51

Re: Atomic Skintec - první zkušenosti

Ahoj, kdby to nekoho zajimalo, zde jsou testy bezek s pasy z r. 2015 od nasich prednich bezkaru

proshopzlin.cz/wp-content/uploads/2016/01/SKI-Classic-Test-2015_skins.pdf

(odkaz pro stazeni pdf)

52

Loni v Norsku v testu skin bezek Atomic redster a za nim Rossi
http://www.klikk.no/helse/trening/test- … ki-3687730
Letos tam byl Atomic pry taky nejlepsi .. u nas v letosnim prej nejhorsi default/wink takze babo rad .. to chce vyzkouse idealne na tech zkousecich dnech jak firmy delaji ..  skiny sam mam a fungujou  pekne a uz neresim vubec mazu na stoupak .. cim dal vic lidi potkavam ve stope se skinama vsech tuznych znacek .. super vec

53 Naposledy upravil: Bobo_jbc (1. 1. 18 14:41)

Jen me zaujalo ze kdyz jsem pujcil lyze klukovi kterej je o 15kg tezsi nez urcena tvrdost mu to bude podkluzovat (nema techniku ..zadnou silu v rukach a je vejletnik) ale tim ze je dost prez vahu jsem myslel ze to stoupat bude a i do maleho kopce podkluzoval.. pritom druhej na tech lyzich jel 2h uplne bez problemu a vubec mu to nepodkluzovalo (s idealni vahou a technikou ) ted mame lyze na jeho vahu tak jsem zvedavej jestli ty mu smekat nebudou

54

Ahoj, prosím o radu zkušenější "mohéristy": chci se po hodně letech vrátit ke klasice a hodlám koupit ATOMIC Pro C2 Skintec 17/18 nebo Redster C5 Skintec 17/18. V mohéru mám jasno, mázu už odmítám řešit, zažehlovat už nechci nic jiného kromě parafínu. Obstojně bruslím, ale v klasice budu v podstatě začátečník, technika aspoň ze začátku nebude asi nic moc. Takže řeším 1) jestli by pro mě byly lepší PRO C2 nebo Redstery C5, 2) jakou délku zvolit při mých 90 kg/177 cm?
U Pro C2 zvažuji varianty 209 cm/80-95+, xstiff 202 cm/80-95 a xstiff 209 cm/90-110+. U Redster C5 se tvrdší verze nedělá, takže připadají v úvahu 202 cm/70-95 nebo 209 cm/75-100+. Z různých diskusí na téma ideální délka jsem vyčetl, že bych měl  se svojí váhou být spíše na dolním okraji doporučeného váhového rozpětí. Z toho by mně vycházely jenom C2 xstiff 209 cm/90-110+. Trochu mě ale děsí, že budu muset mít o 30 cm delší běžky. Podle zkušeností, ty kratší verze by na mě byly moc měkké, dřel bych hodně komorou? Přeci jen bych rád jezdil po rovině soupaž a nerad bych píchal i z kopce...

55

jestli chceš jezdit po rovině soupaž tak si klasičkx s voskovací komorou, při tvé váze to platí dvojnásob

jestli chceš mocí mermo mohér, kup si ty nejdtvrdši 209/90-110

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

56

Trepifajxl napsal:

jestli chceš jezdit po rovině soupaž tak si klasičkx s voskovací komorou, při tvé váze to platí dvojnásob

Díky za reakci. Po rovině bych sice rád jezdil většinou soupaž, ale samozřejmě kopcům se vyhýbat nebudu :-). Myslíš, že dokážu v pohodě prošlápnout komoru do odrazu, nebudu ve stoupání pořád prokluzovat?

57

cihoun napsal:
Trepifajxl napsal:

Díky za reakci. Po rovině bych sice rád jezdil většinou soupaž, ale samozřejmě kopcům se vyhýbat nebudu :-). Myslíš, že dokážu v pohodě prošlápnout komoru do odrazu, nebudu ve stoupání pořád prokluzovat?

prave som ti to chcel napisat ..... asi ti ten vyber skomplikujem, ale myslim si ze z tak tvrdych lyzi sa ako 'zacinajuci klasik' z toho moheru komfortne neodrazis, a budes podla mna sklamany ..... navyse moc moznosti potom pri tom moher nemas, bud skusit posunut tazisko, alebo vymenit za moher s dlhsim chlpom, ale to neviem ci vyrobcovia ktorych zvazujes maju v ponuke .....ideal je ist na nejaku testovacku a skusit .......

58

cihoun napsal:
Trepifajxl napsal:

neznám tvou techniku, kvalitu odrazu, ale obecně jde o to, že lyže se šupinami nebo mohérem prostě nejedou pořádně, pokud hodláš rovinky poctivě soupažit potřebuješ jedoucí lyže, tudíž spíš volit mohérovky tvrdší, abys byl na dolní hranici tolerance, protože na rozdíl od klasických mazacích lyží nebudeš mít možnost upravit délku mazací komory

to pak ovšem předpokládá dobrý odraz, aby ses zase odrazil

krom toho mohér není žádný všelék, někdy ti bude fungovat, jindy namrzat a smekat, jindy smekat

obecně nejlépe tyhle vymoženosti fungují za podmínek kdy je i klasické mazání velmi jednoduché a naopak, za problematických podmínek, kdy musí člověk kombinovat klistry nebo zatírat klistr pevným, polévat to roztokem proti namrzání atd. si mohérem moc nepomůžeš

anebo mám variantu pořídit mohérovky a používa tje jen na určité podmínky a za jiných podmínek prostě jít bruslit :-)

59

tvrdsi jsou urcite lepsi ..pac se s moherem casto stava ze kdyz vystupujes ze stopy a mas je mekci ze jako by to zadrhne . .. taky to chce trosku ojet prvni jizdy ... idealni zkouset ..v jizerkach jezdi uz mraky lidi na moherech . kazdej to ale vnima jinac ..nekdo kdo jen jde tak mu staci ,ze nemusi lyze mazat a jede to o dost lip jak supiny ..  ja na tom jezdim rad .. jen ted na tom ledu to uz nebylo ono . jinac me to funguje pekne  ... na bezkach lidi je videt casto napis SKIN , skintec atd .. a pak staci sledovat ..

60

Ja mam Fischer twin skin pro a ten moher funguje i kdyz je namrznuto. Musim pak ale hodne lyze proslapnout. Pokud je hodne proslapnu (zatlacim spickou) tak to fakt "drzi", cili asi je to ok.
Proto se chci zeptat zkusenych lyzaru. Mam lehce pres 70kg a ty moje lyze jsou podle vyrobce na 66-80kg. Kdyz se odrazim "jakoby" ze spicky (neco jako kdyz bezite rychle po schodech) tak to fakt drzi a je to super. Chci se zeptat zda je ale tento odraz technicky "spravny", mam pocit jestli nejsou na me moc tvrde. Nevim jak "spravne" se odrazit.
Da se to nejak popsat, jak se to ma delat ? Nikde jsem to moc nenasel (zas tak podrobne jsem nehledal default/smile)
Diky za info

61

Cary napsal:

Ja mam Fischer twin skin pro a ten moher funguje i kdyz je namrznuto. Musim pak ale hodne lyze proslapnout. Pokud je hodne proslapnu (zatlacim spickou) tak to fakt "drzi", cili asi je to ok.
Proto se chci zeptat zkusenych lyzaru. Mam lehce pres 70kg a ty moje lyze jsou podle vyrobce na 66-80kg. Kdyz se odrazim "jakoby" ze spicky (neco jako kdyz bezite rychle po schodech) tak to fakt drzi a je to super. Chci se zeptat zda je ale tento odraz technicky "spravny", mam pocit jestli nejsou na me moc tvrde. Nevim jak "spravne" se odrazit.
Da se to nejak popsat, jak se to ma delat ? Nikde jsem to moc nenasel (zas tak podrobne jsem nehledal default/smile)
Diky za info

nech se od někoho natočit na video, pak se uvidí

62

To me take napadlo. A to by jste pak dokazali poradit ?
Jinak premyslim o nejakem kurzu....

63

no rozhodně musí člověk napřed vidět a pak může zkusit radit

kurzy dobrý u Máry v Bedřichově

64

Trepifajxl napsal:
cihoun napsal:
Trepifajxl napsal:

neznám tvou techniku, kvalitu odrazu, ale obecně jde o to, že lyže se šupinami nebo mohérem prostě nejedou pořádně, pokud hodláš rovinky poctivě soupažit potřebuješ jedoucí lyže, tudíž spíš volit mohérovky tvrdší, abys byl na dolní hranici tolerance, protože na rozdíl od klasických mazacích lyží nebudeš mít možnost upravit délku mazací komory

to pak ovšem předpokládá dobrý odraz, aby ses zase odrazil

krom toho mohér není žádný všelék, někdy ti bude fungovat, jindy namrzat a smekat, jindy smekat

obecně nejlépe tyhle vymoženosti fungují za podmínek kdy je i klasické mazání velmi jednoduché a naopak, za problematických podmínek, kdy musí člověk kombinovat klistry nebo zatírat klistr pevným, polévat to roztokem proti namrzání atd. si mohérem moc nepomůžeš

anebo mám variantu pořídit mohérovky a používa tje jen na určité podmínky a za jiných podmínek prostě jít bruslit :-)

Tak to bohužel nejsou příznivé zprávy. Měl jsem za to, že skin lyže jsou právě vhodné do těch obtížně mazacích podmínek a mohly by tedy pro mě představovat vhodnou alternativu a doplněk k lyžím mazacím. Pokud je to však takové jak se nyní píše, potom otázka, zda by pro mě investice do mohéru vůbec měla smysl. Klasiku jezdím rád, ale ne vždy je čas s chuť se zdržovat s mazáním a leckdy je obtížné či skoro nemožné dobře namazat. Samozřejmě lze vždycky bruslit, skate jezdím často a rád, ale přeci jen nechci klasiku zanedbávat a čekat s ní pouze na příhodné podmínky. Definitivní a uspokojivé řešení tedy zřejmě stále v nedohlednu.

65

to petrxp:
Neber si ty informace do extrému - moje zkušenost je následující: používám skiny do podmínek, kdy je proměnlivo a problematické mazání, lyže mi vždycky stoupaly (pokud usmekly, byl to můj špatný odraz). Jestli jedou o něco hůře? V některých podmínkách určitě (prašan, tvrdý firn - na tyhle podmínky ale jezdím na namazaných), ale rozhodně to není nic markantního, jako šupiny. Samozřejmě to vyžaduje správný výběr tvrdosti lyží.
Jednou jsem je použil i na závodech (jarní firn, horní pasáže nasněžený nový mokrý sníh, opírající se slunce, na konci závodu potůčky vody ve stopě), neměl jsem fluorový klistr a nechtěl jsem tuhým zatírat klistr vzhledem k měnícím se podmínkám a nejistému výsledku. Lyže mi jely +- stejně jako lidem okolo - start z 2. vlny, výsledek přesně uprostřed 2. vlny. Přitom na skluz na nich bylo HF, myslím že podobně upravuje lyže vetšina trénujících hobíků. Sám jsem byl příjemně překvapený.
Mohér mi namrznul jednou, ale jen proto, že jsem na lyžích dlouho stál. Strhnul jsem to lehce a jelo se dál bez problému.
Pokud si koupíš skiny za 3 tisíce v supermarketu (ano, už jsem takové viděl), nečekej nic dobrého. Ale pokud si pořídíš nějaké vycházející ze sportovních nebo závodních lyží, svezeš se krásně.

66

Tak to jsou naopak povzbudivé informace. Jak už to bývá, co člověk (lyžař) to názor. Zřejmě nejlépe otestovat osobně, vím že jednou za sezónu bývá taková akce v Bedřichově, ale v posledních letech mi to zatím nikdy nevyšlo. Snad letos konečně. Určitě by to chtělo nějaký vyšší model, aby ty lyže byly uspokojivou alternativou k mým mazacím (starší, ale závodní), lowend už pro mě nemá smysl.

67

já z nich byl nejprve nadšený (zkoušel jsem top model Atomicu) a postupně jsem zjistil, že mizerný skluz zdaleka nevyvažuje pohodlí odpadajícího mazání

význam to má tehdy, když člověk jede na blind na hory na klasiku, jsou nejasné proměnlivé podmínky a na místě už problematické mazání nebo není čas - třeba večer na otočku s čelovkami, to pak mají ty lyže určité opodstatnění, ovšem ve chvíli kdy lyžař může mazat a má na to čas a podmínky pak stoupací mázu žádný mohér nenahradí

já ty večerní akce na otočku nakonec vyřešil tak, že za podmínek kdy se nedá mazat jednoduše na místě (ala modrej extra) beru radši skejty nebo soupažačky

tohle prostě drhne asi tak jako blbě rozetřenej tutovej klistr

68

Trepifajxl napsal:

já z nich byl nejprve nadšený (zkoušel jsem top model Atomicu) a postupně jsem zjistil, že mizerný skluz zdaleka nevyvažuje pohodlí odpadajícího mazání

význam to má tehdy, když člověk jede na blind na hory na klasiku, jsou nejasné proměnlivé podmínky a na místě už problematické mazání nebo není čas - třeba večer na otočku s čelovkami, to pak mají ty lyže určité opodstatnění, ovšem ve chvíli kdy lyžař může mazat a má na to čas a podmínky pak stoupací mázu žádný mohér nenahradí

já ty večerní akce na otočku nakonec vyřešil tak, že za podmínek kdy se nedá mazat jednoduše na místě (ala modrej extra) beru radši skejty nebo soupažačky

Jeste to ma vyznam pro lidi, co nejsou sto se naucit mazat ani na ty jednoduche podminky. Coz. Je to same, jako “jet na blind” :-)

69

to je pravda, to nepochybně, každopádně své kupce a své opodstatnění to má

70

Trepifajxl napsal:

Právěže si z minulosti vybavuji poměrně pozitivní komentáře z tvé strany, tak jsem nyní byl z negativného příspěvku poněkud zmatený. Ale názory se samozřejmě mohou vyvíjet a měnit v čase. Jasné, že dokonalé není nic a pořád se domnívám, že mohér by měl být jednoznačně lepší než šupiny.

71

Ono záleží na očekávání - vysoká očekávání bývají střídána velkým zklamáním :-)
Já si je kupoval kvůli nedostatku času na mazání po příchodu z práce, lenosti a proměnlivým podmínkám (dole plus 2 a vlhko, nahoře -2 a prašan). Prostě jsem jezdil víc skate a chtěl si klasiku ulehčit.
To se mi bezezbytku splnilo.
Díky tomu, že to jsou lyže vycházející ze závodních a navíc tvrdší než říká tabulka, tak jedou velmi slušně a špatný odraz netolerují (za to jsem rád, techniku si musím hlídat).
Když se jedu vyvětrat po práci, neřeším jestli bych byl na namazaných o minutu na desítce rychlejší.
Občasný přidrhávání při odšlapech nebo na hrudkách jsem čekal, fyzika platí i tady.
Ale když je na mazání čas, mohér odpočívá, pocit z lyžování je trochu jiný.
Otázka je taky cena :-)

72

petrxp napsal:
Trepifajxl napsal:

Právěže si z minulosti vybavuji poměrně pozitivní komentáře z tvé strany, tak jsem nyní byl z negativného příspěvku poněkud zmatený. Ale názory se samozřejmě mohou vyvíjet a měnit v čase. Jasné, že dokonalé není nic a pořád se domnívám, že mohér by měl být jednoznačně lepší než šupiny.

je to tak, prvni zkouška byla výborná a pak se začaly postupně objevovat nedostatky

73

Dobře, dík za všechny zkušenosti. Zázraky bych tedy od mohéru nečekal, ale podle všeho by mi přeci jen mohly vhodně posloužit. Jistěže při snadno mazacích podmínkách (modrý extra, uni klistr) nebudou mít přínos, ale za podmínek kdy je mazání obtížné se mi stejně málokdy povede máza úplně dobře a potom mě určité drhnutí či smekání nemusí tolik trápit, navíc ušetřená práce s mazáním.

S novaxy mám obecně delší zkušenost a dodnes občas jezdím jedny šupiny (už pouze kameňačky). Od té doby co jsem začal s mazacími tak jim pochopitelně dávám přednost, ale i se šupinama se nějak jet dá, i když méně komfortně (a mohér bude jistě lepší). Na těch šupinatých klasičkách mě pomalu nejvíc vadí jejich chování a ovladatelnost. Prostě od laciných lyží nelze příliš čekat, zatímco já dávno nejsem začátečník a mám na lyže určité nároky.

Od té doby co jsem začal jezdit na závodních modelech už mi horší lyže nejsou dost dobré a tedy pořizovat laciné mohéry pro mě nemá smysl. Napak bych se pídil po těch z top řady. Tam ovšem je problém s cenou. Nové závodní lyže jsou na mě moc drahé, zatím jsem vždy nakupoval starší za výrazně nižší ceny. V případě mohérů ovšem potíž, že nejsou na trhu tak dlouho (Atomic tuším od 2012 a ostatní ještě později). Pokud se občas něco objeví v inzerci, jde vesměs o téměř nové (nevhodný výběr) a na takových sleva ještě není dostatečně zajímavá. Nezbývá než vyčkat a mezitím nejlépe někde vypůjčit a osobně otestovat. Třeba skin lyže časem nějak šikovně pořídím, třeba se bez nich obejdu navždy, kdo ví.