1

Téma: oprava skluznice

je nějak možné opravovat skluznici?
byl jsem v pondělí v bedřichově a sněhu nic moc a tak to krapek skluznice odnesla, velký díry tam nejsou takže kofixem by to asi nešlo
někde jsem kdysi něco čet o nějakým prášku co se zažehlí ale větší info sem nesehnal

2 Naposledy upravil: kudrnac (2. 1. 10 16:06)

Re: oprava skluznice

Ahoj, jo jde to. Používá se ten prášek i grafitové svíčky. Prášek se zažehlí do skluznice, nebo svíčkou se zakapává. Obojí se pak strhne škrabkou.

3

kudrnac napsal:

Ahoj, jo jde to. Používá se ten prášek i grafitové svíčky. Prášek se zažehlí do skluznice, nebo svíčkou se zakapává. Obojí se pak strhne škrabkou.

Ahoj,
jestli můžu něco radit, tak svíčku. Prášek se musí zažehlovat - a to je ten problém. Můžeš u toho lehce spálit skluznici a tak napáchat víc škody, než jsou rejpance. Svíčka se zapálí a nakape do díry. Pokud je díra hluboká, doporučuju nakapat, nechat vystydnout, srovnat se skluznicí cidlinou a pak znovu překapat. Trvá to dýl, ale výsledek potěší default/wink

Osobně s práškem nemám moc dobré zkušenosti.

P.

4

Ahoj,
poradte kde sehnat svíčky na skluznice?

5

to by mě taky zajímalo kde se taková věc shání, po e-shopech sem nenašel nic
jinak jsem našel skvělí video jak opravovat skluznici http://www.youtube.com/watch?v=ggXATfM8 … re=related

6

Zkus to u nás..... default/big_smile.

7

krboun napsal:

to by mě taky zajímalo kde se taková věc shání, po e-shopech sem nenašel nic
jinak jsem našel skvělí video jak opravovat skluznici http://www.youtube.com/watch?v=ggXATfM8 … re=related

Tak přesně tak to funguje.

Maty napsal:

Zkus to u nás..... default/big_smile.

Jo, sice to na eshopu nemáme, ale umíme to i přes mail default/cool

8

Zdar chlapi, koukal jsem na to video a měl bych dotaz... Ten pán před nakapáním to něčím odmašťuje, snad jsem mu rozuměl "base cleaner". Jedná se o odstraňovač starých vosků ? Ptám se i proto, že škrábance mám i ve skluzných částech lyže. Dále jsem se chtěl zeptat, zda-li cydlina je tou poslední operací, nebo musím dát lyži do servisu na přebroušení, popř. "vyříznutí" struktury. Díky za rady. David.

9

David Šelong napsal:

Zdar chlapi, koukal jsem na to video a měl bych dotaz... Ten pán před nakapáním to něčím odmašťuje, snad jsem mu rozuměl "base cleaner". Jedná se o odstraňovač starých vosků ? Ptám se i proto, že škrábance mám i ve skluzných částech lyže. Dále jsem se chtěl zeptat, zda-li cydlina je tou poslední operací, nebo musím dát lyži do servisu na přebroušení, popř. "vyříznutí" struktury. Díky za rady. David.

určitě by sis měl pak dát vybrousit strukturu, pokud máš jedny lyže, tak asi UNI strukturu

10

David Šelong napsal:

Když to máš na skluzných částech, tak já to vymývám parafínem (je pravda, že trochu to smývačem ošudlat můžeš, stejně ty lyže potom budeš proparafínovávat, ale je lepší, když to jde, to vymýt parafínem..). Jinak pokud toho nemáš moc na opravu (jedna, dvě rýhy, které zakápneš, strhneš a ani to moc není poznat, tak to vážně nemusíš brousit (Martine promiň, ale to jsou přesně ty tvoje bláboly, o kterých jsem mluvil..), ovšem pokud je skluznice již dost podrápaná, tak se to nejprve vykape (aspoň ty největší ďoury), strhne a pak se to brousí, aby tam nějaká struktura byla..

11

Pedro napsal:
David Šelong napsal:

Když to máš na skluzných částech, tak já to vymývám parafínem (je pravda, že trochu to smývačem ošudlat můžeš, stejně ty lyže potom budeš proparafínovávat, ale je lepší, když to jde, to vymýt parafínem..). Jinak pokud toho nemáš moc na opravu (jedna, dvě rýhy, které zakápneš, strhneš a ani to moc není poznat, tak to vážně nemusíš brousit (Martine promiň, ale to jsou přesně ty tvoje bláboly, o kterých jsem mluvil..), ovšem pokud je skluznice již dost podrápaná, tak se to nejprve vykape (aspoň ty největší ďoury), strhne a pak se to brousí, aby tam nějaká struktura byla..

ne, brousit to opravdu NEMUSÍ, stejně tak myzat lyže NEMUSÍ, nic nemusí, protože jen umřít se musí

opravy skluznic jsou díky následnému rovnání ostrou cidlinou tak zásadní, že sportovci by si měli dát udělat strojovou broušenou strukturu v každém případě, bez toho, co tu Pedro doporučí

já používám dvoje běžky (cold a warm) na každý styl, na obou dávám dělat trvanlivou broušenou strojovou strukturu (teplou a studenou) cca 2x za sezónu, ruční vytlačené struktury pak dělám před každým mazáním, tj. i v případech, kdy skluznice neopravuji

jinou věcí jsou lyže kameňačky,tam na nějaké struktury prdím, ale tam prdím i na opravu skluznic - už jen proto, abych se přinutil jít trénovat na šutrech, když zrovna není dost sněhu (tj. aby mi nebylo líto zničených skluznic), což je podobné, jako mají cyklisti zimáky (kola na zimu do bláta a deště) a ty záměrně nečistí, aby jim pak nebylo líto jít trénovat když je venku hnusně

ostatně, mohl by třeba Mára napsat, zda doporučuje strukturovat lyže po opravách cidlinou...

12

Martine + Peťo, od sebe !! default/smile
cydlina už je za mnou no a až budu 5.3. ve škole Nyč, tak poprosím kluky z obchodu o "výbrus".
Jinak musím trošičku poopravit Martina ...  zimáka je potřeba také pravidelně udržovat v kondici. default/wink

13

David Šelong napsal:

Martine + Peťo, od sebe !! default/smile
cydlina už je za mnou no a až budu 5.3. ve škole Nyč, tak poprosím kluky z obchodu o "výbrus".
Jinak musím trošičku poopravit Martina ...  zimáka je potřeba také pravidelně udržovat v kondici. default/wink

jo, jo, stav se u kluků a dej si udělat strukturu, na tom neprohloupíš, tady se řeší jemné rozdíly mezi vosky a neřeší se zásadní věci, jakou je i dobrá struktura

s těmi zimánky je to asi věc individuálního přístupu, ale já když aktivně závodil, tak jsme někdy i soutěžili, kdo přijede na společné tréninky "od mostu" na horší plečce... závodní kola jsme si hýčkali a ta zimní nechávali záměrně bez údržby, z vlastní zkušenosti vím, že kdykoli jsem zimáka začal opratrovat, čistit a vylepšovat, hned jsem začal řešit, jestli je nebo není mokro a bláto a jestli se mi chce do toho vyjet

to byly ještě zimy za bolševíka, kdy se nejezdilo nikam na Mallorcu, ale jen na válcích nebo venku v sajrajtu nebo jsme v rámci zimní přípravy makali v lese, fakt, nekecám

14

Ahoj Martine, vím že nekecáš. Já toho bolševíka taky zažil od žáků až po ml.dorost. Ale už dost minulosti a hura do budoucna ... a to je běžecké lyžování !!

15

Martin napsal:
Pedro napsal:
David Šelong napsal:

ne, brousit to opravdu NEMUSÍ, stejně tak myzat lyže NEMUSÍ, nic nemusí, protože jen umřít se musí

opravy skluznic jsou díky následnému rovnání ostrou cidlinou tak zásadní, že sportovci by si měli dát udělat strojovou broušenou strukturu v každém případě, bez toho, co tu Pedro doporučí

já používám dvoje běžky (cold a warm) na každý styl, na obou dávám dělat trvanlivou broušenou strojovou strukturu (teplou a studenou) cca 2x za sezónu, ruční vytlačené struktury pak dělám před každým mazáním, tj. i v případech, kdy skluznice neopravuji

jinou věcí jsou lyže kameňačky,tam na nějaké struktury prdím, ale tam prdím i na opravu skluznic - už jen proto, abych se přinutil jít trénovat na šutrech, když zrovna není dost sněhu (tj. aby mi nebylo líto zničených skluznic), což je podobné, jako mají cyklisti zimáky (kola na zimu do bláta a deště) a ty záměrně nečistí, aby jim pak nebylo líto jít trénovat když je venku hnusně

ostatně, mohl by třeba Mára napsat, zda doporučuje strukturovat lyže po opravách cidlinou...

Ahoj, stran toho broušení/ nebroušení po opravách.... Já si na dobře jedoucích lyžích neopravuju ani drobný (fakt drobný) šrámy, ty se beztak vyžehlí časem samy a rozrejou se ručním strukturovačem. Pokud je rejha hlubší, nejdřív srazím hrany vrypu ocílkou, pak zakapu a seškrábnu. Co se strojového strukturování týče,dělám ho až když mi strá struktura přijde neostrá, vyžehlená a lyže přestávají pocitově jet. Přeci jenom, najít dobrej pár chvíli trvá a kdybych je brousil dvakrát ročně, tak je za dva roky můžu vyhodit default/smile Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

16

Ahoj, poradítemi- dnes jsem byl na běžkách a z poloviny se mi utrhla skluznice:( a nevim co stím da se to nejak prilepit?

17

Ahoj, mám problém se skluznicí (bohužel lyží, které nejsou moje). Jsou to kombi Salomon a při parafínování se mi podařilo zřejmě odpálit a strhat skluznici. Nemohl jsem tomu zprvu věřit, protože běžně parafínuju lyže sobě i kamarádům a příbuzným a nikdy se mi toto nestalo a tak jsem zkoumal proč hlavně u krajů skluznice, když jsem si vzal škrabku a postavil ji napříč skluznice a zjistil jsem že není rovná (je do lavoru). A to je zřejmě ten důvod. Je to vůbec možné? třeba tím že nebyly ty lyže moc drahý (myslím cca 2000Kč) a jak pak takové lyže zažehlovat?
Moje skejtky Fišerky jsem taky skouknul a ty mají od špičky k začátku žlábku zase pupek, ale pak jsou až k patě rovný.
Věřím že se to dá určitě opravit, kdyžtak budu muset koupit taťkovi nový lyže :-)

18

to se bohužel občas stává, obvykle to jde ještě zachránit zbroušením a novou strukturou, ovšem skluznice pak už bude na přepálení citlivější, zajeď si k Nyčovi ať na to kouknou co půjde ještě udělat

Jejich pětadevadesátiletý stařešina vyrazil na pětadvacet mil dlouhou túru přes hory. A víš, proč to dokázal?
Protože mu nikdo neřekl, že to nezvládne. Žiješ podle vlastních očekávání, člověče...

www.bsorabbit.eu

19

Ahoj, chystám se k Nyčovi i s těma svejma, kde jsou menší vrypy a tak snad ještě něco kluci šikovný zachráněj. Jen by mě zajímalo jak je to s těma skluznicema? To že kvalita skluznice je daná cenou lyží, to jsem zjistil hned po přechodu ze Sportenů na Fišerky, ale zajímalo by mě jestli má být skluznice naprosto rovná, protože pak je v mém případě změnit styl nanášení parafínu.Nekapu, ale ťukám a vrstva parafínu je menší a pak se logicky může stát že pod žehličkou steče vosk do lavoru skluznice a kraje zůstanou nechráněný.

20

Také doporučuji v takovýchto případech použít vosk, nakapat a táhnout škrabkou...

21

Máte někdo vyzkoušený postup včetně osvědčeného lepidla, jak přilepit odlepující se skluznici od patky?
Už se mně to dlouho nestalo, výrobci se asi s lepením trochu polepšili. Ale co si pamatuji z dřívějška, tak lepení moc úspěšné nebylo a různá epoxidová lepidla se skluznicí moc nedržela. Většinou to dopadlo tak, že bylo lepší kousek skluznice oželet a ten odlepený kousek odříznout aby se to nešířilo dál. Tak jestli někdo ví jak na to, sem s tím.

22 Naposledy upravil: Honza K. (28. 3. 17 21:31)

Nyč Liberec....lepší než experimenty