51

Re: Strukturovač Toko / Skigo

VAUHTI UF LDR (ultra fluor long distance races)

Díky za tip, až bude k mání, vyzkouším.

52 Naposledy upravil: rrSKI (31. 1. 18 16:08)

Jbc napsal:

VAUHTI UF LDR (ultra fluor long distance races)

Díky za tip, až bude k mání, vyzkouším.

oki-doki, len mi to potom nesmies otrepat o hlavu :-))) .....  fakt netusim ako to je dobre, len ma zaujal ten popis ..... minuly rok som pouzival ich kvapalne LF, len na trening, myslim ze celkom v pohode ..... v skandinavii to UF LDR  uz je na pulte, cca 80,- EUR, snad v Cz alebo Sk to pojde nizsie ..... co je na tom celkom zaujimave je siroky teplotny rozsah, cital som ze celkovo to zvacsovanie teplotnych rozsahov voskov je dane vyvojom teplotne-sensitivnych tvrdidiel vosku, teda to reaguje a vytvrdzuje vosk podla snehu na ktorom to jazdi ....... ale who knows ???? 

a este jedna malinka reakcia, osobne ked sa rozhodnem pre kvapalny vosk, tak to natriem vecer na lyzu, necham hore sklznicou,
ak je prilezitost vo vykurovanom priestore, rano len nylonom vylestim .... tim to cele zaberie 1-2 min .....

53

Odkazy zajímavé, uvidíme co z toho vyleze, počkám si na reference.

54 Naposledy upravil: Jbc (31. 1. 18 18:26)

ad 4) dříve jsem čistil voskem za tepla, pak jsem začal zkoušet čističe a pro jistotu to kombinoval, dnes už používám jen ten fluorový Maplus a hydrovosky už vůbec nepoužívám, ani na čištění

Jak komentovat tento odkaz?

https://www.youtube.com/watch?v=JjuSlaug-i4

55 Naposledy upravil: rrSKI (31. 1. 18 20:05)

Jbc napsal:

ad 4) dříve jsem čistil voskem za tepla, pak jsem začal zkoušet čističe a pro jistotu to kombinoval, dnes už používám jen ten fluorový Maplus a hydrovosky už vůbec nepoužívám, ani na čištění

Jak komentovat tento odkaz?

https://www.youtube.com/watch?v=JjuSlaug-i4

nie som chemik, ale z mojho pohladu to video az tak moc toho zas nehovori ..... totiz nevidim dovod vosk rozpustat, staci ak oslabis jeho vazbu so sklznicou, resp. ho latky toho cistica na seba silnejsie naviazu a tym to potom zo sklznice zotries resp. vykefujes ..... takto podla mna funguje vela cisticov, mozno mas skusenost s pomerne univerzalnou schopnostou WD40 odstranovat rozne spiny z povrchov ...... co sa tyka fluoru samotneho, ten nie je volny, ale je naviazany na nejaku inu latku, vacsinou na tzv PFC (perfluorinated compound, syntetizovane latky kde sa nahradi vodik fluorom), ktora je sucastou vosku. Ci ten cistic ma v sebe riedidlo (rozpustac) tych PFC nosicov to ozaj netusim a to video o tom nic nehovori (tam nevidis ci sa ten PFC z vosku uvolnil alebo nie). Ale ak by aj nie, vykefujes to s tym voskom ....... chemici prosim opravte ma ....... viem ze to tu uz niekde bolo diskutovane, Trepifajxl bude o tom urcite vediet a opravi ma alebo doplni .......

este jedna dodatocna poznamka, ocakaval by som ze po jazdeni je na lyzi len male mnozstvo zbytkoveho vosku, je to skor nalepena spina zo snehu co ta trapi, tam tie cistice zrejme funguju fajn a da sa to vidiet na utierke ktorou to stahujes

56

Nemám bohužel dostatečně podrobné informace ohledně těch smývačů, ale právě to chápu tak, že jsou určené k čištění skluzných ploch ("glide wax cleaner"), nikoli k rozpouštění skluzných vosků (parafínů a fluorových látek). Jednak mi není jasné, zda je vůbec žádoucí a přínosné se snažit fluorované sloučeniny ze skluznice rozpouštět a pokud jde o parafíny, tak u nich je to přeci zcela nežádoucí (pro jejich rozpouštění by navíc stačily běžné smývače stoupacích vosků a nebylo by třeba užívat nějaká zvláštní rozpouštědla. Od loňska zkouším ten Swix z videa a účinek je takový, že utěrka je po setření špinavá, zatímco skluznice stále pěkně černá, nevysušená. Tedy to zřejmě funguje nějak podle mé představy. Smývač odstraní špínu, ale neublíží skluzným voskům ani skluznici samotné. Tedy uživatelsky přívětivější alternativa klasického čištění skluznice horkým voskem. Víc od toho ani nečekám.

57

petrxp napsal:

Nemám bohužel dostatečně podrobné informace ohledně těch smývačů, ale právě to chápu tak, že jsou určené k čištění skluzných ploch ("glide wax cleaner"), nikoli k rozpouštění skluzných vosků (parafínů a fluorových látek). Jednak mi není jasné, zda je vůbec žádoucí a přínosné se snažit fluorované sloučeniny ze skluznice rozpouštět a pokud jde o parafíny, tak u nich je to přeci zcela nežádoucí (pro jejich rozpouštění by navíc stačily běžné smývače stoupacích vosků a nebylo by třeba užívat nějaká zvláštní rozpouštědla. Od loňska zkouším ten Swix z videa a účinek je takový, že utěrka je po setření špinavá, zatímco skluznice stále pěkně černá, nevysušená. Tedy to zřejmě funguje nějak podle mé představy. Smývač odstraní špínu, ale neublíží skluzným voskům ani skluznici samotné. Tedy uživatelsky přívětivější alternativa klasického čištění skluznice horkým voskem. Víc od toho ani nečekám.

"glide wax cleaner" znamena "cistic sklzoveho vosku", nie plochy ........ zbytkovy vosk je samozrejme na povrchu tych sklzovych ploch ktore spominas, navyse spina sa do vosku naviaze/zmiesa/prenikne preto je ciel to cele dat prec, pripadne chces pouzit iny vosk, odstranit fluor (ktory je tiez sucast tejto zmesi), atd. .... ak ten cistic neobsahuje rozpustadlo ktore by narusalo sklznicu samotnu, tak sa stale bavime o povrchu sklznice a nie je moc dovod aby si videl sklznicu vysusenu ..... my 2¢

58

Ještě bych se vrátil k jedné z původních otázek:
Bylo mi doporučeno poslední vrstvu kartáčovat pouze nylonovým kartáčem, ne mědí. Znamená to tedy, že nějaký parafín na skluznici zůstane? Pokud po kartáčování nylonem totiž vezmu měděný kartáč, vždycky toho ještě dost vykartáčuju..

59 Naposledy upravil: Jbc (2. 2. 18 21:19)

tomas.vclv napsal:

Bylo mi doporučeno poslední vrstvu kartáčovat pouze nylonovým kartáčem, ne mědí. Znamená to tedy, že nějaký parafín na skluznici zůstane? Pokud po kartáčování nylonem totiž vezmu měděný kartáč, vždycky toho ještě dost vykartáčuju..

http://www.swixsport.com/Wax-Resources/ … os/Ironing

Jinak dle vlastního uvážení.

60 Naposledy upravil: rrSKI (5. 2. 18 15:17)

Jbc napsal:
tomas.vclv napsal:

http://www.swixsport.com/Wax-Resources/ … os/Ironing

Jinak dle vlastního uvážení.

Tomas, pisal som ti uz predtym ze to robim inac, nie len nylonom, a vyvolalo to nesuhlas. Takze ti napisem 
preco to takto robim, nie ako to mas robit. A ako pise Jbc, je to potom na tvojom uvazeni. Test jedna lyza
vs. druha je podla mna jednoducha volba ako to porovnat.

Vyssie na vlakne spominam ciel ktory sa voskovanim snazim dosiahnut - mikrovrstva medzi sklznicou a snehom. Na vrstve vosku sa
neda jazdit, zvysuje sa tym prilnavost vody, a zrejme aj uchycovanie spiny. Preto vosk musi ist prec aj z jemnych zarezov v
sklznici. Vosk je relativne tvrdy (najme na studensie snehy a Rex vosky ktore pouzivam zvlast), preto potrebujes vlakno ktore je tvrde ale sucastne ma maly priemer. To nylon vacinou nema, tvrdy nylon ma vacsinou priemer stetin radovo vacsi ako jemna mosadz alebo
ocel (bohuzial je len par vyrobcov ktory toto info poskytuju). Na druhej strane, jemny nylon je moc meky a nic s nim
nespravis (skus s jemnou Curapox zubnou kefkou pobehat po vosku). Jediny rozdiel je Kuzminov koncept jemneho nylonu pri
vysokych otackach (uchytenie na uhlovu brusku). Takze po zoskrabani skrabkou, par krat prebehnem v smere jazdy sklznicu
ocelovou kefou, jemne bez tlacenia, dlhsie tahy. Tazko povedat kolko krat, zavisi to na vosku, sile pritlacenia atd.,
to je trosku empiria. Ocel preferujem pred mosadzou, lebo mosadz je podla mna meka, a kartac sa rychlo deformuje
(preto tam vacsinou mas ten tvrdy nylon okolo obvodu). Ocelove kefy su ale drahsie, ak mam odporucat tak ovalnu
Red Creek 048. Niektore ocelove kefy su na konci zabrusovane, ale to uz je taka speci vychytavka.  Potom to pobeham horsehair
kefou, kratsie rychle tahy hore-dole aj s vacsim pritlacenim, tym ides aj do struktuty proti smeru sklzu. Ak mi pri tychto krokoch
na sklznicu vylieta vosk, tak to sem-tam zotriem jemnym cistym stetcom/stetkou, aby to nechodilo medzi kartacom a sklznicou.
Toto su dva kroky ktore povazujem za "vykartacovanie vosku zo struktury". Zaver, zalestenie nylonom.  Co sa tyka kartacov, mam
rad Red Creek. Tie predavaju v xcsport.cz, urcite radi poradia "ake a ako". Zaverom, rozdielne nanasam aj vosk. Vosk nevrstvim,
ani na dlhsie laufy. Maximalne, podklad a vrchny. Ak sa rozhodnem pre podklad, tak ho nanasam za studena suchanim (ak je vosk
prilis tvrdy dam ho na chvilku do horucej vody). Vosk sa trenim znacne zahreje a vytvoris suvislu tenku vrstvu. Potom na to standardne nanesiem vrchny vosk a obidve vrstvy zazehlim jednym zehlenim. Toto nemam z vlastnej hlavy, ale bolo mi odpuracane na zaklade toho, ako to robia v servise Finskeho narodaku.

Btw, cez vikend som skusal novu sprejovu verziu tekuteho Rex HF 21, urobim nove vlakno v sekcii Parafiny.

61

no já už to tady sice jednou psal, ale opakování matka moudrosti, takže to co je zde mylně doporučováno na dočištění struktury není kovový kartáč, ale kovový mikro kartáč, jaksi dost odlišné věci i použití (jinak ovšem každého věc co s lyžema provádí, o tom žádná...)

http://www.holmenkol.cz/eshop/holmenkol … cro-finish

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

62 Naposledy upravil: rrSKI (5. 2. 18 17:34)

Trepifajxl napsal:

no já už to tady sice jednou psal, ale opakování matka moudrosti, takže to co je zde mylně doporučováno na dočištění struktury není kovový kartáč, ale kovový mikro kartáč, jaksi dost odlišné věci i použití (jinak ovšem každého věc co s lyžema provádí, o tom žádná...)

http://www.holmenkol.cz/eshop/holmenkol … cro-finish

Holmenkol Fine Steel aj Red Creek Fine Steel Oval su 0.05mm X 10mm .... Holmenkol som neskusal, podla jednej review je viac stiff a agresivny ......

63

Ahoj, neměl jsem teda sílu to všechno přečíst, tak se předem omlouvám jestli se opakuji, ale podle mě jestli máš jenom jedny lyže, tak na ně UNI struktura (tu nechat přebrousit třeba jednou za dva až tři roky podle toho kolik toho najedeš a jak skluznice aktuálně vypadá - abys nemusel čekat, tak tohle můžeš udělat po sezóně). Lepší by bylo jedny prašanky a jedny pluska.
Jinak běžná úprava: bronzem otevřít strukturu skluznice, nanést vosk (podle mě ale ne HFko na přemrzlej prašan /na to spíš něco s grafitem/ a ostatně na trénink by ti měly bohatě stačit LFka), pak strhnout škrabkou a vyleštit nylonem, potom ruční struktura dle sněhu (běžný sníh střední, přemrzlej jemná a na vodu hrubá - mřížka), pak ještě lehce přejet extra jemným nerez kartáčem pro dokončení. Když není špinavej sníh nebo se nemění podmínky, tak na to odjedu tak tři tréninky dohromady cca 50-75 km a pak přemazávám. Ono ne každej má čas po práci denně ještě půl hodiny věnovat mazání. Možná že můj postup není ideální, ale docela mi to takto funguje.