1

Téma: klistry REX/Rode

Už jsem tady pročetl příspěvky věnující se klistrům a získal jsem dojem, že Rode je dobrá volba nejen v pevných, ale i v klistrech. Vlastní zkušenosti s nimi nemám žádné, zatím jsem mazal jen Swix, který je ale tady považován za pomalý. Od letošní sezony používám pár tuhých Rode, Rex, SkiGo a Start a získávám další zkušenosti. V případě klistrů bych ale ještě potřeboval poradit. Rozhoduji se mezi klistry Rex a Rode. Často jsem se zatím setkával s výrazem "legendární klistry Rex"- znamená to, že Rex klistry jsou lepší? Mluví se hodně o hnědém, případně novém zlatém. Anebo platí, že i v tomto případě je dobré kombinovat nejlepší kousky od obou značek? O víkendu se chystám na Ganghoferlauf a mělo by být slunečno, většina trati je na slunci, ale teplota během noci klesne i na -10C takže po ránu budou stopy jistě vymrzlé, ale teplota na slunci bude rycchle stoupat (z předešlých dnů pravděpodobně žádný čerstvý sníh). Tak přemýšlím o kombinaci na gumu směs hnědý Rex + fialový speciál Rode + silver příp. multigrade Rode- alternativou by možná mohl být ten nový Rex gold. Říkám si, že bych s tím mohl pokrýt ten velký teplotní rozsah a mělo by to vyhovovat celkem čistému, ale už transformovanému sněhu. Tak se těším na názory a díky za pomoc při rozhodování!

2

Re: klistry REX/Rode

Tak po včerejším Ganghoferlaufu následující zkušenost:

během víkendu tzn. sobota i neděle očekáváné podmínky tzn. po nočním mrazu ráno ještě cca -5-8C takže stopy vymrzlé, ale ne zcela ledové protože jsou pruběžně strojově upravovány takže se sníh vždy trochu promísí, do 12:00 však teplota výrazně nad 0C na slunci pak jistě alespoň min. +5C případně více. Takže na trati byl velmi pestrý výběr podmínek všeho druhu.

v sobotu jsem otestoval mázu vše Rode : základ modrý na to směs violet+rossa+multigrade na druhou lyži pak to samé jen ještě s trochou silver- všechny vosky ve verzi fast. Výsledek- velmi skluzné, ale skoro to nedrželo.

na závod jsem nechtěl nic riskovat a proto jsem dal na doporučení (a vlastní zkušenost) a použil jsem: základ modrý a na to směs swix K22n (swix doporučoval k22s, ale ten jsem neměl)+ rode rossa fast+rode silver fast. Výsledek- přesně podle očekávání drželo bezvadně, ale bohužel málo skluzné.

Překvapila mě první zkušenost s Rode fast, kdy v sobotu nedržely i přesto, že by ta směs měla podmínkám vyhovovat. Má někdo podobnou zkušenost příp. návrhy na jinou mázu?

3

Já mažu swix, rex, nebo maplus
Swix KR40 + universal
Rex universal + gold + fialový
Maplus silver + červený možná i žlutý nebo universal + červený (možná i žlutý)

Klistry rode jsou v plánu na příští sezonu

4

kudrnac napsal:

Já mažu swix, rex, nebo maplus
Swix KR40 + universal
Rex universal + gold + fialový
Maplus silver + červený možná i žlutý nebo universal + červený (možná i žlutý)

Klistry rode jsou v plánu na příští sezonu

Ta kombinace Rex je zajimava - jak funguje ten gold?- podle charakteristiky se zda byt docela univerzalni i kdyz asi vice na zmrzly snih. Pro ty podminky, ktere behem vikendu bych misto toho fialoveho spise uvazoval s hnedym abych pokryl ty vyssi teploty. Ten gold by mohl pokryt ten ranni mraz a vymrzle stopy? To je jen moje uvaha- mas s tim jinou praktickou zkusenost?

5 Naposledy upravil: kudrnac (4. 3. 13 22:01)

hnědý to bere super, s universálem taky dobrá zkušenost. Já hodně jezdím na ten fialový přijde moc dobrý a universální, jak na ledové stopy tak i na tu sůl. Ten gold zatím úplně otestovaný nemám, používám to spíše jako pojivo a příměs pro ledovou stopu. Má nahrazovat stříbrný a ten byl z mého pohledu lepší. Samotný gold jsem mazal letos 2x a dobrý ale v kombinaci s fialovým mi to přijde lepší, spíš mi přijde i ten fialový samotný lepší. O tom goldu tu už vlákno asi je.

Co zkušenosti jiných....? přidáte někdo něco?

6

U mě s Rexovejma klistrama spokojenost. Od Rode jsem kdysi používal Rossu -2..+4°C do mixu na jarní mokrý, hrubý sníh (mix SWIX KR40 + KN22 + Rode Rossa)
Ve čtvrtek 0..+2°C jsem dal na jednu lyži Fialový Rex na druhou Fialový a přes něj Zlatý Rex. Jak byl sníh čím dál mokřejší, tak jsem na lyži s Fialkou která smekala zkusil dát Hnědý. Pak obě lyže stoupali perfekt, ale na místech kde pralo slunce se mě zdál zlatý skluznější. Jak bude podobný počasí, tak musím zkusit verzi Hnědý a ten překrýt Zlatým (viděl jsem to v jakýmsi mazacím reportu u rexu). Uvidíme

V něděli -2..-4°C byla nejlepší verze Fialový a na něj "pod patu" Rex Univerzál .

7

JAdro napsal:

U mě s Rexovejma klistrama spokojenost. Od Rode jsem kdysi používal Rossu -2..+4°C do mixu na jarní mokrý, hrubý sníh (mix SWIX KR40 + KN22 + Rode Rossa)
Ve čtvrtek 0..+2°C jsem dal na jednu lyži Fialový Rex na druhou Fialový a přes něj Zlatý Rex. Jak byl sníh čím dál mokřejší, tak jsem na lyži s Fialkou která smekala zkusil dát Hnědý. Pak obě lyže stoupali perfekt, ale na místech kde pralo slunce se mě zdál zlatý skluznější. Jak bude podobný počasí, tak musím zkusit verzi Hnědý a ten překrýt Zlatým (viděl jsem to v jakýmsi mazacím reportu u rexu). Uvidíme

V něděli -2..-4°C byla nejlepší verze Fialový a na něj "pod patu" Rex Univerzál .

Kde jsi jezdil v neděli?

My na Smědavě, z domu jsem měl klistry rex fialový + gold a na místě jsem to přetahoval VR45 páč stopa byla na prašanu. Mimo stopu vyfoukáno a umrzlo, moc báječně jsme se svezli.

8 Naposledy upravil: JAdro (5. 3. 13 14:49)

kudrnac napsal:
JAdro napsal:

Kde jsi jezdil v neděli?

My na Smědavě, z domu jsem měl klistry rex fialový + gold a na místě jsem to přetahoval VR45 páč stopa byla na prašanu. Mimo stopu vyfoukáno a umrzlo, moc báječně jsme se svezli.

Orlické hory, Suchý vrch a okolí. JJ taky už jsem Fialovej klistr přetahoval Fialovým Pro Gripem

9

kardo napsal:

během víkendu tzn. sobota i neděle očekáváné podmínky tzn. po nočním mrazu ráno ještě cca -5-8C takže stopy vymrzlé, ale ne zcela ledové protože jsou pruběžně strojově upravovány takže se sníh vždy trochu promísí, do 12:00 však teplota výrazně nad 0C na slunci pak jistě alespoň min. +5C případně více. Takže na trati byl velmi pestrý výběr podmínek všeho druhu.

v sobotu jsem otestoval mázu vše Rode : základ modrý na to směs violet+rossa+multigrade na druhou lyži pak to samé jen ještě s trochou silver- všechny vosky ve verzi fast. Výsledek- velmi skluzné, ale skoro to nedrželo.

na závod jsem nechtěl nic riskovat a proto jsem dal na doporučení (a vlastní zkušenost) a použil jsem: základ modrý a na to směs swix K22n (swix doporučoval k22s, ale ten jsem neměl)+ rode rossa fast+rode silver fast. Výsledek- přesně podle očekávání drželo bezvadně, ale bohužel málo skluzné.

Překvapila mě první zkušenost s Rode fast, kdy v sobotu nedržely i přesto, že by ta směs měla podmínkám vyhovovat. Má někdo podobnou zkušenost příp. návrhy na jinou mázu?

Fast klistry Rode se používají spíše jako příměs do těch obyč.....
Jinak zde je soupis mých favoritních klistrů:
Rode: Rossa, Rossa spec, Blue spec, Multigrade, Universal 0+, Violet spec, Nera, komplet řada T-line
Rex: Brown OV, Violet, starej Silver, uvidím co Gold?
Vauhti: Blue fluor, premix Violet/Universal 50/50
Guruwax: Extreme 39, Extreme 39 Hard
Ski-go: Blue XC, Violet HF, universal XC
Start: Wide universal
Swix: K22n
Možná jsem i něco vynechal .-) Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

10

Ziki napsal:
kardo napsal:

Fast klistry Rode se používají spíše jako příměs do těch obyč.....
Jinak zde je soupis mých favoritních klistrů:
Rode: Rossa, Rossa spec, Blue spec, Multigrade, Universal 0+, Violet spec, Nera, komplet řada T-line
Rex: Brown OV, Violet, starej Silver, uvidím co Gold?
Vauhti: Blue fluor, premix Violet/Universal 50/50
Guruwax: Extreme 39, Extreme 39 Hard
Ski-go: Blue XC, Violet HF, universal XC
Start: Wide universal
Swix: K22n
Možná jsem i něco vynechal .-) Z.

Díky za pěkný seznam Ziki. Předpokládám, že když použiješ směs 3 různých klistrů, tak nepoužiješ třeba 3 klasické+3 fasty, ale vybereš třeba 2klasické a 1 fast (příp. naopak)?

Za jakých podmínek používáš tu neru- příp. v kombinaci s jakým dalším klistrem?

Jakou máš zkušenost s T-line, v čem je přínos oproti už tak dost obsáhlé řadě klistrů Rode?

11

Rád bych se také podělil o svou zkušenost s klistrem Rode - v sobotu 2.3. jsme jeli v Krkonoších ze Struhadel na Sněžku. Sluníčko, teplota se pohybovala odhadem v rozmezí +3 až -6, sníh většinu cesty umrzlý a tvrdý. Mazali jsme Rode Multigrade (K76) a byla to naprosto tutová máza. Se skluzností problém nebyl, spíš naopak:-) A klistr na skluznici těch 30km vydržel.

12

ad Kardo: Přesně tak, z fastů dávám do mixů vždy pouze jeden, bohatě to stačí... Ale obecně fasty moc nemažu.... A s příchodem T-line, které jsou o něco tvrdší, podle mě i líp stoupají a pomaleji se sjíždí, jsou pro mě fasty asi mrtvý.... Nera většinou na špinavou stopu s ledem a firnem, kombinuju maximálně s červeným..... A krásně voní .-) Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

13

ad ziki/fast - já tohle řeším tak, že klistr v případě nutnosti zlepšení skluznosti lehce zasypávám práškem tak cca 10 cm od špičky

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

14

Trepi: tahle metoda s práškem je rozhodně dobrá a používaná varianta... Jenom maličko dražší .-)

15

jo, jo, však já taky nejsem žádnej Rotchild a mažu takhle jen dceři na větší závody :-)

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

16

Ne, že bych to chtěl hned zkoušet, ale rád se poučím- jak to zasypávání práškem zhruba vypadá? Zajímalo by mě jak moc to zasypáváš a příp. zda to potom ještě nějak dále upravuješ? Taky úplně přesně nerozumím tomu "cca 10 cm od špičky"? Díky za dovysvětlení.

17

jednoduše - klistr aplikuješ klasicky a od špičky, tj. od začátku klistrové kapsy (směrem od špičky lyže) tak cca 10 centimetru klistrové kapsy lehce zasypu fluorovým práškem a prstem to trošku rozetřu, to je celé... ale má to smysl fakt jen na závody

www.bsorabbit.eu

18

Trepifajxl napsal:

jednoduše - klistr aplikuješ klasicky a od špičky, tj. od začátku klistrové kapsy (směrem od špičky lyže) tak cca 10 centimetru klistrové kapsy lehce zasypu fluorovým práškem a prstem to trošku rozetřu, to je celé... ale má to smysl fakt jen na závody

Díky teď už to chápu.

19

Trocha povídání o tom, na co je který Rex vhodný
http://rex.fi/fi/voiteluohjeet/kisarapo … ld-and-new

Chystám se v neděli na Božák, myslím, že klistrové podmínky jsou ideální :-D
Budu experimentovat. Jsem zvědav, jak bude fungovat gold v aktuálně propršeném a nyní znovu zmrzlém sněhu. Krom univerzálu a žlutého jsem koupil celou sadu, tak dám pak info.

20 Naposledy upravil: plzakj (26. 2. 17 15:07)

plzakj napsal:

Trocha povídání o tom, na co je který Rex vhodný
http://rex.fi/fi/voiteluohjeet/kisarapo … ld-and-new

Chystám se v neděli na Božák, myslím, že klistrové podmínky jsou ideální :-D
Budu experimentovat. Jsem zvědav, jak bude fungovat gold v aktuálně propršeném a nyní znovu zmrzlém sněhu. Krom univerzálu a žlutého jsem koupil celou sadu, tak dám pak info.

Tak jsem se prave vratil z hradu, teda z boziho daru default/smile
Jsem temi Rexy nadsen.
V tydnu bylo nad nulou, prselo. Vcera a v noci mrzlo. Dnes rano +2, v prubehu dne to zmeklo. Stopa v 9h rano ledovata a stridaly se mista takoveho toho nafoukaneho polystyrenu s ledovatou, v minulych dnech proprsenou, krupici.
Obe lyze mely zaklad modry rex. Na levou jsem pak dal fialovy 205, na pravou zlaty 216.
Prvnich 5m me vylekalo. Vosky byly tak skluzne, ze jsem byl v ledove stope jak na skatech a chtel jsem s tim prastit. Bylo to ale tim, ze to bylo lehce ze svahu a teziste jsem mel hodne vzadu a blbe jsem se odrazil. Jakmile jsem se na rovince a do kopce pekne odrazil, bylo vse naprosto v poradku a nebylo ocem.
Vyrazil jsem z bozaku po magistrale smer Abertamy a hned v prvnim stoupani jsem si utvrdil, ze je vse ok. Zlaty byl vice tutovy, fialovy byl na hrane, ale v prvni hodine mi zadne misto nedonutilo to zout a premazat. Oba vosky super skluzne. Fialovy nejlip fungoval v mistech nafoukaneho snehu a polystyrenu. Jinak zlaty to bral vsude.
Kolem pul 11 se vice oteplilo, snih povolil a ja se ve stoupani prestal chytat. Rozhodl jsem se pridat na obe varianty hnedy OV do stredni casti komory a bylo to super. Odraz tutovy na obou, kombinace se zlatakem byla jistejsi, ale i ta fialovo hneda lyze to davala dobre. Trochu se zhorsila skluznost, ale nic vazneho. Nikde zadny drhnuti, nebo kopance.
Jedine, co jsem na konci trasy zjistil, ze hnedy daleko vice chytal spinu. Stopa byla v nekterych mistech plna jehlici a obcas koukala trava. Hnedy to vsechno pozbiral :-) Ale nijak vyrazne to nedrhlo.
Celkove bych jako idelani variantu dal zlaty + hnedy OV. Ta fialka by byla asi lepsi jen jako zaklad do teto podminky. 

No, aby toho zkouseni nebylo malo, mel jsem od otce starou sadu klistru Olympia :-D Myslim, ze je to predchudce Skiva. Tak jsem se rozhodl to na 2km premazat a zjistit, jestli to k necemu je. Nikdy jsem nijak vyrazne neklistroval, tak jsem chtel zjistit, jestli jsou ty Rexy opravdu tak super, nebo to ani nepoznam. Dal jsem na jednu ocistenou lyzi fialovy -3 +3 v kombinaci se stribrem 0 a vice.  Na druhe byly porad Rexy zlaty s hnedym. Mno, jak to napsat slusne. Stoupat to stoupalo na ledu i na Te mekci krupici, ale skluz byl tragedie. Hlavne strasne nevyspitatelny. Podle toho, do jak sucheho snehu jsem vletel, podle toho to drhlo. Vyjezd mimo stopu byl dost casto na kotrmelec :-) Rexova lyze bez problemu. Takze asi tak. Navic Rex super drzi tam, kde jsem ho namazal. To Skivo po 2km bylo natazeny 5cm za patu.
Takze nazor jsem si vytvoril :-)

Jeste jedna vec: prekvapilo mi, kolik lidi mazalo tuhe a pak do kopce chodili po svych.

21

Dík za zajímavý report. Máš můj respekt, že se do takových věcí pouštíš. To si říkám už pár sezón, že by to chtělo podniknout nějaké takové testy vosků (a lyží, ověření stoupací komory atd.), ale lenost a nedostatek času je stále proti.

Lidi co promazali mě nepřekvapují, co mám přehled mezi známými (vesměs turisti a rekreační běžkaři bez vyšších ambicí), tak mnoho lidí pořádně ani neví co jsou klistry zač, anebo si je oškliví (neblahá zkušenost, nebo jen tradované strašidelné předsudky). Potom tvrdohlavě setrvávají u aplikace tuhých vosků a věří že hlavou prorazí zeď. Druhý problém, že mnozí nerozpoznají různé druhy sněhu a rozhodují se pouze podle teploty, nikoli konzistence. Pak jsou z toho ty neuspokojivé zážitky, co mnohým dokážou běžky dost znechutit.