1

Téma: Skate, křeče do chodidel

Při bruslení mě často chytají křeče do chodidel, nevím, čím to může být. Rady jako hořčík nepomáhají a zvláštní je, že někdy s tím mám problém chvilku, jindy celou dobu lyžování, občas (výjimečně) vůbec.

2

Re: Skate, křeče do chodidel

Mám prakticky stejný problém, i když nejde o křeče, ale ta bolest je nepříjemná. Vypozoroval sem, že se to nejčasteji děje při dlouhém výjezdu nějakého kopce pajdákem, kde se chodidlo většinu času opírá o svoji vnitřní stranu. Potom mně bolí klenba chodidla, někdy víc někdy míň, někdy jenom zpočátku. Částečně pomáhá soustředit se na techniku - abych pokládal lyže pěkně na plochu (a to i při stmějším stoupání).

3

nejde pravděpodobně o křeče způsobené nedostatkem minerálů, tudíž ani nepomůže podávání hořčíku, spíš to bude problém přetěžování klenby chodidla, pravděpodobně ruku v ruce s jeho ochabnutím vlivem nošení vyumělkovaných vypolstrovaných bot třeba z podzimního běhání

u běhu vůbec platí že čím dražší bota tím hůře, konstrukce klenby chodidla je nesmírně složitá a jako každá jiná klenba podporou ztrácí na pevnosti, netvrdím, že to nutně musí být ten případ, ale jestli hodně běháš ve vypolstrovaných, odrazy tlumících botách, bude to ten problém

my do běžeckých tréninků od jara do podzima pravidelně zařazujeme běh na boso a běh v co nejjednodušší obuvi a kromě užitečného vlivu přímo na techniku běhu to pomáhá i zpevnění klenby chodidla, takž ei kdyby byl problém jinde, zkus zařadit bosé běhy v přípravě na příští sezónu a problém tím pravděpodobně vyřešíš

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

4

Myslím, že problémem by mohl být nedostatečný přenost těžiště. Tím že těžiště nepřeneseš úplně nad lyži po které se kloužeš, tak se to pak snažíš kompenzovat zpevněním od oblasti chodidla, kotníku atd. V tom kopci je to markantnější. Taky to asi bude horší na tvrdém umydleném sněhu ne? Samozřejmě to není problém nedostatku minerálů čili hořčíkem se tomu nepomůže. Je to spíš věc techniky a "vyježdění" se.

5

ještě mě napadá, v souvislosti s tím, co tu velmi trefně napsal cer-vit, dotaz stran letos nalyžovaných kilometrů, kyžování je zvláštní 9ti měsíční přestávkou, po které se musí tělo adaptovat na specifický pohyb a zpočátku, na prvním sněhu, přicházejí nejrůznější bolesti a problémy

samozřejmě, pokud jsi již dostatečně vyježděný a děje se ti to v průběhu celé sezóny, problém bude jinde než v maladaptaci

6

Mně právě zase až tolik nevadí ten pohyb, ale třeba delší sjezd. Po něm už nemůžu jet, musím vyklepat nohy a stejně to za chvíli zase bolí. Asi to bude tím, jak píše Trefipajxl, mám s tím problémy i při bruslení na ledě (v kanadách), na kolečkách je to trochu lepší (ale tam je právě výraznější ten "výstupek" pod klenbou, takže je to blíž té polstrované botě). Dřív jsem byla zvyklá daleko víc trénovat, takže teď těch pár tréninků týdně je asi málo.

7 Naposledy upravil: Braunie (10. 2. 12 22:38)

Musím konstatovat že se Trepifajxl krásně trefil do těch běhů. Loňskou běžkařskou sezónu sem bolestma netrpěl. Letos přes léto sem začal na moje poměry usilovně běhat a výsledek se jak vidno dostavil:/

Samozřejmě technika jízdy na tom má podíl.  Třeba dneska sem měl docela klid, fakt sem se na ten pajdák soustředil.

Ve sjezdech taky mívám občas problém, ale myslím že má společného jmenovatele. Zejména na tvrdém  (ledovatém) podkladu, když na tom stojím malinko jako kachna, to bolí. Ale to je zpravidla ve dnech kdy mně to globálně bolí hodně.

Jinak zkoušel sem do bot vložky s oporou klenby a po asi dvou dnech sem je vyhodil.

8

Děkuji za rady, o nějakých vložkách do bot jsem taky uvažovala, tak aspoň vím, že to nemá cenu. Na běhání mám starý rozšmajdaný boty, ale letos jsem si koupila tvrdší tertry s vysokou klenbou (na sprinty), tak to bude možná ono. Zkusím přes léto naběhat něco bosky po trávě a doma chodit po špičkách a uvidíme :-).

9

ng napsal:

Děkuji za rady, o nějakých vložkách do bot jsem taky uvažovala, tak aspoň vím, že to nemá cenu. Na běhání mám starý rozšmajdaný boty, ale letos jsem si koupila tvrdší tertry s vysokou klenbou (na sprinty), tak to bude možná ono. Zkusím přes léto naběhat něco bosky po trávě a doma chodit po špičkách a uvidíme :-).

určitě s klidem používej ty rozšmajdaný boty, čím vyšmatlanější podrážky, tím lépe, potřeba mít po pár kilometrech novou obuv je nesmysl, který do nás hustí výrobci v rámci prosté obchodní strategie, kombinuj to s běháním na boso, zpočátku spíš na dráze, do trávy pořiď spíš pětiprsty, může tam být střep, kromě zpevnění klenby tě to nutně přivede k přirozenému běhu přes špičky

a propos, jestli jsi z Prahy, tak se klidně na jaře přihlaš a já ti s běháním pomůžu, od jara budu mít zas běžecké kempy v Krčském lese

10

Mám stejné problémy. Dva dny klid s otrézou, a je to v klidu default/wink

11

Trepifajxl napsal:

určitě s klidem používej ty rozšmajdaný boty, čím vyšmatlanější podrážky, tím lépe, potřeba mít po pár kilometrech novou obuv je nesmysl, který do nás hustí výrobci v rámci prosté obchodní strategie, kombinuj to s běháním na boso, zpočátku spíš na dráze, do trávy pořiď spíš pětiprsty, může tam být střep, kromě zpevnění klenby tě to nutně přivede k přirozenému běhu přes špičky

Já za sebe zas musím říct, že většina problémů z běhání byla způsobena právě příliš obnošnou obuví. Po výměně za nové problémy zmizely...

12

Souhlasím s předešlým - není třeba mít po pár kilometrech nové boty, ale extra vyšmajdané nejsou také ideální, něco jako rozumná střední cesta

Měl jsem problémy podobného rázu - dlouhá zátěž klenby v tvrdé botě (boty na skate, lyžáky na skialp, tretry na silniční cyklistiku). Hodně pomohlo běhání, občas více zaměřené na běh po špičkách, a hlavně cvičení na uvolnění/posílení klenby.

A chodit doma po špičkách? Tím se nedá vůbec nic zkazit. A dá se to i posilovat zpěvem :-)

13

Braunie napsal:

Jinak zkoušel sem do bot vložky s oporou klenby a po asi dvou dnech sem je vyhodil.

Tady je perfektně vidět, jak všechny tyto věci jsou hodně individuální. Ja si zase vložky (tvarované na moji nohu) nemohu vynachválit. Snažím se je používat jen při nějaké velké zátěži (dlouhý běh, dlouhá vyjížďka na lyžích, vícedenní trek s těžkým ruksakem,...), aby noha úplně nezpohodlněla. Cítím citelné zlepšení (před tím jak problémy s kotníkem, tak s koleny)...

14

bosu napsal:

a hlavně cvičení na uvolnění/posílení klenby.

Mohl by ses prosím podělit o nějaké osvědčené cviky?

15

Petr_N napsal:

Ja si zase vložky (tvarované na moji nohu) nemohu vynachválit. Snažím se je používat jen při nějaké velké zátěži (dlouhý běh, dlouhá vyjížďka na lyžích, vícedenní trek s těžkým ruksakem,...), aby noha úplně nezpohodlněla.

Petře, ono je to přesně naopak, používáním různých podložek a vylepšení noha zpohodlní.

Proč běhají křováci tak, jak běhají? Protože od dětství běhají naposo a mají pak mimo jiné perfektně pružnou a pevnou klenbu chodidla, která pak funguje jako pružina, radost pohledět

Já mám s běháním celkem slušné a letité zkušenosti (osobák na 10 km 29:57), závodím jaro a podzim, vždy jsem používal co nejmenší možný drop a ještě se boty snažím nejprve co nejvíc prošlapat, než je začnu používat na závody a intenzivní tréninky. Poslední roky do tréninku zařazuji běh na boso, obvykle na dráze a ne jen rozběhání, ale i extenzivní a intenzivní intervaly, klenba se mi velmi zpevnila, nemám problémy s došlapem a pohybovým ústrojím obecně a že to má efekt se zpevnění klenby projevilo i tak, že se mi zmenšila noha o jedno číslo. Ono to funguje podobně i ve stavební statice, zatížená klenba drží, podepřená se bortí.

Ale uznávám, že to nelze jednoduše zevšeobecnit, jistě i tohle podléhá individualizaci, pro většinu jedinců však platí - žádné podpory klenby.

16

Co se uvolňovacích cviků, tak nemám nic zázračného, využívám tp therapy: https://www.youtube.com/watch?v=TxvURjgToVA

Jinak cvičení na špičkách, chůze a běh na boso ...

17

dobrá je taky masáž chodidel, teď si nemůžu vybavit jak se to jmenuje, ale spočívá to v chození po kamenech strřídavě v horké a ledové vodě, mají to instalované v bazénu v Jablonci n.N., senzační věc

18

Kneipovy  nebo Knajpovy lázně ... asi podle Knajpy na magisttále :-)

19

jo, to bude ono, furt jsem měl ten název na jazyku a ne a ne si ho vybavit

pro chodidla je to učiněný balzám, vždy když trénujeme někde poblíž a jdeme do bazénu chodím na tohle a nohy mám pak jako znovuzrozený, doporučuji všem