1

Téma: parafiny pro věčného začátečníka

Ahoj,
toto téma zde již několikrát je (podobné) ale úplně jsem nenašel to, co jsem potřeboval. Zároveň mám i poměrně dost načteno ale informace jsou často i protichůdné.

Na lyžích jezdím asi 10 let ale ne úplně často, nejvcíe asi minulý rok (tak 20x za sezónu) letos asi opět trochu přidám. Jezdím řekněme kondičně ale poměrně pomalu (25 km za 2 hodiny je pro mě již velmi rychlé a málokdy se tomu přiblížím) A jezdím právě mezi 20-40 km. To jen pro dokreslení mé "fyzičky". Ještě dodám, že jezdím pouze klasiku.

1) Na starých lyžích jsem nejvíce používal parafin skivo. Ke konci sezóny jsem potom zkusil Swix LF. Přemýšlím tedy co pořídit do nové sezóny. Víceméně se rozhoduji mezi Swix CH a LF. Závody neplánuji jezdit a s ohledem na mé schopnosti i  případě nějakého závodu jistě žádný vyšší vosk HF apod. nemá význam. Navíc je cenově již dražší. Zřejmě by mi stačil i CH ale cenový rozdíl není zase tak výrazný. S ohledem na cenu přemýšlím o nákupu většího balení (180g).

Dále nevím, kolik druhů mám zvolit, nebo dokonce univerzál? Osobně si myslím, že by mohla být dobrá volba využívat třeba 2 druhy vosků v závislosti na teplotě. Např. LF6 a LF8 pokryl bych tím tak teploty -10 až -5 a -4 až 4C. Případně obdobu o CH. V ČR přeci jen úplně nevyužiji vosky pro teplotu nižší jak -15C.

2) Prozatím jsem používal jen nilonový kartáč ale mnohde jsem četl, že otevřít lyži je dobré pomocí měděného či bronzového kartáče, stejně tak po zažehlení a stržení by se měl použít jeden z těchto kartáčů. Má další kartáč význam, případně který vybrat? Udává se více druhů a nevím, který je správný..

3) Na stoupací komoru se používá smývač. Ale u skluzných částí se ty informace opět poněkud tříští (nebo je špatně chápu). Někdo používá smývač, někdo technický benzín a jiní zase měkký parafín (např. CH10).

4) Má i pro mne význam používat nějaké podkladové parafiny? A dále v případě, že se změní podmínky a budu měnit parafin, předpokládám že je třeba skluznici vyčistit pomocí něčeho z bodu 3. I v případě, že je lyže čistá. Pokud je lyže čistá ale již šedné předpokládám, že stačí jen nanést další vrstvu parafinu.

Děkuji komukoliv za odpovědi.

2

Re: parafiny pro věčného začátečníka

Před pár lety jsem byl v podobné situaci, začínal jsem se běžkama vážněji zabývat a učil se péči lyže. Také jsem k tomu přistupoval docela vážně a dělal z toho zřejmě zbytečně větší vědu, než je. Po více sezónách praktických zkušeností se už tím tolik nemažu a našel jsem si vlastní vyhovující přístup. Mohu tedy sdělit nějaké zkušenosti, snad ti to pomůže. Třeba mě ještě někdo další doplní či opraví, nedělám si nárok na univerzální pravdu.

Zásadní věc. Pokud nezávodíš, tak nemá smysl řešit jaký vosk je nejlepší. Nejde o rychlost, ale spíš o údržbu lyží. Každý vosk je lepší než žádný. To ovšem platí pro lepší lyže s kvalitní skluznicí. Low end modely, jak jsem zjistil, nemá vůbec cenu parafínovat (marná práce, suché po pár km), leda jen tak pro dobrý pocit natírat něčím tekutým. Jestliže člověk není profík co potřebuje řešit každý detail, tak nemá smysl se péčí o lyže přehnaně stresovat. Kromě parafínů existuje ještě alternativa (Kuzmin, diskutováno zde na fóru), ale osobní zkušenosti zatím nemám.

1) Skivo parafíny nemají dobrou pověst, ale sám mohu zhodnotit jen minimálně (měl jsem v ruce nějaký obyčejný uni, s kterým se pracovalo blbě, jako svíčka). Lépe se asi přidržet renomovanějších značek. Co přesně je fuk, jestliže nehledáš ten nejrychlejší vosk pro aktuální podmínky. Osobně používám Swix, jednoduše proto, že je pro mě nejdostupnější, nic víc.
HF je opravdu jen na závody, CH či LF toť otázka, záleží na řadě faktorů. Osobně používám LF pro lepší lyže a CH pro kameňačky a obecně na čištění a konzervaci apod. Řešit přesné použití dle teplot nemá cenu, i když se použije úplně špatný vosk, tak to maximálně pojede o trošku hůře, což na běžnou jízdu nevadí. Rychlost má cenu ladit leda na závody. Spektrum je sice širší, ale člověk brzy zjistí, že některé vosky nevyužije vůbec a jiné skoro pořád. Osobně dávám pouze LF7 a LF8 (studenější či teplejší podmínky), výjimečně LF6 (hodně zima, anebo hrubý znečištěný firn bez ohledu na teplotu – tvrdý vosk by se měl méně špinit). Ještě jsem experimentoval s molybdenem (rovněž pro starý, špinavý a umělý sníh). Také jsem výhodně koupil LF univerzál (F4), pro rekreační použití lze takto klidně vystačit i s jedním voskem a neřešit, který je zrovna pravý pro dané podmínky. Z CH užívám univerzál na čištění, konzervace, případně na horší lyže. Při střídmém použití viz. dále je spotřeba vosků poměrně malá a finanční rozdíl mezi CH a LF nestojí za řeč.

2) Kartáče stačí dva, bronzový a nylonový. Ten první je podstatnější (vykartáčování zbytků vosku po škrabce), druhý je už jen na doleštění (když stejně nejde o rychlost tak lze vynechat). Ony i špatně oškrabané a vykartáčované lyže nějak pojedou, akorát pomaleji a během jízdy se skluznice sama odrhne. Ale to jen pro uklidnění, ne že bych to radil takhle flákat.

3) Na smývače pozor, jsou dvojího druhu. Ty tradiční jsou rozpouštědla na stoupací vosky, skluznici odmašťují a vysušují, tedy absolutně nevhodné na skluzné části! Ty se tradičně pouze parafínovaly a čistily horkým parafínem. Což je ovšem pracné, takže v posledních letech jsou k dispozici i speciální smývače na skluznice (u Swixu jde o toto https://www.lbs-sport.cz/swix-smyvac-fl … 70006.html jiné značky mají také něco podobného). Z lenosti jsem začal též používat a voskem už čistím jen občas.
Samozřejmě že ideální postup je čistit a parafínovat po každé jízdě, ale kdo na to má (čas, chuť atd.). Tedy selektivní přístup, více se věnuji lepším lyžím, zatímco na kameňačky už dost kašlu. Obecně čistím častěji leda po špinavém sněhu či před závody, jinak jen občas.

4) Vrstvení parafínu jsem zpočátku zkoušel, ale shledal, že to je plýtvání časem a materiálem. Tedy jenom jedna vrstva. Lepší skluznice (závodní modely lyží) mi i tak vydrží desítky km, tedy až několik tréninků než začne šednout. Leda na agresivním sněhu se to dost snižuje (15 – 20km). Horší skluznice nemá cenu vůbec řešit, viz. výše (pořád suché za všech okolností). Nový parafín nanáším dle okolností buď rovnou, nebo po vyčištění, ale s výjimkou závodu rozhodně nepřemazávám jen kvůli změně podmínek. Samozřejmě nic nezkazí parafínovat dříve, než skluznice zešedne. Přitom není předchozí parafín na závadu a nemá smysl ho odstraňovat. Leda provést to čištění.

3

petrxp  .. palec nahoru pekne napsane ..

4 Naposledy upravil: Jbc (12. 12. 17 16:57)

Jsem na tom podobně jako petrxp. Jsem z Jablonce a na běžkách jezdím často (když jsou dobré sněhové podmínky, tak min. 5 týdně), ale už dávno ne závodně. Používám také 2 kartáče - bronzový a nylonový a mažu SWIX, většinou LF, někdy HF. V sezoně skluznou část parafinem nečistím. Mažu až když je potřeba, tj. když už je skluznice "suchá" nebo se výrazně změnily podmínky proti původně namazanému parafinu. Skluznici vykartáčuji pouze bronzovým kartáčem, nanesu 1 vrstvu vhodného parafinu (obyč. SWIX LF), stahnu plexiškrabkou, vykartáčuji bronzovým kartáčem a vyleštím nylonovým kartáčem. Tento postup jsem zvolil proto, abych si co nejvíce usnadnil práci (lenost?). Starám se o 2 páry lyží (pro mne a pro manželku) a kdybych parafinoval (a ještě mazal odrazové vosky) před každým výjezdem tak, jak říkají všechny návody, tak se z toho zblázním.

5 Naposledy upravil: Láďa (12. 12. 17 16:06)

Ahoj, v zásadě na to jdeš dobře, šel jsem na to před pár lety podobně jako ty a měl jsem podobné otázky a úvahy.
Ono je to o tom vybalancovat čas a peníze strávené nad servisem lyže tak, aby to dávalo nějaký smysl vzhledem k počtu výjezdů a řekněme také pocitu spokojenosti ve stopě.
Jezdím podobně jako ty, sportovně-rekreačně, víceméně zimní víkendy + ještě třeba jedna týdenní dovolená k tomu a dopracoval jsem se k tomuto:

Před každým výjezdem provedu přípravu, kterou stihnu do 20 minut: (snažím se vždy, samozřejmě někdy to nevyjde)

1. pár tahů bronzovým kartáčem (příprava skluznice před zažehlením vosku, to nylonovým kartáčem neuděláš, drátky pročesávají skluznici)
2. vyčištění měkkým parafínem (mám na to cihlu servisního Swix BP99, zažehlit a hned stáhnout škrabkou)
3. stažení skluznice škrabkou (obyčejná červená plastová škrabka Swix)
3. opět bronzový kartáč
4. jedna vrstva parafínu do dané podmínky (Stačí mít pouze LF6 a LF8. Většinou použiješ červený LF8 vzhledem k převažujícím teplotám v zimě)
3. tento parafín nechat ztuhnout venku v zimě a pak opět stáhnout škrabkou, také očistit žlábek a hrany
4. leštění nylonovým kartáčem tak, aby se skluznice leskla a byla vidět struktura s mastnou vrstvou nového vosku

Koukám že PetrXp napsal vše, co jsem chtěl já, tak jsem rád že někdo další došel k témuž v bledě modrém..
Bavíme-li se o této úrovni ježdění, kdy máš jedny lyže na všechny podmínky (+ možná druhé kameňačky) je to hlavně o tom, zda-li máš lyži očištěnou a namazanou, nebo ne.
Co si budeme povídat, hlavní problém bývá s časem na přípravu lyže. Já pokud někdy vynechám mazání parafínem, není to stejné, jako když někdo namaže jen jednou před zimou default/smile

Pokud bys chtěl jít dále, mít větší skluznost, je třeba daleko více utratit za vybavení (více párů lyží, strukturovače, HF)
Toto je ale již mimo úroveň ježdění, kterou popisuješ.

6

Moc všem děkuji za naprosto vyčerpávající odpovědi, přesně takové shrnutí jsem potřeboval! Mně bylo řečeno i od docela dobře závodících běžkařů, že stačí nylonový kartáč (a jak píšete, jde to i bez nich..) ale poměrně špatně jsem se zbavoval přebytečného vosku a zase mám trochu fóbii nedejbože lyži poškrábat. Pořídím ten bronz, nejspíše mi to i ulehčí trochu práci.

U těch parafinů jsem slyšel dost názorů, že než používat LF třeba jen 2 druhy je lepší používat CH ale všechny přesně podle teplot (což jak říkáte, kvůli tomu že se pohne teplota o pár stupňů se mi třeba nechce vše hned přemazávat..) Další zase doporučují používat třeba celou sezónu LF6, že je lepší mít spíše studenější. U těch LF má podle mnohých být výhoda snad i v delší výdrži, což jestli je pravda, tak si myslím, že ta cena je asi akceptovatelná a budu to zřejmě řešit kombinací LF6 + 8.

Je pravda, že mám rád co nejkomlexnější informace, ačkoliv ve výsledku pak vše třeba nedodržuji přesně tak, jak by mělo být. Ale raději znám více možností. Vím o strukturovačích, prášcích apod. ale nikdy to stejně používat nebudu a nechci ale vědět něco navíc nemůže uškodit. Ještě jednou všem děkuji za vaše reakce.

7

Zdar,
teoreticky je mozny si vystacit jen s LF6, je to v podstate uni vosk, hodi se jak premrzlej prasan, tak do jarních snehu a na vodu, protože je tvrdej a moc nechyta bordel. Krom toho dyl vydrzi na skluznici. Když bude prasan a lehce pod nulou, tak bude LF7 lepsi, ale sestka to zvladne taky. LF8 umi bejt dobra kolem nuly, ale spis na cerstvym snehu. LF10 je vosk do specifických podmínek co nastanou 2x za zimu, a ja osobne ho prakticky nemazu. No a ctyrka je vyborna do arktických mrazu, ale to je taky tak 2x za zimu, krom toho CH muze bejt v tomhle pripade často lepsi jak LF, pac dyl vydrzi. Takze podtrzeno secteno, da se vystacit s LF6 jako s uni voskem, ale pro doladeni bych poridil i 7 a 8. Zbytek bych neresil. A kartac bronzovej na všechno, nylon je srac jen tak na dolestovani - nic, co by bylo pro obycejny jezdeni potřeba.
Na cisteni nejlíp fluorovej smyvac. V krizi lze pouzit i smyvac stoupacích vosku, ale radsi jen vyjimecne. Taky hodne kartáčovat,a pokud budes mit jen jeden kartac, tak ho hlavne udržovat v cistote, jinac si natahas bordel do vosku. Klidne vykoupej stetinky třeba v technicaku.
Hlavne to chce taky dobry lyze na tvou vahu a s patricnou strukturou, ale to uz je na jinou pohádku :-)
Tak at se dari a skol!

8

Opět děkuji za odověď. A už poslední dotaz. Budu tedy asi mít LF6, LF8, LF7 + CH10 na vymytí. Mám nové lyže a poprvé je třeba opakovat parafinování víckrát. Jen se opět liší mé informace v tom, jestli tam dát několikrát vrstvu, na které vyjedu (což asi současně v podmínkách okolo 0C bude asi červený - LF8). Někde se zase uvádí, že bych měl dávat postupně tvrdší parafíny takže nejprve CH10 třeba 2x, potom LF8 zase 2x a LF6. Je mi na tom zvláštní, že pokud závodníci používají překrytí vosků, dávají se dospod nejprve tvrdší ale asi jde o něco jiného..

2) Všechny parafíny se strhávají za studena (s vyjímkou vymytí)? Někde se uvádí, že tvrdé by se měli strhávat ještě za tepla..

To bude snad už vše a už pak dám pokoj :-)

9 Naposledy upravil: plzakj (12. 12. 17 20:42)

Mno, taky spadam do teto kategorie a loni nadsene poridil ch7,ch8,lf8,univerzal na cisteni,kartace,skrabky.... Kdyz jsem si ale pocital naklady na vosky za cca 2 sezony a cas na pripravu bezek pro mne a manzelku, tak mi vychazi Kuzminovo skrabky za 130e jako jasna volba. Objednam je, jen co dopatlam aktualni zbytky parafinu. Ten cas je ve finale to nejdrazsi, nemam bezky, ktere by vydrzeli vice, jak 15km naparafinovane.

10

nemaluj si to tak na růžovo, cena škrabky / počet škrabání než se otupí = cca cena LF

čas na pořádné kuzminování také není kratší než čas na voskování

největší výhodou kuzmina je jistá kompaktnost, při použití na tréninkové lyže, pokud se člověk ztotožní s tím, že mu lyže pojedou  jako po průměrném LF voskování, má výhodu v tom, že připraví lyže na víkend nebo týden na horách, aniž by musel pak něco řešit

nic méně, nic víc

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

11

plzakj napsal:

Mno, taky spadam do teto kategorie a loni nadsene poridil ch7,ch8,lf8,univerzal na cisteni,kartace,skrabky.... Kdyz jsem si ale pocital naklady na vosky za cca 2 sezony a cas na pripravu bezek pro mne a manzelku, tak mi vychazi Kuzminovo skrabky za 130e jako jasna volba. Objednam je, jen co dopatlam aktualni zbytky parafinu. Ten cas je ve finale to nejdrazsi, nemam bezky, ktere by vydrzeli vice, jak 15km naparafinovane.

o těch škrabkách jsem už také slyšel ale bývají často názory, že s nimi může začátečník tu lyži spíše zničit. Jinak máš pravdu, to nejdražší (pokud člověk nepoužívá nějaké prášky nebo i ty HF) tak je určitě čas. Nicméně mě ta půl hodina přípravy před každým druhým vyjetím zatím úplně nemrzí a asi mi tedy i na starých lyžích vydržel ten parafin podstatně déle než 15km (a to asi i to skivo..). Nebo nepoznám, že už to tam nebylo :-)

12 Naposledy upravil: plzakj (12. 12. 17 21:05)

spartan13 napsal:
plzakj napsal:

o těch škrabkách jsem už také slyšel ale bývají často názory, že s nimi může začátečník tu lyži spíše zničit. Jinak máš pravdu, to nejdražší (pokud člověk nepoužívá nějaké prášky nebo i ty HF) tak je určitě čas. Nicméně mě ta půl hodina přípravy před každým druhým vyjetím zatím úplně nemrzí a asi mi tedy i na starých lyžích vydržel ten parafin podstatně déle než 15km (a to asi i to skivo..). Nebo nepoznám, že už to tam nebylo :-)

Loni, diky super podminkam, jsem cca 5 tydnu chodil skoro ob den po praci. A parafinoval jsem 2-3x tydne, kdyz vezmu skate, klasicky a jeste manzelky lyze. To uz mi neba. S Kuzminem pocitam, ze by stacilo 1-2x za mesic. Tak nejak doufam, ze prumerne zrucny sledovac youtube, ktery uz par parafinu oskarbal, snad ty lyze neznici :-)

Navic cuchani tech vyparu taky neni nic moc (i kdyz mam vuni parafinu rad), hlavne u fluoru :-)

13 Naposledy upravil: Trepifajxl (12. 12. 17 21:29)

hm, a počítáš s tím, že na každou hrany škrabky máš tak 4-5 hlubokých kuzminování, než ji otupíš?

já kuzmina používám jen na tréninkové lyže a spotřeba mám cca 2 škrabky na rok na přípravu lyží pro dvě osoby

čili tak cirka škrabka / rok / osoba při  okrajovém používání

kdybych objezdil všechno na tréninkových lyžích, spotřeba se zhruba zdvojnásobí

14

Parafíny se škrábou nejlépe za studena, pokud to jde. Třeba Skigo LF Graphite, který se dává jako tvrdý podklad za studena dolů škrabkou ale nedáš, podobá se po vytuhnutí spíše plastu, než vosku. Takže ten je lepší strhávat v konzistenci, kdy to ještě je možné - teměř vzápětí po nažehlení. Tvrdé se dávají do spodu, měkčí pak jako další vrstva, když potřebuješ, aby ti vydržel skluz na více km.

Já osobně ale nemažu podkladovou vrstvu tvrdého parafínu, protože další vrstva je zase další kolečko mazání, žehlička, čekat na vytuhnutí, škrabka, kartáč apod., takže proto jedu vymytí + jednu vrstvu.
Na hobby závody které občas jedu si ale podklad dělám..

Co se týká té přípravy nové lyže, tak bych udělal třeba 2 kola ch10 a pak to LF podle teploty - moc bych to neřešil... nepovažuju to za tak důležité. Budeš-li mazat a vymývat pravidelně před každou jízdou, to je to, oč tu běží.

Pokud se chceš přípravou více zabývat tak si pročti forum, vše tu najdeš.. Pořád se bavíme v amatérské rovině, kde se snažím o co nejkratsí čas přípravy a minimální potřebné vybavení.

15

Trepifajxl napsal:

hm, a počítáš s tím, že na každou hrany škrabky máš tak 4-5 hlubokých kuzminování, než ji otupíš?

já kuzmina používám jen na tréninkové lyže a spotřeba mám cca 2 škrabky na rok na přípravu lyží pro dvě osoby

No, nemam s tim zkusenost, tak nevim. Ale, kdyz vemu, ze dam letos cca 3mesice bezkovani a najezdim v souctu max 200km za mesic (manzelka jezdi podstatne min), tak beru, ze mi jedna +kova skrabka vystaci minimalne na sezonu. V tom baliku za 130e jsou 2. Samotna stoji 40e. Jasne, cenove vyjdou vosky asi levneji, ale jde mi o tu usporu casu. To je asi i duvod, proc je pouzivas na treninkove lyze?

16 Naposledy upravil: cer_vit (12. 12. 17 22:17)

Škrabky se nejvíc otupi při 1. škrábání kdy člověk strhává strukturu. Při udržovacím škrábání to už není tak hrozné. Pro trénink a ne závodní ježdění je to ideální řešení z hlediska úspory času. Skrabu lyže jednou za sezónu jinak na ně nesahám. Z hlediska nákladů je to diskutabilní. Každopádně si myslím, že to není dražší než lf.

Když jezdím s klukama co mazou lf tak nepocituju handicap. Průměr rychlost cca. 15km/h.

17

plzakj napsal:
Trepifajxl napsal:

No, nemam s tim zkusenost, tak nevim. Ale, kdyz vemu, ze dam letos cca 3mesice bezkovani a najezdim v souctu max 200km za mesic (manzelka jezdi podstatne min), tak beru, ze mi jedna +kova skrabka vystaci minimalne na sezonu. V tom baliku za 130e jsou 2. Samotna stoji 40e. Jasne, cenove vyjdou vosky asi levneji, ale jde mi o tu usporu casu. To je asi i duvod, proc je pouzivas na treninkove lyze?

důvod je v té kompaktnosti o které jsem psal

před závody řeším několikery lyže, které pak mažu, před tréninkem díky Kuzminovi neřeším nic

18

cer_vit napsal:

Škrabky se nejvíc otupi při 1. škrábání kdy člověk strhává strukturu. Při udržovacím škrábání to už není tak hrozné. Pro trénink a ne závodní ježdění je to ideální řešení z hlediska úspory času. Skrabu lyže jednou za sezónu jinak na ně nesahám. Z hlediska nákladů je to diskutabilní. Každopádně si myslím, že to není dražší než lf.

Když jezdím s klukama co mazou lf tak nepocituju handicap. Průměr rychlost cca. 15km/h.

ano, je to přesně jak píšeš

já právě proto psal o otupení po 4-5 základních kuzminování, tím základním hlubokým kuzminováním jsem myslel právě první přípravu lyží, kdy jsou dolů megachuchvalce šedého bordelu

a propos - přemýšlel někdy někdo z vás, kde se ten šedý bordel vlastně bere???

skluznice nemizí ani v mikrometrech, ale bordelu je pak na zemi nepočítaně...

srovnání s LF také potvrzuju co píšeš

jen 1x za sezónu je málo, ovšem u tebe je to spíš proto, že ty víc na kolcích, že?

19 Naposledy upravil: Kundra (13. 12. 17 14:39)

cer_vit napsal:

Souhlas, Kuzminem stačí tréninkové lyže jen doladit po cca 500-1000km, pokud nejezdí celou dobu po ledu nebo v -15°C.

Pokud nezávodíte vůbec, tak neřešte zbytečně, co mazat za skluzné vosky, hlavně na ty lyže vyražte. Pokud se vám nechce do Kuzmina, stačí LF6.

Skol

20

Hello! команда по поисковой оптимизации для продвижения и раскрутки вебсайтов в поисковиках и/или соц интернет-сетях. И меня зовут Антон, я учредитель компании маркетологов, специалистов, рерайтеров/копирайтеров, оптимизаторов, линкбилдеров, link builders, копирайтеров, разработчиков, профессионалов. Мы - команда профессиональных фрилансеров. Ваш собственный веб-сайт пойдет с нашей командой на другую высоту. Наша фирма предлагает качественную раскрутку интернет-проектов в поисковых серверах! Каждый из нас прошел великий профессиональный путь, мы в точности знаем, каким способом грамотно формировать ваш личный вебсайт, продвинуть его на 1 место, конвертировать интернет-трафик в заказы. У нас имеется для Вас лично абсолютно бесплатное предложение по продвижению всех ваших вебсайтов. С нетерпением ждем Вас!

системы продвижения сайта бесплатно бесплатное поисковое продвижение сайта

21

Добрый вечер! команда по поисковой оптимизации для раскрутки и продвижения online-проектов в поисковых серверах и также социальных сетях. И меня зовут Антон, я основатель большой группы линкбилдеров, маркетологов, профессионалов, оптимизаторов, link builders, разработчиков, копирайтеров, рерайтеров/копирайтеров, специалистов. Мы - компания профессиональных фрилансеров. С нами Ваш онлайн-проект будет захватывать лучшие позиции в поисковых сервисах Google и Yandex. Мы предлагаем лучшую раскрутку сайтов в поисковиках! Все наши специалисты прошли колоссальный профессиональный путь, мы знаем, каким образом грамотно делать ваш собственный вебсайт, продвинуть его на первое место, перестроить трафик в заказы. Мы вам представляем абсолютно бесплатное предложение по раскрутке любых веб-сайтов. С нетерпением ждем Вас.

сео анализ сайта онлайн бесплатно бесплатное сео продвижение

22

Доброе утро! команда СЕО для продвижения и раскрутки сайтов в поисковиках и/или социальных сетях. Меня зовут Антон, я учредитель большой группы специалистов, линкбилдеров, профессионалов, разработчиков, оптимизаторов, маркетологов, рерайтеров/копирайтеров, link builders, копирайтеров. Мы — команда амбициозных мастеров своего дела с 5-летним профессиональным опытом работы в сфере фриланса. Эксклюзивные грамотные специалисты вашему проекту завладеть ТОП 5 в выдаче поиска любой системе. Для вас мы предлагаем высококачественную раскрутку online-сайтов в поисковиках! У всех без исключения seo-специалистов представленной сео-команды за плечами громадный профессиональный путь, мы понимаем, каким способом грамотно создавать ваш онлайн-сервис, продвигать его на 1 место, конвертировать трафик в заказы. Мы представляем совершенно бесплатное предложение по продвижению любых интернет-ресурсов. Мы ждем Вас!

курсы сео бесплатно сео сайта бесплатно онлайн

23

Моё почтение! команда СЕО для продвижения и раскрутки online-проектов в поисковиках и социальных сетях. И меня зовут Антон, я учредитель группы специалистов, link builders, рерайтеров/копирайтеров, линкбилдеров, маркетологов, профессионалов, разработчиков, копирайтеров, оптимизаторов. Мы — команда амбициозных мастеров своего дела с восьмилетним опытом работы в области фриланса. Наши профи вам занять ТОП 15 в поисковой выдаче каждой системе. Для вас мы предлагаем высококачественную раскрутку online-сайтов в поисковиках! Все наши специалисты прошли великий высокопрофессиональный путь, мы понимаем, каким образом грамотно делать ваш личный онлайн-сервис, продвигать его на 1-ое место, преобразовывать трафик в заказы. У нашей конторы имеется для Вас лично бесплатное предложение по продвижению ваших веб-сайтов. С нетерпением ждем Вас.

продвижение сайтов онлайн бесплатно яндекс продвижение сайта бесплатно