1

Téma: Flextester vysvětlení výstupu

Ahoj, mohl by mi prosím někdo vysvětlit výstup z flextesteru na obrázku v odkazu?
Děkuji, Martin
https://www.zonerama.com/Link/Photo/466 … auRe35XvSY

2 Naposledy upravil: Bobo_jbc (1. 4. 16 11:41)

Re: Flextester vysvětlení výstupu

tady kolem toho by me take zajimalo podle ceho se vybiraji idealni lyze kdyz na flextestru maji zmerene lyze na klasiku treba 1.6 - 46 2.2 - 52 nebo 1.1 - 49 jake mezi tim jsou rozdily ..ktere jsou vhodnejsi atd .. kdyz uz je clovek vidi zmerene nekde ve stojanu v kramu

3

Takže: vodorovná osa - plná délka lyže. Svislá osa - výška komory při daném zatížení v procentech, kde 100% je hodnota vpravo nahoře - 165 lbs.Bílá plocha pod křivkou - prostor pod lyží při určitém zatížení dle svislé osy, aktuální výšku komory v daném místě lze odečíst na svislici. Dvě svislé čáry - ta bez označení je umístění těžiště, ta označená pin je místo s největší působící silou při odrazu - tj. zhruba pod palcovým kloubem na chodidle. 1,24mm je výška komory v místě pin a zatížení 50%. Které jsou vhodnější, to už je záležitost empirie a know-how, o které se s tebou nikdo nebude chtít dělit. Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

4 Naposledy upravil: Matteas (4. 4. 16 14:32)

Ziki napsal:

Takže: vodorovná osa - plná délka lyže. Svislá osa - výška komory při daném zatížení v procentech, kde 100% je hodnota vpravo nahoře - 165 lbs.Bílá plocha pod křivkou - prostor pod lyží při určitém zatížení dle svislé osy, aktuální výšku komory v daném místě lze odečíst na svislici. Dvě svislé čáry - ta bez označení je umístění těžiště, ta označená pin je místo s největší působící silou při odrazu - tj. zhruba pod palcovým kloubem na chodidle. 1,24mm je výška komory v místě pin a zatížení 50%. Které jsou vhodnější, to už je záležitost empirie a know-how, o které se s tebou nikdo nebude chtít dělit. Z.

Díky za vysvětlení. Pro větší náhled: jedná se o Atomic Redster Skintec 15/16, délka 205, váhově 176-209 lbs (80-95 kg). Pán (USA) je prodává, tvrdí, že podle flextestu jsou na minimální váhu 165 lbs (cca 75 kg). Je toto tvrzení v souladu s flextestrem?
Ještě dotaz na Ziki - přeci jen mi to ještě úplně není jasné: svislá osa je výška komory a zároveň zatížení v %. Když tedy lyži zatížím 50% (82,5 lbs=37,4 kg), tak se mi, předpokládám, nedotýká sněhu úsek, který je vymezen dvěma průsečíky čáry 50% s křivkou. A to nad tou čárou k vrcholům křivky je tedy 1.24 mm? To znamená, že 165 lbs=75 kg celkem spolehlivě přitlačí celou lyži k podkladu. Co je to ta vodorovně šrafovaná šedá plocha?
Dík, Martin

5

Předpokládám že to jsou statické hodnoty ? Nebo to je dynamické zatížení s nějakými danými parametry ( došlap na lyži z x cm )? Přece při klasickém odrazu (sportovním, ne chůzi ) musí být ski zatížena dynamicky tj, větší silou. Nebo ne ?

6

Ano, hodnoty jsou statické. Výška komory 1,24 mm se skutečně odečítá od linie 50% k peaku v daném místě, délka komory je průsečík 50% s křivkou. Šrafovaná plocha naopak ukazuje část skluznice, která je v kontaktu s podkladem, tj. při zatížení se vždy maličko otevírají špičky a patky. Při odrazu sice lyži zatížíš větší silou, nicméně ta síla nesměřuje kolmo k podkladu - naopak je žádoucí, aby vodorovná složka rozkladu výslednice sil byla co největší a kolmá co nejmenší - vodorovná složka totiž zajišťuje dopředný pohyb skijáka .-) Dle parametrů by tato lyže skutečně mohla vyhovovat pro váhové rozpětí 70-80 kg. Z.

Redaktor časopisu o lyžích a lyžování SKI Magazín a jeho internetové verze SKImagazin.cz

7

Zdánlivě nesouvisející zjištění: včera jsem čistil a ukládal k letnímu spánku ski a napadlo mne se podívat jak je to s délkou komory resp.  skintec vložky u mých ski (202) a ski mé drahé polovice ( 195). A zjistil jsem že obě jsou stejně dlouhé,  přičemž  váha doporučená je 60-75  (195 cm) a 70-95 (202cm).  Čekal jsem že u delší ski bude delší ....

8

ne, na skintec se dělá jen jedna vložka, resp dvě vložky, s drážkou a bez drážky, ale jen v jedné délce, lyže se pak v různých délkách dělají tak tvrdé, aby na váhu odpovídaly vždy té jednotné komoře, ovšem v praxi je lépe brát spíš tvrdší lyže, jinak se na tom člověk moc nesveze

není důležité zúčastnit se, ale vyhrát

9

Trepifajxl napsal:

ne, na skintec se dělá jen jedna vložka, resp dvě vložky, s drážkou a bez drážky, ale jen v jedné délce, lyže se pak v různých délkách dělají tak tvrdé, aby na váhu odpovídaly vždy té jednotné komoře, ovšem v praxi je lépe brát spíš tvrdší lyže, jinak se na tom člověk moc nesveze

A myslíš, že to výše uvedené měření tvoje tvrzení potvrzuje? (Uvedená váha na lyži 80-95 a flexmetr 75-...) Jinými slovy: dá se Skintec vybrat podle flextestu? Příklad: vážím i s botama a vodou 76 kg/174 cm. Normálně bych šáhl po Redster Skintec Hard 196/70-90kg, ale podle flextestu by mi ty změřené Hard 205/80-95kg byly dobře? (Za předpokladu solidního odrazu.)
Dík...

10 Naposledy upravil: bacour (4. 12. 20 22:40)

Prosím odborníky o vysvětelní označení závodních lyží (nejspíše dodaných ženě) o délce 202 cm: "1,25 - 50" a "1,23 - 54",   resp. zda jsou vhodné pro parametry muž 176/78 kg, technika poměrně dobrá (býv. aktivní lyžař). Děkuji.