176

Re: Kuzmin

Ahoj, chci se zeptat, řešíte, že se ztupí škrabka z rychlořezné oceli o parafín. I ty nejstudenější vosky jsou měkčí než skluznice, jak se může ztupit o měkčí materiál než je samotná skluznice, kterou má odebírat?:)

177

nějak tomu dotazu nerozumím, parafín se stahuje plastovou škrabkou, která se průběžně ostří a Kuzminem se dělají lyže, které se neparafínují, tudíž tam tento dotaz nemá smysl

jinak pokud někdo kuzminuje lyže, které byly původně parafínované a na kterých zůstávají zbytky vosku, tj. nebyly dostatečně vyčištěné a vykartáčované, škrabku si zkazí

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

178

No nic, i nůž z výborné oceli se ti časem ztupí o chleba.... Jinak Kuzminem neškrábeš parafín, nýbrž upravuješ skluznici z UHMWPE.... Pokud nemáš praktickou zkušenost, nespekuluj, prosím....

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

179

Oboje vím, pročetl jsem si celé vlákno, jen mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi skluznicí suchou a napuštěnou voskem. Je to jako bys tvrdil, že můžu řezat nožem chleba, ale už ho nesmím řezat, pokud je namazaný máslem. Chtěl jsem nějaké vysvětlení, to že se to nedoporučuje jsem si přečetl v předchozích příspěvcích.
No nic, trošku jsem o tom hledal, pravdou asi je, že parafín, což je vlastně směs uhlovodíků je schopný při zahřátí difundovat do skluznice, která je z PE-UHMW, což je také uhlovodíkový polymer jen s tisíci násobně delšími molekulami, ale podobného složení. Orientace jednotlivých molekul může být amorfní nebo krystalická, tam kde je amorfní, můžou se po zahřátí vazby v molekulách parafínu a skluznice částečně rozrušit a propojit a po dostatečně dlouhém vychladnutí, uspořádat do krystalické struktury(platí pro hydrocarbon vosky a parafíny, ne Fluorocarbon). Což by teoreticky vedlo ke zvýšení podílu krystalických struktur, potažmo tedy zvýšení tvrdosti skluznice nad původní úroveň. Otázka je, jestli se utvoří krystalická struktura, nebo se jen napojí v nějaké části řetězce a také, jestli vysoká odolnost tohoto materiálu vůči otěru je právě díky těmto extrémně dlouhým řetězcům nebo díky podílu krystalických struktur. Já osobně si myslím, že je to díky dlouhým polymerům, tzn. má dobré vlastnosti v tahu, ale tvrdost mi nepřijde moc vysoká, když jsem schopný do skluznice udělat rýhu nehtem.

180

Aniž bych chtěl něco propagovat nebo naopak hanit, narazil jsem při hledání na zajímavou diskuzi - pro další pohled na věc viz zejména komentář na druhé straně od Dexter Ruteckl https://www.tetongravity.com/forums/sho … ores/page2

181

Kuzmin přiznal vadnou sérii škrabek U18 Universal
https://www.facebook.com/KuzminSkiTech/ … mp;theater