26

Re: volba parafínu

Ziki napsal:
Zoly napsal:

ski-go červený, to je myslím +1 až -9°C, to by mohlo jet, ale mám dojem, že problém byl ve vytlačené hrubší struktuře.... No dělal to ZIKI....Ale z toho bych ho nevinil, asi bych udělal to samý i sám. Pod tím jsem měl LF + HF +1 až -5 , což sice nesedělo, ale hlavní chyba byla asi ta hrubá struktura. Chtělo to jemnou prašanku. Nicméně jsem testoval před jízdou na stadiónu a tam to samozřejmě jelo bezvadně...

Ahoj, bylo to Ski-Go 44/7 +1 -15, ale právě na hrubozrnnej sníh, vč. struktury. Vycházel jsem ze středečního stavu v Jizerkách - v lese led, na slunci firn.V Polsku jsem byl naposledy v neděli.takže jsem to fakt asi malinko přehrubil. Zoly - kaju se, promiň. Z.

No zase jsem si dal pořádně ostrej trénink. Ono mi to  neuškodí...

27

Zoly napsal:

Pánové, to ještě nic není. Zkušenost z neděle - Bieg Piastow 50 km. 2 x LF, 1 x HF, struktura, prach - vše dle předpovědi... několikrát konzultováno...jelo to jen od stadiónu na Orle. Pak jak se zataženou ruční brzdou - "pouze zbylých 40 Km!!!". Na trase byl jemný vymrzlý sníh - jemné zrno..., to přemrzlé, vysluněné hrubé nějak nebylo nikde jinde než na stadionu. Nejelo to ani z kopce.
Dvě a půl hodiny tvrdého posilování!!! Zdravím Zikiho... už se na něj těším.

Zdolat 50 km za 2,5 h to je dle meho fantasticky vysledek!
Na JIZ 50 by to byla extra vlna. Jaky teda odhadujes cas, kdyby byly ... ?

28

Ozi napsal:
Radekk napsal:

Na bieg jsem tam měl:

Toko LF Molybden
Toko HF bílé (premix modrý červený) a dotoho HF žluté (prostě všechno)
Toko červený prach a červenou Toko strukturu.

a na lyže si stěžovat nemůžu.

Jejda - a ještě se zjistí, že TOKO jede default/big_smile

no mě dodnes není jasné, kdo, kdy a jak přišel na to, že TOKO nejede

pominu-li, že se na něm jezdí světák, tj. závody o několik kvalitativních kategorií výše, než se my pachtíme, pořád nevidím důvod, proč by jeden z předních výrobců dělal něco tak špatného a ještě nezkrachoval

objektivně - znám lepší vosky do teplého sněhu a neznám lepší voskynež jejich molybden a černej prach

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

29

David Šelong napsal:
Zoly napsal:

Pánové, to ještě nic není. Zkušenost z neděle - Bieg Piastow 50 km. 2 x LF, 1 x HF, struktura, prach - vše dle předpovědi... několikrát konzultováno...jelo to jen od stadiónu na Orle. Pak jak se zataženou ruční brzdou - "pouze zbylých 40 Km!!!". Na trase byl jemný vymrzlý sníh - jemné zrno..., to přemrzlé, vysluněné hrubé nějak nebylo nikde jinde než na stadionu. Nejelo to ani z kopce.
Dvě a půl hodiny tvrdého posilování!!! Zdravím Zikiho... už se na něj těším.

Zdolat 50 km za 2,5 h to je dle meho fantasticky vysledek!
Na JIZ 50 by to byla extra vlna. Jaky teda odhadujes cas, kdyby byly ... ?

To se jelo bruslením... JIZ 50  je klasikou = značný rozdíl. Při optimální máze se  to dalo tak za 2 hod. 20 min. Vítěz měl čas pod dvě hodiny - myslím, že Ročárek... Ale to je jiná kategorie.

30

Ziki napsal:
Zoly napsal:

ski-go červený, to je myslím +1 až -9°C, to by mohlo jet, ale mám dojem, že problém byl ve vytlačené hrubší struktuře.... No dělal to ZIKI....Ale z toho bych ho nevinil, asi bych udělal to samý i sám. Pod tím jsem měl LF + HF +1 až -5 , což sice nesedělo, ale hlavní chyba byla asi ta hrubá struktura. Chtělo to jemnou prašanku. Nicméně jsem testoval před jízdou na stadiónu a tam to samozřejmě jelo bezvadně...

Ahoj, bylo to Ski-Go 44/7 +1 -15, ale právě na hrubozrnnej sníh, vč. struktury. Vycházel jsem ze středečního stavu v Jizerkách - v lese led, na slunci firn.V Polsku jsem byl naposledy v neděli.takže jsem to fakt asi malinko přehrubil. Zoly - kaju se, promiň. Z.

To vypada, ze v nedeli to nebylo tak mokry. Ja mam pomerne jemnou strukturu, mazal jsem LF Molybden + Toko HF zluty a jelo mi to tak 15 km. Pak mi prislo, to bylo hodne mokry. Mluvim o sobote. Co jste mazali v sobotu?

31

Já mazal, 1xLF Grafite Skigo a 1xHF žluty skigo. Jelo mi to tak 15-20km, pak už to moc nejelo....jak se oteplilo
Bohužel na přípravu jsem mel malo casu, jinak davam 2xLF.
Ale myslím ze by to moc nepomohlo, dole a na vrchu to byly uplně jiny podminky,,,, severní strany a jižní taky.
Zavod byl však moc pekny.

32

Ahojte
V loňské jarní výprodeji jsem si koupil konečně slušné běžky na klasiku a chtěl bych se o ně taky trochu starat. Radši tady ani nebude psát, co sem na ně doposud žehlil. Chápu, že je to tady skoro samý poloprofesionál :-) Byl bych tak akorát za .... Mně se  jedná o slušný zážitek z běžkování a sem tam nějaký ten regionílní závod, kde jde hlavně o to se účastnit. Přemýšlím o sadě parafínů v základní řadě od ski-go, nebo LF od swix. prostě bych rád věděl co ze základů koupit na skluz a k tomu nějaký ten základový skluzný vosk??
Co se týče stuopáku, přemýšlím taky o ski-go XC. ??

33

No, a kde je Tvoje otázka..? default/smile Jendoporadím, vtéto kategorii se na Swix vybodni, LF od SkiGa jede lépe vždy na každém sněhu a je to prověřeno stovkami lidí a miliony najetých km default/wink Stoupáky SkiGo skvělá, jednoduchá a přitom velmi funkční volba. P.

34

nechci zde rozjet flame,ale moje cerstva zkusenost s parfiny skigo:
koupil jsem si nedavno uplne novou vybavu vcetne mazacich potreb a dokonce i hadru atd. Skejty mam, v testu chvalene-pro zdatnejsi amatery, Atomic Pro Skate, samozrejme v adekvatni velikosti. Nikdy jsem na skejtech nejezdil, ale jsem zkuseny in-liner. Kamarad, velmi dobry hokejista, me varoval, ze skejty parkrat zkousel, ale ze je to tak strasna drina, ze se na to vykaslal a zustava u klasiky. Podotykam, ze mame oba pres 100kg (avsak zadna pandera) a nemuzeme se honit s pavouky co na horach vidame v hojnem poctu.

OK. Pripravoval jsem se zde dukladne ctenim prispevku, tykajicich se predevsim mazanim, zkouknul swix waxing school, radil se s bratrem, velmi zkusenym bezkarem.
Po zvazeni zdejsich rad a zhodnoceni rozumneho pristupu k mazani, kdy tim clovek nechce ztratit cely zivot a investovat tisice, ale rad by, aby to jelo O POZNANI LEPE NEZ BEZ NAMAZANI jsem koupil na zaklad GARFITOVE SKIGO XC a pozdeji prikoupil i LF FIALOVY A BEZOVY.

Zatim jsem byl 4 x  na Bedrichove, celkem najeto neco pres 100km. první tři vyjiždky jsem mel na nove lyze natahnute dve vrstvy toho grafitu. Vic jsem pred odjezdem proste nestihl.
- Podminky: cerstvy prasan,asi 10cm, rekneme -3C, stabilni podminky vicemene po cele trati. Klouzalo to dopredu o poznani lepe nez na starych lyzich. Jake bylo vsak moje nejvetsi prekvapeni, ze jsem mel absolutne luxusni grip dozadu (pri behu klasikou), predjizdel jsem klasikou vsechno, co se kolem me vyskytovalo z bezne populace (ne letici pavouky).
-  dalsi dve vyjizdky uz to dopredu tak dobre neklouzalo, grip vsak stale bezva.

- posledni vyjizdka byla minuly vikend, kdy uz v jizerkach byly tedy opravdu podminky na mazani obtizne. dole 2-3C, mokry snih, ale stale netransformovany, nahore tuzsi, ale asi taky nad nulou. mel jsem konecne teoreticky spravne promazane lyze co se tyce podkladu (5x grafit), nahore jedna vrstva fialoveho LF (predpokladal jsem, ze bude pod nulou, potud tedy chyba), vse samozrejme poradne zazahlene, stazene, vylestene. dole to nechtelo moc klouzat, nahore, kde bylo studeneji uz to vcelku slo, ale stale nic svetoborneho (asi jako predtim na tom grafitu). v obou pripadech opet prakticky bezchybny grip jak u spravne namazanych stoupacich vosku. delali jsme si z ostatnima lidmi ze me srandu. zatimco oni nemohli trefit mazu na klasiku, ja hladce stoupal na parafinu.

ale k jadru veci: chci se dobrat toho, proc
a) pri temer nebo neutralne naparafinovanych lyzich, zde velmi doporucovanymi SKIGO mi tyto VZDY jeli HURE Z KOPCE nez dvema kolegum (jeden ma nejvyssi radu skejtovejch sportenu, ovsem nikdy neparafinoval a asi 80kg, druhej starsi Fiserky RCS na klasiku, pres 100kg, rovnez bez parafinu, zato zcela spatne namazany stoupaci vosk-lepil se)), cili oba bez prakticky jakekoliv mazy
b) jak je mozny, ze pri ruznych podminkach mi zde tolik doporucovane SKIGO PARAFINY ZABIRAJI LEPE do kopce NA KLASIKU nez stoupaci vosky, ktere jsem snad kdy namazal

diky za vase nazory

35

tohle jsem snad ještě neslyšel... vyfoť skluznici tvých lyží a dej to sem, jinak ti asi nikdo neporadí

36

Tak niekde je chyba. Ak máš hladké lyže a správne naparifínované tak neexistuje, aby si sa z nich v stope odrazil. Dokonca aj na mernom kopci smerom dole sa neodrazíš.  Inak je úplne zbytočné 5x parafinovať. Ja dávam zhruba na 20 km jednu vrstvu.  5x sa parafínujú len nové lyže a aj to nejakým stredne tvrdým voskom (červený).
Ak máš dobré lyže a naparafínované tak musíš dole kopcom z princípu klasikov predbiehať a to nehovorím o turistoch , ktorý mažú len z vnútra...

37

Lyže měřeny na flextesteru ?
Poměr délka lyží/výška lyžaře - sedí ?

38

Ahoj,
těžko radit, chtělo by to víc informací - hlavně:
- délka lyží / Tvoje výška?
- tvrdost lyží?
- Atomic pro skate - taky asi žádný zázrak... Skate Race  bych bral jako minimum, ale i ty manželka zavrhla a sebrala mi lepší...
- jaká je struktura skluznice?
- 5 x grafit je zbytečný luxus
- fialový LF je spíš určen na staré agresivní přetransformované špinavé sněhy, což ve dnech co si jezdil nebyly - taky jsem tam jezdil.
- já použil vždy jen jednu vrstvu LF - zhruba podle teploty...a celkem to jelo - denně cca 30 km hbitě.
- pokud máš ty nebo kamarád zkušenosti z hokeje a chceš je aplikovat na skate - moc to nejde - taky můj případ... než mě Radim Nyč vyvedl z omylu a dvě sezóny jsem piloval techniku...

Takže začínáš - super... počítej tak se dvěma sezónama, než se fakt s chutí a v pohodě svezeš a budeš drtit ostatní hobíky..., ale s lepším materiálem...

Hlavu vzhůru, každý začátek je těžký - vlastní zkušenost...

39

belasi:
To je zajímavé až neuvěřitelné. Jediné co mně napadá, že máš lyže na svou hmotnost příliš měkké takže je prošlápneš a příliš drhnou. To je docela možné když vážíš tolik. Nestačí jen vybrat lyže správně na délku, ale ještě důležitější je správná tvrdost. Kolegové asi mají lyže lépe odpovídající svým proporcím, proto jim to lépe jede. Značku parafínu neřeš, dokud neaspiruješ na přední umístění na závodech tak je to podružné. Hlavní aby lyže byly vůbec nějak parafínované. Z vlastní zkušenosti mi přijde že větší vliv než volba parafínu má druh sněhu (některý je obecně rychlý a na jiném to zas nikdy tolik nejede) a lyže (různé jsou různě vhodné pro různé podmínky). Parafínovat spoustu vrstev je (kromě impregnace nových lyží) plýtvání časem a materiálem, běžně stačí 1-2 vrstvy. Horší lyže taky nemá smysl příliš pečlivě ošetřovat, protože se z nich parafín tak jako tak rychleji sjede, než z kvalitních skluznic top modelů.

Pokud je bruslení strašná dřina tak je něco špatně. Především technika a výbava (lyže a boty) taky udělají dost. Umění bruslení na ledě/inlinech může být výhodou (rovnováha apod.) ale samo o sobě nestačí, přeci jen na dlouhých lyžích je to poněkud odlišné, navíc hole. Pilování techniky je běh na dlouhou trať, základy se dají zvládnout rychleji, ale dobré mít odbornou podporu. Mně dost loni pomohl kurz, pak jsem to do konce sezóny pocvičil a letos už se mi jezdilo příjemně. Letos taky začal bruslit brácha, ten ani na kurzu nebyl, jen co jsem mu vysvětlil a dostal se do toho rychle. Nyní už jezdí rovněž solidně a zvládá delší trasy bez nadměrné námahy. Bez dobře jedoucích lyží bysme se ale taky dost nadřeli.

40 Naposledy upravil: belasi (11. 4. 13 21:19)

panove, trochu musim popravit dojem,kterym mozna muj prispevek pusobil.  na lyzich obecne jezdim 35 let a opravdu velmi dobre (bez chlubeni).pravda na bezkach donedavna pomerne malo,ale pomer se uz davno obratil. dosud jsem mel pouze klasicke,ale vzdy chtel skejty, prave kvuli zkusenostem z brusli a "jednoduchosti" mazani. klasiku jsem mazal ciste turisticky (stoupaci swixy+holmenkoly) a vzdy podle rad bratra, pomerne uspesneho amaterskeho bezkare. timto chci rici, ze poznam kdy lyze jedou/nejedou, mam dobre zvladnutou techniku klasiky a bezky obecne ovladam dobre, jako technik navic umim pracovat s materialy a dokazu pochopit techniku mazani, dokazu si detailne nacist postupy a aplikovat je.

protoze jsem se vsak na zacatku roku prave na to turisticke mazani i letitou vybavu nasr..l, jal jsem se o to vice zajimat a nakoupil podle rad z netu. co se tyce telesnosti mam nyni 187cm/101kg, 

atomic pro skate , delka 190cm (vic se nedela), flexi jsem nemel moznost zmerit, ale papirove maji byt dostatecne tvrde i na moji vahu (tam by vsak mohl byt zakopany pes), jak jsem si zjistoval. neocekaval jsem spickove lyze, ale neprislo mi normalni cpat do bezek vice jak 4tkc, vzhledem k tomu, ze na tom nyni nenabeham rocne vic jak 300km. kazdopadne bych cekal, ze po namazani, predevsim relativne kvalitnima (velmi doporucovanyma) parafinama to proste musi jet lepe nez nenamazane lyze resp. predevsim ten stoupaci efekt me fakt prekvapil.

nebavim se tedy o technice brusleni,ale ciste o skluznosti lyzi resp. vosku pri jizde z kopce a stoupacim efektu pri zkusmé jizde klasikou. vim, ze to fialove LFko tam nemelo byt,ale cekal jsem nizsi teplotu a jak jsem psal, jakmile jsem se dostal nahoru a teplota klesla, jelo to o poznani lepe. predtim grafit s prakticky stejnym efektem.
5 vrstev grafitu jsem tam nedal ze srandy,ale protoze se vsude zde doporucuje NOVE lyze radne promazat.samozrejme, ze byl prebytek strzen, vykartacovan, vylesten.

zde odkaz na test bezek (pravda ve skluznosti nic moc,ale jinak jasny vitez testu v pro me rozumne cenove kategorii a musim souhlasit s popisem-dobre vedou): http://bezky.net/test/4-test-bezeckych- … skate-2012

zde Pedruv prispevek ohledne parafinovani, ale neni vyjimkou jednak co se hodnoceni skigo tyce,jednak ohladne obecnych rad jak parafinovat: http://www.forumbezky.cz/viewtopic.php?id=366

strukturu momentalne nemam moznost nafotit, jsou to lyze v tomto smeru nijak neupravene,jak prisly z fabriky,hladke vsak rozhodne nejsou.

proste me stve, ze pres veskerou snahu to jede z kopce hure nez lyze o ktere se nikdy nepecovalo a prekvapuje (po 4 testech), ze stoupaji jak dobre namazane stoupacima voskama (co by me potesilo u klasickych lyzi:)).

41 Naposledy upravil: Trepifajxl (11. 4. 13 22:02)

pro boha, nač ty litanie? dej si ty lyže připravit od kluků v Bedřichově v Boudě a máš vystaráno

nebo někdy, až na to budu mít náladu, ti z nich Kuzminem udělám novaxy (v Praze) a máš taky vystaráno

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

42

Poznámky k technice byly reakcí na zkušenost tvého kamaráda. Jestliže jezdíš na běžkách tak dlouho, tak máš výhodu proti úplným začátečníkům, ale skate je proti klasice něco dost odlišného, takže jsi nyní defacto opět v začátcích.

Proč lyže (ne)jedou je ovlivněno mnoha faktory. Taky se mi stává že mi lyže (kvalitní, závodní model) někdy špatně jedou, zas ale jindy výborně a to i při špatné volbě parafínu (mimo teplotní rozsah). Běžně se mi stává, že mně z kopce předjíždí lidi s horším a hůře připravenýma lyžema a jediné vysvětlení na které jsem přišel že jsou těžší (zas jim obvykle naopak ujedu do kopce). Je to prostě alchymie.

Podle toho co píšeš, tak lyže bys mohl mít o trošku delší, ale když nejsou tak se nedá nic dělat. Zkus ještě překontrolovat hmotnostní rozpětí (Atomic uvádí čísla přímo na lyži, uprostřed před vázáním).

Horší skluznost ještě není nic zvláštního, ale stoupací efekt je dost neobvyklá a záhadná věc. Jsem zvědavý, jestli se najde nějaké lepší vysvětlení.

43

Fleky na skluznici asi nebyly, ze? Mne stary kamenacky dost podobne nejedou, at mam namazano jak chci, ale tam uz je dorasovana skluznice a taky jsem uz na ne tezka. Ale ten stoupaci efekt nemaji :-(

44

Když je skluznice správně vykartáčovaná, tak na ní není sebemenší vrstvička vosku, do které by se zakusovaly krystalky sněhu - pak nechápu, jak můžou mít lyže "stoupací efekt". Myslím, že je problém v té přípravě, protože čistá skluznice nestoupá a naparafínovaná a dobře vykartáčovaná tím pádem taky nemůže.

45

Jaký parafín doporučíte na hóóódně špinavý sníh. Samé jehličí, občas větvička a jiný bordel. Drhlo to jak sfiňa, skluz skoro nula. Sníh starý, přemrzlý, dopoledne zmrzlý, přes poledne to hodně povolí, ale zrno ještě není moc hrubé, spíše jemnější. Něco na úrovni LF.

46

Ski-GO Grafit LF