1

Téma: Přesah vázání přes hrany lyže.

Na lyžích na klasiku mám instalované vázání, které mírně přesahuje šířku lyže. Může to mít vliv na kvalitu odrazu, popř. ovládání lyže?

2

Re: Přesah vázání přes hrany lyže.

Je to normální, že ta část pod podrážkou je širší - nicméně pořád nepřesahuje šířku podrážky, takže v ničem problém není.

3 Naposledy upravil: RG (15. 3. 13 18:01)

Obával jsem se možnosti překlopení lyže při nesprávném došlapu. Při jízdě v zasypané stopě se lyže občas naklonila na stranu. Mohlo to byt způsobeno i nerovností podkladu. Jsem jen sportovní jezdec tak snad to pro moje účely není tak podstatné.

4

Vázání typu NNN vždy přesahuje šířku lyže, pokud se bavíme o běžkách do stopy. Jezdí na tom tak půlka světovýho poháru. Myslím, že pro tvoje účely to bude použitelné :-)

5

RG:
Pokud se lyže při jízdě ve stopě zvrtává, tak je buď stopa zprasená, anebo se na stoupací vosk nalepilo tolik sněhu že tvoří "bakule".

6

Stopa byla částečně zavátá, na přesném odrazu jsem si dal záležet, přesto se občas lyže překlápěla. Doplňuju že používám měkčí turistickou botu. Zajímalo mě zda vázání NNN se používá s přesahem i na úzkých závodních lyžích, jestli tím nedochází s nížší efektivitě přenosu síly do odrazu.

7

Ztrácíš tím 33% energie odrazu, což ale závodníkům světového poháru vůbec nevadí. Nebo co čekáš, že se dozvíš? Že na svěťáku jezděj na nějakejch širokejch lyžích?

8

Nikolas napsal:

Ztrácíš tím 33% energie odrazu, což ale závodníkům světového poháru vůbec nevadí. Nebo co čekáš, že se dozvíš? Že na svěťáku jezděj na nějakejch širokejch lyžích?

1/3 ztráty energie při odrazu je celkem dost, na rozdíl od závodníků nemám dokonale rozvinutou vytrvalost.
  Uvažoval jsem o přechodu na SNS, které lyži nepřesahuje, jestli by to mělo přínos, ale zřejmě pro moje ježdění asi jen nepatrný.
  Dík za názory.

9 Naposledy upravil: Nikolas (17. 3. 13 10:50)

To byla ironie! I kdyby tam bylo pár procent ztrát oproti SNS, nikdo ze závodníků by to nejezdil! Žádné ztráty oproti SNS tam nejsou!!! Ta deska je vysoká asi 3 mm (když započítám to profilování) a hned na ní je bota, která je ještě výrazně širší - když se na lyži zvrkneš, první jde do sněhu ta bota - ta deska tam VŮBEC NIČEMU NEVADÍ.

Edit.: Nevíte někdo o botách, které po stranách nepřesahují lyži? Sháním vel. 45 :-)

10

RG , myslím, že ti Nikolas naznačuje, že řešíš pitomost... asi se dalo těžko předpokládat, že těch -33% vezmeš vážně...

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

11 Naposledy upravil: Nikolas (17. 3. 13 12:31)

Trepifajxl napsal:

RG , myslím, že ti Nikolas naznačuje, že řešíš pitomost... asi se dalo těžko předpokládat, že těch -33% vezmeš vážně...

A role se převrátily - teď jsem já ten, kdo reaguje odměřeně a působí arogantně :-D Ale na začátku jsem se snažil - bohužel i moje trpělivost není bezedná...

12 Naposledy upravil: RG (17. 3. 13 12:43)

Připomínám, že jsem lyžař začátečník, amatér a tohle téma jsem přidal na základě zkušenosti získané při ježdění na loukách, kde sice byla vykrojená stopa, ale povrch nebyl optimální. Několikrát se ve sjezdu stalo, že lyže šla na bok a nejsem si jistý zda jsem náklon neznásobil právě zatížením přesahujícího vázání. Pravděpodobně asi by to bylo stejné i u SNS. Každopádně úzké lyže do takového terénu už brát nebudu.

13

Prostě je to v pořádku, není třeba to řešit.

14

nikolas, mě to nepřišlo arogantní, spíš jsem se tou nadsázkou pobavil

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát