1

Téma: Šumavský maraton 2017

Nějaký názor na poslední verzi trati letošního Šumaváka? Start bude asi masakr, maximálně 3 stopy, více méně 5 km rovina ... jak kdo odstartuje, tak asi dojede pod kopec Ztracený a pak ... místo na přídjíždění veškerý žádný ...

2 Naposledy upravil: Trepifajxl (24. 2. 17 13:46)

Re: Šumavský maraton 2017

já tam za chvíli odjíždím a v hlavě jsem měl včerejší okruh, tak docela čumím, hlavně že jsme sháněli drahé ubytování na Kvildě, aby se dalo dnes trénovat v místě startu... jinak tahle verze se už jela a žádný masakr nebyl

akorát mě prdí, že v neděli už v 10 a musí se přejíždět

edit: i když si teď uvědomuju, že minule startovala krátká a dlouhá varianta odděleně... takže to možná bude masakr...

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

3

Ta louka na Filipově Huti je asi nesjízdná a naházet půl kilometru si asi netroufli, jinak by to měli být OK. Škoda.

4

Také na to právě koukám. Škoda, těšil jsem se, že tuto zimu půjde díky štedrému sněhovému přídělu užít závodění na Šumavě naplno a bez problémů, ale to bohužel platilo jen pro leden (kdy se jela Kašperská) a únor už je horší a brutální teplo a obleva posledních dní obzvlášť špatné. Když už není reálná standardní trasa, ta včerejší verze mi přišla pořád v pohodě. Dnešek už je ale horší, nicméně po loňské zkušenosti (kdy byla trasa velice podobná), to nevidím úplně černě.

Loni se právě také nejel okruh, ale start na Modravě a přeprava busem z Kvildy. Z čehož jsem měl obavu, ale klaplo hladce. Proti loňsku lepší, že cíl není hned u výjezdu z lesa, nebude se muset kus pěšky, ale dojede se až k zázemí před Kvildou. Start na Modravě mi však přeci jen dělá starosti. Z loňska pamatuju, jak to bylo úzké. Nicméně to dopadlo nad očekávání dobře. Jel jsem však jen klasiku, při skate to muselo být větší maso. Prvních několik km to opravdu bylo probíjení davem (tradičně příchod na poslední chvíli a start ze zadních pozic). Díky mírnému profilu se mi však jelo dobře soupaž a předjížděl jsem relativně hladce a necítil se příliš omezený (vesměs mimo stopu, uprostřed či po krajnici). Než se začlo více stoupat, už jsem měl dobrou pozici, při výjezdu na Černou horu už pole roztrhané a při sjezdu z ní luxusní prostor, bez obav z kolizí. Nicméně proti loňsku významná změna v podobě spojení obou tratí. Lidí na startu tak bude mnohem víc a masakr po staru pravděpodobnější a reálnější. Škoda že to letos neudělali podobně (kratší závod mohl jet přímo a delší si trať natáhnout obkoužením smyčky). Další nepříjemný důsledek spojení je posunutí startu kratšího závodu. Počasí se sice má zlepšit, ale bude to dvousečné, pokud příliš přimrzne, mohly by být sjezdy nebezpečné. Zpropadená obleva. Přes to vše zůstávám mírně optimistický. Mám v plánu strávit na Šumavě celý víkend, takže v sobotu doufám aspoň část závodní trati okmrknu.

5 Naposledy upravil: bosu (24. 2. 17 16:12)

Podle mě ty první 3 kilometry budou špatný, pak se to začne ředit ... na černou horu a pak dolů už to bude v klidu. Bude to boj o nezlámané hole.

6

tak ja nevim, na webu pisou ze trat je v bezvadnem stavu, byli jsme ted s celovkama na aktualni trati kolem pramenu Vltavy, jsou tu zbytky snehu rozbite a umrzle na kost, v tom jsou sisky a vetve, na kterych to zastavi lyze na miste, dnesni trenink = rozmlaceny loket, jestli to takhle bude zitra nastane na trati asi soudny den...

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

7

Dnes odpoledne průzkum téměř celé trasy (z Kvildy na Modravský most a zpět). Jednoznačně nejhorší úsek v lese z Kvildy směr pramen Vltavy, spousta bordelu ze stromů. Dál přes pramen a Černou horu čisté, na smyčce přes Ptačí nádrž, Modravský most a Ztracený opět špína, ale už ne tak intenzivně a pouze někde. Sněhu samotného všude dost, vytátá místa ani kamínky jsem nikde neviděl, všechen bordel snad jen ty větvičky apod. Na poškrábaných kameňačkách se případné nové škrábance těžko identifikují. Cestou zpět už to vypadalo lépe, na cestě k prameni se pracovalo, nejhorší místa zaházená, ale pořád tam toho svinstva zbývá dost, 2 km úsek lze těžko obsloužit. Škrabání lyží by se však snad konat nemělo, reálná je však obava ze zadrhávání, po celou trasu jsem však nikde vyloženě nezakopl. Místy nepříjemně zledovatělé, ale nic extrémního a všechny sjezdy bezpečně zvládnuté. Vyplužené koryto z Černé hory a další nerovnosti budou zřejmě po úpravě na neděli minulostí.

Verdikt je tedy takový, že trasa závodu sjízdná je, ovšem do ideálu to má daleko a nyní velké dilema co zítra. Zda závod jet či nejet, když jet tak na jakých lyžích a zda naplno závodit, anebo se raději držet zpátky, pojmout to spíš tréninkově a v kritických místech neriskovat lyže ani zdraví.

8

Tak jaké dojmy z proběhlého Šumaváka? Za mě to tedy s tratí nebylo optimální, ale na černé scénáře nakonec nedošlo a konec dobrý všechno dobré. Když jsem však poslouchal a četl neuvěřitelné reporty z víkendových Jizerek, kde panovaly parádní podmínky, trochu jsem zalitoval, že jsem raději před závoděním na Šumavě nedal přednost pohodovému ježdění na severu.

9

Pozitiva: Pořadatelé udělali šumavské maximum, patří jim respekt a dík. Start byl lepší, než jsem čekal. Do kopců mi to pěkně drželo, do Černé hory jsem si pěkně naložil, tam jsem si to fakt užil. Udělal jsem si rychlostní rekord ve sjezdu na běžkách - z Černé hory jsem svištěl rychlostí 63 km/h. Nevyprdl jsem se na to. Celková atmosféra Šumaváka byla milá. Mám zase nějaké zážitky. To je z té lepší stránky asi vše, vlastně je toho docela dost. Ta horší stránka: Už ráno jsem nechal na chalupě ledninku s pitím a gely. Převoz busem na start byl opruz. Nohy mě bolely, už když jsem se rozjížděl. Zkrácení trasy mě nepotěšilo - na mě to byl sprint, soupaže + 1 kopec a 2 malé. Na tom bordelu z Pramenů jsem asi sjel veškerý vosk, takže to louka nad Kvildou byl totální očistec. Obnovil jsem si zánět šlach na levé ruce. Příště ale pojedu zase, třeba počasí klapne a bude to ještě lepší.

10

Ahoj,

za mne též pozitivní dojem. Když si uvědomíte, co tam po těch deštích zbylo...

Jinak na té louce před Kvildou jsem málem zhynul taky. Co jsem mluvil s ostatníma, tak to tam nedrželo vůbec nikomu. Také se domnívám, že tomu "pomohl" ten úsek od Pramenů. Svou roli ale také mohla hrát orientace toho svahu k jihu a úplně jiný sníh.

Těším se na příští rok!

11

Tak to je fajn, z mé strany také převážila spíš pozitiva. Pořadatelům bych nevyčítal, v dané situaci to asi nešlo vyřešit lépe. Nedělní trasa mi přišla v lepším stavu než po sobotních závodech. Tam kde to šlo (zejména Černá hora) parádní, závěr bohužel. Kromě špíny v lesích ta louka nad Kvildou fakt očistec (ledovaté, prakticky beze stop). Start na Modravě nepříjemnost s přesunem, ale už jsem to měl vyzkoušené z loňska. Co jsem však nechápal bylo to sloučení tras, proč to nebylo možné udělat podobně jako loni. Takto dle mého soudu zbytečné zahuštění již tak přeplněného startu a závodníci z dlouhé trasy se mohli cítit ošizeni. Naopak ti z krátké dostali nečekaný příděl, pro mně osobně dosud nejdelší závodní vzdálenost.

Po sobotním průzkumu trasy jsem se nakonec rozhodl přeci jen jet, ale pojal jsem to neobvykle, jako takový závodní test. Na startu jsem schválně zaspal, nechal pole rozjet a potrhat a pak teprve naplno vyrazil na stíhací jízdu. Přitom předjížděl spousty lidí, což mě bavilo (uznávám poněkud laciný způsob pozvednutí ega). Naopak jsem byl v jeden moment předjížděn špičkou, což bylo zajímavé pozorovat jak jedou (normálně tyhle lidi vidím maximálně na startu. Mazání jsem odfláknul a nestoupalo mi to optimálně. Aspoň jsem tak měl větší motiv na řadě míst potrénovat soupaž. Kde to bylo pěkné, tak jsem závodil, kde byly horší místa, tak jsem zpomalil a projel opatrně. Obavy před závodem zřejmě přehnané, skluznice po akci netknuté. Na občerstvovačkách jsem se tentotkrát nikam nehnal a vychutnal si je v klidu. Výsledný čas a umístění pochopitelně nic moc, ale o to mi protentokrát nešlo. Zas tedy poněkud jiné zážitky, odlišující se od jiných závodů co jsem absolvoval. Nemůžu tedy říct, že bych byl nespokojený. Akorát jsem si to neužil tak dobře jako třeba nedávný Karlův běh, ale to se prostě stává, počasí je nevyzpytatelný faktor.

Na závodění na Šumavě jsem též nezanevřel a doufám že se tam opět někdy vrátím za lepších sněhových podmínek. To mě na víkendu mrzelo asi nejvíc, že padly plány projet se kromě závodu ještě na jiných pěkných trasách. Ta Šumava je v posledních letech nějak zakletá. Letos konečně sněhu opět dost, tak jsem se těšil, jenže nestihnul včas využít. Kdybych jel místo Šumaváka Kašperskou 30, tak by to byl dobrý tah. Jenže termín kolidoval. Tak uvidím co přinesou další sezóny.