26

Re: Technika bruslení

Hm to je dost solidní. Jak to tak počítám, tak to máš cca. 20 hodin tejdně. Předpokládám, že to jaks to popsal tak je v přípravě? Nebo to dáváš i v závodní sezóně? Kolik tak odjezdíš závodů kolo/běžky?
Každej to má samozřejmě hozený jinak - alespoň já osobně potřebuju hodně závodit. Nejlíp každej tejden - čili co nejvíc nahonit v přípravě a pak už jen spíš dobře odregenerovat ty závody. Vyhovuje mi to proto, že mě strašně ničí ranní vstávání kolem pátý.... no a v závodní sezóně mi to stačí jen 2x tejdně default/wink a  Když nezávodím, tak nějak postrádám smysl toho tréningu....
I když tenhle víkend jsem si BP odpustil a dnešní Jizerky byly prostě luxus!

To máš tak 800 hodina za rok - skoro profi číslo! Chodíš na testy na kolo? Kolik máš výkon na AP, ANP prahu na kilogram? A jakou máš s takovýmhle objemem na těch běžkách výkonnost - jak se umistuješ třeba na ski-tour závodech?

Docela by mě zajímalo co děláš za zaměstnání.... tohle si člověk chodící do "normální" práce většinou dopřát nemůže (u mě to vidím na max 600 hodin ročně). Nebo může ale je to hooodně psychicky náročný.

Ještě k dotazu ng, i když nebyl směřovaný na mě... Myslím, že dotaz na zolyho nebyl směřován úplně dobře default/smile Ty hodnoty které odtrénuje (pokud budu brát řekněme těch 800 tréninkových hodin netto ročně) jsou, alespoň pokud budu mluvit ze své zkušenosti, hodnoty skutečně špičkového amatéra, možná by se za ně nemusel stydět ani profík. Takže tohle bych jako nějaký etalon fakt nebral. Myslím, že k solidní kondici pro hobíka by mohlo stačit 6-8 hodin týdně čistého času.
Na druhou stranu je faktem, že základní vytrvalost se trénuje leta. Někde jsem čet, že v ustáleným stavu (objem i kvalita tréningu) se člověk může zlepšovat 7 let, teprve pak nastane stagnace (zdůrazňuju - základní vytrvalost na úrovni kolem AP). Čili zázraky se nedají čekat za rok, ani za dva. Spíš bych to viděl tak na 5 let systematického tréninku. Zas je výhoda, že vytrvalost je přenositelná mezi sporty, čili když je někdo solidní běžec nebo cyklista, tak po zvládnutí techniky a zapracování se může být i solidní běžkař. A jak psal Zoly - jedná se o téměř celoroční (samozřejmě je potřeba zařadit nějaké přechodné období, aby se tělo a MYSL zregenerovaly) proces.

27

Já vím, že jsem to položila dost nepřesně, nikdo netrénuje celoročně stejně. Spíš mě to zajímalo tak orientačně. Já tak 4x do týdne běhám, tak jednou si jdu zahrát basketbal, na ty kolce se dostanu jenom o víkendech a to ne vždycky (to je asi docela chyba), kolo tak maximálně 2x týdně a bývá to něco mezi 60 a 120 km, jak kdy, a tak 1x-2x týdně plavání. Tak jsem chtěla srovnat, jak na tom jsou ostatní. Moje hlavní nevýhoda je ta, že nebydlím v Jizerkách :-). Jinak se omlouvám za off topic, moje dotazy už moc k technice nebyly a patří do jiného vlákna, já vím, ale když už se to teda tak řeší pěkně pohromadě...

28

Myslím, že na holku trénuješ celkem slušně. To by ti jako základ na běžky mělo stačit. Na slušný výkony. Pokud se na běžkách trápíš, tak to bude spíš technikou jízdy. Radim Nyč pořádá každý rok cca v listopadu lyžařskou školu na ledovci Dachstein. Jak skate, tak klasika. Pro pokročilejší běžkaře je to velmi vhodné. Několik dní drilu pod dohledem Radima a jeho spolupracovníků, každý večer video, kolce...Spousta borců běžkuje leta špatně technicky a díví se, že se nikam neposunou i když přes léto dřou...

29

Zoly: A pro trochu méně zapáleného člověka by jsi pro vypílení techniky doporučil co? default/smile

30

pesko: chce to někoho, kdo ti řekne, co děláš špatně, jak to máš správně dělat a v lepším případě se vidět. Sám to moc nezlepšíš.
Zoly: už jsem nějaký pokus o konzultaci techniky měla, 2/1 docela jde, 1/1 jak kdy, ale právě mám trochu problém s tím, že se na lyže tak často nedostanu (jenom víkendy), takže ze začátku u 2/1 málo přenáším váhu, po pár km se to spraví, a ta fyzička je taky mizerná, hlavně do kopce ujedu pár set metrů a mám dost. Přitom nemám pocit, že bych to dřela moc na sílu.

31

To je ten problém, po nettu, se  o tom dá kecat, ale chce to konzultovat přímo na trati s někým kdo tomu fakt rozumí a navíc to umí vysvětlit. Přenesení váhy je základ, ok, ale spousta borců sice přenese váhu, ale nemá správnou sekvenci položení skluzné lyže až následně po odrazu hůlkami + s tím související  načasování překlopení odrazové lyže. Moc lidí, když jim řeknu, že sice slušně kloužou, i celkem rychle, ale že stále jedou "pavouka", tak tomu nevěří. Přitom s mnohem menším úsilím ty mladé nabušence uvisím do kopce 1:1. A oni se jen diví...když jim na vrcholu kopce hladce zmizím přechodem na 2:1.

32

pesko napsal:

Zoly: A pro trochu méně zapáleného člověka by jsi pro vypílení techniky doporučil co? default/smile

opravdu si najdi člověka co to umí a umí i vysvětlit. Na nettu je spousta videí, i dost dobrých, v časopise Nordic  č. 17 a 18 vyšla např. výborná škola bruslení i s obrázky. Ale dle mých zkušeností (i osobních ) to bez dobrého učitele, co tě bude opravovat nejde. Fakt se to vyplatí. Nevím odkud si, ale tady na těchto stránkách, když dáš požadavek na tréninkovou dvouhodinovku někde v Jizerkách, tak patrně někoho seženeš. Nebudeš první...Za 2 hodiny se to sice nenaučíš, ale měl by si za tu dobu pochopit co  a jak trénovat dál.

33

jsem z Hradce, do Jizerek sice jezdím, ale né moc často. Hhlavně na jarňáky a pak se tam ještě 1-2x podívám. Jinak využívám spíš Orlických hor. ;-) Na časopis se podívám, dík za tip. :-)

34

Ahoj, zajímá mě jestli dělám něco špatně, když při bruslení, zejména při menším stoupání mi patky lyží lehce naráží na sebe tím, jak pakládám lyži. Měřím 173 a lyže mám 177.

Díky

35

Pokud jen lehce a občas, tak se nic neděje. Ale může to být horší technikou - nech se natočit, nebo ať se na tebe někdo podívá. Mimochodem, lyže můžeš mít klidně o 5-8 cm delší (podle své výšky).