s vekovymi vrstevnicemi, proti kterym bude za par let zavodit. Tedy az holky, ktere jedou v 'systemu' a ted jezdi krajske a ceske pohary, zacnou jezdit laufy.

5

no jo, ale stejně tak, jak popisuješ že to bude až její vrstevnice dorostou, tak stejně tak by to mělo být teď, ne, tzn. že nějaké holky starší z KKZ by teď měly jezdit laufy, nejezdí a bude to stejné, prostě jsou dvě cesty a my jsme zvolili jednu z nich

důvody jsem uvedl + ještě jeden důvod je ten, že si chceme trochu zazávodit, projet se, když už to celé stojí hodně peněz za materiál, ubytování, startovné, cestovné, když to sečtu, tak chci přijet někam na hory a tam víkend závodit a ne přijet na pár minut na KKZ

to si můžou dovolit dorostenky z hor, ráno sednou k trenérovi do auta, jedou o vesnici vedle a na oběd jsou zas doma, druhý den jsou trénovat

my na to jezdíme jak na prodloužený víkend a tak radši prostě jede 25sk v sobotu a 25 kl v neděli, když to jde

a v zásadě mi jde o přirozený rozvoj, nezáleží mi o aktuální absolutní srovnání, zajímá mě, jak bude jezdit za 10 let na Vassáku

a to ani nemluvím o tom, že chci aby trénovala se mnou a ne s cizím trenérem a nemluvím o plánovaném úbytku v oddílech, kde jim je jedno, že 90 % odpadne a jednoho dostanou do repre, já nemám žádná procenta k disposici

6

jinak to ale, prosím, neber jako hádku, chápu co myslíš a chápu jak to myslíš

7

Vubec to jako hadku neberu. Ja vam samozrejme fandim - sportem zijete. Ja taky - alespon tu nepracovni cast...

Na jednu stranu sportujete pro radost - chapu vsechny aspekty ze chcete trenovat spolecne atd. Na druhou stranu nazakryvas ambice nekam to s Annou dotahnout. To je v poradku. Fakt je ten, ze holky ktere jsou top na laufech prosly vsechny systemem. Bez vyjimky. Cili srovnani jak by dcera dnes zavodila na poharech proti vrstevnicim mi pripada velmi relevantni. Rozhodne vic nez srovnani s veterankama, ktere sportuji ciste aby byly fit bez ambici.

Myslim treba mcr kde je konkurence nejvetsi a jede se za vikend nekolik zavodu mi pripada jako dobre meritko.

8

Dnes ráno mě na magistrále předjela hbitá dorostenka...tak jsem dumal. Jela nádherně, lehce, evidentně z místního oddílu, po chvíli mě dojela patrně její trenérka, tu jsem aspoň uvisel. Chápu Trepiho postoj. Kdyby chtěl aby Anna zkusila dostat se výše - repre...tak asi jediná cesta - slušný oddíl v horách : Jablonec, Jilemnice...Ty holky v 8 ráno nastoupí do stopy, dají si 2 hod. trénink, vždy kdy jsou podmínky, stačí se podívat z okna, mají tréninkové zázemí, aspoň tady v Jablonci jak hlaďáci tak biatlonisti. Dělá to tam Magda Rezlerová - mladá schopná trenérka biatlonu... Potom by asi nešlo připravovat se na kolečku v Chuchli... to přeháním, ale bylo by nutné přestoupit na sportovní gympl...Dát tomu 4 roky a pak by se ukázalo, buď nová Soukalová, Neumanová, nebo ne, pak si může dál brousit laufy...Je to dilema, ale asi by mě mrzelo, že jsem ji nedal šanci... Mám dva syny, oba hráli hokej do dorostu ( staršího trénoval Vláďa Růžička - exot, ale trénovat umí). Z jejich ročníku ale hraje dále jen jeho syn... a to ani zdaleka nebyl nejlepší.  Ale kluci mohou říct, že tu "šanci" dostali. Jeden je úspěšný v práci, druhý dopravní pilot. Myslím, že o nic ve vrcholovém sportu nepřišli, spíš jim to dost dalo do života.

Toť jen osobní zkušenosti, nebo jen vzpomínky...

9

Trénování je velká alchymie a jedna jediná cesta k úspěchu určitě neexistuje. Pokud společné trénování Martina s Annou jim vzájemně vyhovuje, tak proč ne. Určitě to má velký plusy, ale i zápory. Možná právě ta rozmanitost, kdy běhá, bruslí a lyžuje a nikdo na ni netlačí s výsledky ji pomůže k tomu, že bude lyžovat, běhat, bruslit třeba i za deset let. Pokud má Anna z toho radost, tak i kdyby nebyla vrcholovým sportovcem, tak je to supr a rozhodně si z toho do života leccos vezme. Špičkový sport je strašná dřina a velký oběti, ale pokud má potenciál a sport ji zcela naplňuje, tak by si to mohla zkusit v nějakým tréninkovým středisku s kvalitním trenérem. Pokud by chtěla být jednou konkurence schopná třeba na Vasáku, tak bych se snažil sbírat zkušenosti a invenci především v Norsku, neb jsou evidentně někde jinde než všichni ostatní, Co se týká laufů, tak se podívejte, kde byly před deseti lety a kde jsou teď. Takže ten vývoj nikdo nezastaví a za deset let to může být podobný současnýmu svěťáku.